Mały chińczyk - upgrade

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
mizon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 11
Rejestracja: 20 maja 2016, 13:59
Lokalizacja: Gdynia

Mały chińczyk - upgrade

#1

Post napisał: mizon » 11 kwie 2019, 11:22

Witam ;)

Do zabawy z CNC przymierzałem się baaardzo długo i koniec końców wybrałem małego chińczyka do testów (coś podobnego jak na poniższym zdjęciu)

Wymagania były dość proste:
- tanie (a co jak się znudzi?)
- małe (a gdzie ty to postawisz, kolejny grat, zwariował noo) :)

Obrazek

Pobawiłem się, potestowałem - zarówno z wrzecionem jak i laserem (5W), co dało mi pogląd na to, co umiem z tym zrobić, do czego może mi się przydać.

Póki co jedynym modem było dobudowanie pudełka wokół całości, aby nie zrobić sobie krzywdy laserem, a przy okazji w bonusie ograniczyć pylenie wszędzie wokół.

Ale największy problem mam z softem - dołączone chińskie zabawki po prostu nie nadają się do normalnej pracy.
Najbardziej bym chciał pracować z LaserGRBL, ale mam w tym miejscu po prostu zwiechy - w konsoli błędy, urządzenie zatrzymuje się wraz z włączonym laserem!
Zwiechy zdarzają się również w czasie używania oryginalnych programów, zarówno przy laserze jak i wrzecionie.
Podejrzewam słabą jakość chińskiej podróbki modułu plus dość starą wersję grbla (0.9).

Chciałbym w pierwszym kroku podmienić sterownik, na coś stabilnego, co pozwoli na zabawę z nowszym grblem, a może i czymś więcej.

Czy przerabiał może ktoś coś podobnego i mógłby polecić jakieś rozwiązania?

Z góry dzięki :)




OlmerPL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 162
Rejestracja: 29 gru 2016, 19:50
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Mały chińczyk - upgrade

#2

Post napisał: OlmerPL » 12 kwie 2019, 14:42

Przerabiać nie przerabiałem, ale kupienie Arduino Uno, CNC shield i step stick'i a4988 w ilości trzech sztuk to wydatek około 60zł, a tyle wystarczy do uruchomienia sprzętu z użyciem GRBL. Sam korzystam z takiego sterowania we własne konstrukcji (wersja GRBL 1.1, chyba "j"). Również uruchomienie wszystkiego na takim sterowaniu jest proste z racji popularności. Youtube jest pełen poradników dla takiej właśnie konfiguracji.


Autor tematu
mizon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 11
Rejestracja: 20 maja 2016, 13:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mały chińczyk - upgrade

#3

Post napisał: mizon » 12 kwie 2019, 23:57

Dziękuję, poczytałem i zamówiłem ;)
nie było to 60, a trochę więcej, niemniej wygląda obiecująco.
Póki co będę miał zagadkę jak podłączyć sam laser - w tej chwili ma tylko podłączone zasilanie z wyjścia 'laser' na module, a wejście TTL jest nieużywane. A z tego co widzę, powinienem celować właśnie w piny TTL na CNC shield...


piotr56
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 189
Rejestracja: 21 sty 2016, 11:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Mały chińczyk - upgrade

#4

Post napisał: piotr56 » 13 kwie 2019, 09:47

Witam
Ma małego Chińczyka :) niestety się ostatnio zepsuł :( , pękł uchwyt silnika i to nie w czasie pracy ale w stojącym spokojnie urządzeniu. W środku są wolne przestrzenie, wygląda na to że jest to wydruk 3D oszczędnościowy co bardzo osłabia konstrukcję.
Chcesz mieć dobrą maszynę to mam kilka porad:
- po pierwsze wymiana kabli, oryginalne są anemiczne i nie pozwalają na optymalną pracę silników;
- po drugie kable się plątają, są za długie i wypada je włożyć w jakiś organizer najlepiej i wyglądzie gąsienicy czołgu :) ;
- po trzecie potrzebne są wyłączniki krańcowe;
- po czwarte jeśli masz silniki z ośką wystającą z obu stron to dobrze wymienić ten na osi Z, przydaje się możliwość ręcznego przesuwu;
- wyprowadź reset na jakiś łatwo dostępny przełącznik ! ;
- KONIECZNIE !!!! wydrukuj konfigurację maszyny ( $$ ) ;
- jeśli chcesz się bawić z laserem to GRBL 0,9 nie obsługuje PWM na laserze, trzeba wymienić GRBL na wersję 1.1 ;
- po wymianie GRBL bierzesz wydruk konfiguracji i ustawiasz ją identycznie :) ;
- jesli masz taki byle jaki uchwyt do narzędzi to kup ER11, będziesz mógł łapać różne średnice ;
Miłej zabawy.
Ps. niepotrzebnie myślisz o zmianie elektroniki, ta co jest jest bardzo dobra, trzeba tylko zadbać o stabilne zasilanie i mocowanie kabla USB by się nie ruszał w czasie transmisji. Oryginał ma optoizolacje czego nie masz w kupionym zestawie.


Autor tematu
mizon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 11
Rejestracja: 20 maja 2016, 13:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mały chińczyk - upgrade

#5

Post napisał: mizon » 13 kwie 2019, 21:40

No proszę, tego się nie spodziewałem :)
Założyłem że w oryginale nie wiem co i jest i nawet mogę nie próbować podbijać GRBLa.
@piotr56 bardzo dziękuję za merytoryczne uwagi, z większością się zgadzam, o części nawet nie pomyślałem ;)


piotr56
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 189
Rejestracja: 21 sty 2016, 11:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Mały chińczyk - upgrade

#6

Post napisał: piotr56 » 14 kwie 2019, 09:37

Witam
Jeszcze mała uwaga, jeśli płytka nie ma bootloadera to po USB nie podmienisz oprogramowania, potrzebny jest programator ISP za kilkanaście złotych i kombinacje jak to podłączyć bez lutowania końcówek do procesora. Kiedyś spędziłem masę czasu na szukaniu schematu, w końcu miernikiem zidentyfikowałem końcówki na złączu i da się obejść lutowanie :), chyba że jesteś szczęśliwym posiadaczem płytki ze złączem ISP. Pamiętaj o konfiguracji, bo ja sobie ją nadpisałem, a chińska konfiguracja była idealna, maszyna chodziła cicho i szybko. Jeśli kupiłeś CNC Shield to możesz robić na nim eksperymenty a po uzyskaniu dobrych parametrów wgraj w oryginalną płytkę. Czy to jest Woodpecker ? która wersja, jeśli taka sama jak moja to mogę ci dać rozpiskę złącza do zaprogramowania bootloadera.
Pozdrawiam


Autor tematu
mizon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 11
Rejestracja: 20 maja 2016, 13:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mały chińczyk - upgrade

#7

Post napisał: mizon » 14 kwie 2019, 19:49

Hm, raczej nie będę kombinował - chcę zostawić oryginał nietknięty, w razie czego żeby było do czego wracać. Cały rozwój pójdzie już na nowych płytkach.
Kluczowe dla mnie będzie wykorzystanie lasera - nie wiem czemu, ale odnoszę wrażenie, że ten 5W z filmików jest mocniejszy niż mój. Może to jeszcze kwestia lepszego skupienia wiązki, nie wiem, potestuję.


OlmerPL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 162
Rejestracja: 29 gru 2016, 19:50
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Mały chińczyk - upgrade

#8

Post napisał: OlmerPL » 14 kwie 2019, 22:53

piotr56 pisze:
14 kwie 2019, 09:37
Witam
Jeszcze mała uwaga, jeśli płytka nie ma bootloadera to po USB nie podmienisz oprogramowania, potrzebny jest programator ISP za kilkanaście złotych i kombinacje jak to podłączyć bez lutowania końcówek do procesora. Kiedyś spędziłem masę czasu na szukaniu schematu, w końcu miernikiem zidentyfikowałem końcówki na złączu i da się obejść lutowanie :), chyba że jesteś szczęśliwym posiadaczem płytki ze złączem ISP. [...]
Jeśli kolega kupił wcześniej wspomnianego Arduino Uno, to w najgorszym wypadku będzie trzeba programatora/innego Arduino aby wgrać bootloader'a. Uno ma złącze ISP. Z drugiej strony jestem/byłem posiadaczem pięciu klonów Arduino (2x Uno, 2x micro i 1x Leonardo) kupowanych na Allegro od różnych osób i wszystkie miały już wgrany bootloader. Mam nadzieje że autorowi tematu również się poszczęsci w tej kwestii :).


Autor tematu
mizon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 11
Rejestracja: 20 maja 2016, 13:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mały chińczyk - upgrade

#9

Post napisał: mizon » 15 kwie 2019, 10:11

piotr56 pisze:
14 kwie 2019, 09:37
Witam
Czy to jest Woodpecker ? która wersja, jeśli taka sama jak moja to mogę ci dać rozpiskę złącza do zaprogramowania bootloadera.
Tak, to Woodpecker 3 GRBL


piotr56
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 189
Rejestracja: 21 sty 2016, 11:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Mały chińczyk - upgrade

#10

Post napisał: piotr56 » 15 kwie 2019, 23:07

Hey
Załączam schematy i jeden ciekawy plik.
Wypalałem rysunki przez LaserGRBL, ale laser był zabawkowy 0,5W , teraz mam jeszcze dwa lasery,
5,5W niebieski i 1W podczerwień, nie robiłem z nimi doświadczeń bo niebieski ma sterowanie TTL w odwrotnej logice i nie zrobiłem jeszcze płytki by się "po ludzku podłączyć" ale z jasnymi tworzywami jest problem, liczyłem na cięcie plexi ale chyba to nie wyjdzie. Mam nadzieję na dobre doświadczenia z podczerwienią, ale kupiłem samą diodę i dopiero ją zabudowuję w radiator i robię sterownik TTL.
Pozdrawiam

Dodane 7 minuty 21 sekundy:
Hej
OLMERPL oczywiście pisałem o oryginalnym Woodpeckerze on nie ma bootloadera chyba że ktoś wcześniej się nim bawił, co do Arduino masz rację, bootloader jest zawsze chyba że go ktoś uszkodził.
Jeśli chodzi o typ bootloadera to bywają takie o innej prędkości transmisji na serialu, ogólnie 115200 lub 57600 się spotyka, UNO zawsze 115200 ( innego nie spotkałem ), Nano występuje w dwu wersjach, częściej w 57600, opisywany czasami jako old bootloader.
Załączniki
Woodpecker.zip
(429.03 KiB) Pobrany 137 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”