Frezowanie cnc w uchwycie trojszczekowym

Niestabilnosc obrobki

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Sebak
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 12
Rejestracja: 21 mar 2019, 19:18

Frezowanie cnc w uchwycie trojszczekowym

#1

Post napisał: Sebak » 21 mar 2019, 20:08

Witam
Mam nadzieje ze dodaje w dobrym miejscu temat jak nie to prosze o sugestie gdzie sie kierowac a zatem przechodze do meritum.
Maszyna Mas 1016Quick, 30KW wrzeciono, heidenhein 620 2018r prod.
Przesuw w osi X i Y jest realizowany przez stol natomiast wrzeciono prauje w osi Z.
Obrabiana stal C45 , przygotowka fi 280 L=77mm.Lapane to w uchwycie trojszczekowym Bison 350mm.Uchwyt przewiercony na przelot i dokrecony M12( x6) bezposrednio do stolu.
Do wybrania jest srodek fi 250mm na L=25mm i dalej fi 150 na kolejne19mm czyli lacznie 41mm od czola.Kolejny otwor fi 42 juz przelotowo.Na czole sa jeszcze zeby taki trojzab co 120stopni na25mm czyli na tej samej glebokosci co fi 250.Czyli jak widac jest sporo do wybrania. I teraz dedykowane narzedzia ktore zostaly zakupione do tego(nie bylo jeszcze mnie w firmie) marki TaeguTec.Mowiac dokladnie glowica fi 52 z plytkami BLMP09 z=5 oraz glowica 32 z plytkami BLMP06 z=4 obydwa rodzaje TT9080. Oczywiscie sa one dedykowane do szybkiej obrobki. Na szybko powiem BLMP09 max ap=1.5mm fz= 0.3-3.5mm a natomiast BLMP06 max ap=1mm fz=0.3-2.5mm. Przyjalem wartosci dla C45 VC=112-185 .Podawana przez producenta.
Nie mam zbyt duzego doswiadczenia z Mas-em(do tej pory Hermle & DMG) ani z plytkami o malym koncie przystawienia ale powiem ze ja slychac(maszyne).Kiepsko to idzie.Strasznie sa przenoszone wibracje i tak sie zastanawiam czy to mocowanie jest kiepskie w koncu"klocek" podparty tylko w 3 miejscach(uchwyt trojszczekowy) a tak naprawde jest w powietrzu czy ta maszyna przenosi takie wibracje.Przedstawiciel handlowy rzucil tekst ze smialo fz=1 dawac a ja jak daje fz=0.3-0.4 jest wzglednie. Kurde niby wior rzuca w miare , zaczynalem od fz=1 zachodzenie toru0,5R obciazenie wrzeciona 30-35% niby ok ale buczy i drzy niesamowicie.Nie brzmi to dobrze.Pozniej dalem nie ap 1 a ap=0.7 niewielka roznica to w koncu teraz to szlo na ae=0.2 vc=240 i fz=0.6 to jakos to idzie ale od maszyny bym nie odszedl.
ZAstanawiam sie jeszcez z racji obrabiania w niedalekiej przyszlosci przygotowek wyzszych nie 77mm a 100-110mm czy nie lepszy bylby uchyt czteroszczekowy-4 pkt podparcia.W zasadzie nie wykluczam tez zmiany mocowania tylko nie moge wpasc na jakie inne.
Szcezrze powiedziawszy moja koncepcja byla aby wybrac ta gore(25mm) skladakiem 32 szybko a delikatnie ale troche wolno i tez bez szalu.
Moze jakies sugestie znajde tutaj bo PGM zmienialem z 4 razy z parametrami tez troche powalczylem ale niezadowalajaco.Jest "jakos" ale bez szalu.Program z palca pisany.Stal C45 "podobno" bo juz dlugo lezala na dworzu wiec "ruda" a i dostawca "podobno" roznie daje.... ehh
W zwiazku z poswieconym juz nad tym czasem troche zwatpilem czy to mocowanie takie kiepskie , maszyna czy parametry.
Dobra bo juz zbyt dluga opowiesc wyszla.Pzdr




Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 917
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

Re: Frezowanie cnc w uchwycie trojszczekowym

#2

Post napisał: Pneumokok » 21 mar 2019, 21:18

Musicie to frezować? Z opisu wynika, że to detal na tokarynkę i tylko ten trójząb zostaje do frezowania. A jeśli musicie frezować to czy myśleliście, żeby pojechać trochoidą zamiast głowicami? Wiercisz najpierw żeby głowica miała mniej do obrabiania? Przygotówka bezpośrednio spod piły czy przetoczona, żeby czoło i walec były prostopadłe? Jeżeli spod piły to może ucięta jest w lekką kiełbaskę i sztuka nie opiera się na szczękach tylko przy zaciskaniu podnosi się bo zaciska się na walcu? Albo opiera się na czole i nierówno trzyma na walcu? Kiepsko trzyma i dlatego może wali?
Jedyne to mi w tej chwili przychodzi na myśl to zachodzenie torów: zmniejsz zachodzenie na 25% czyli ae=75% średnicy głowicy.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


Autor tematu
Sebak
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 12
Rejestracja: 21 mar 2019, 19:18

Re: Frezowanie cnc w uchwycie trojszczekowym

#3

Post napisał: Sebak » 22 mar 2019, 00:21

Odnoszac sie do zapytania czy to musi byc frezowane sa pewne strategie/zakupy firmy na ktore nie ma sie wplywu wiec to ma byc frezowane.
Jesli chodzi o przygotowke dostalem partie mat do zrobienia w zasadzie bez naddatku(juz ustalone ze kolejne musza byc wieksze) wiec moje zalozenie aby z I mocowania zlapac i zabielic czolo i bok dla prostopadlosci leglo w gruzach.Musze ja wyrobic dlatego na surowo zlapane czyli ciete z pod pily. Wzrokowo dobrze sie wylozylo ale to surowy mat i plytek wzorcowych nie wkladalem pod mat aby sprawdzic czy jest przerwa czy nie wiec moze to dobry trop.Mowiac trochoidalnie masz na mysli na cala glebokosc zjazd i generowanie z CAM-a?Zastanawialem sie nad tym ale mialem watpliwosci jak to czasowo/wydajnosciowo by wyszlo.Ale nie wykluczam zadnej mozliwosci.Co do frezow palcowych znajde cos tak wytrzymalego i szybkiego co by wytrzymalo taka obrobke?Skoro rezygnowalbym z glowic
Co do wiertla kupione z plytkami ale uchwytu nie maja wiec musze przeczekactydzien na niego.Natomiast jesli chodzi o zaglebianie to nie ma tragedii daje wtedy duzo mniejszy posuw na zab i zaglebienie 1mm to chwila i jest w mat i nawet nie slychac tego bardzo na to akurat nie zwracalem uwage poniewaz i tak i tak pojdzie wiertlo jak mi uchwyt przyjdzie natomiast sam rozjazd na boki juz kiepsko.
Co do zachodzenia torow sugerujesz 75% srednicy glowicy czy miales na mysli 25% srednicy? przy 75% hmm moze byc kiepsko no ale nic sprobuje. W przypadku wartosci ae>r jak rozumiem stabilizuje obrobke?
Dobra zastanowilo mnie to mocowanie mat moze faktycznie on trzyma tylko pkt .Sprawdze dam znac czy pomoglo ewentualnie jak znajde sam przyczyne.No chyba ze sa jeszcze jakies sugestie chetnie wyslucham.Ale na szybko dzieki za wskazowki


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Frezowanie cnc w uchwycie trojszczekowym

#4

Post napisał: Majster70 » 22 mar 2019, 13:05

Wydaje mi się, że te płytki BLMP09 są do frezowania typu HSC, duże posuwy fz ok 0,5 małe ap ok 0,5mm. Vc wydaje się w porządku. ae ma mniejsze znaczenie, przy ae 70% powinny ciszej pracować niż przy 20%.
Nie wiem jak z uchwytem, przy dobrym mocowaniu nie powinno być problemu przy pracy z uchwytem 3 szczękowym, przynajmniej tą mniejszą głowiczką. Ale iloma śrubami przymocowałeś sam uchwyt do stołu?

Awatar użytkownika

ser1ous
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 110
Rejestracja: 01 mar 2017, 20:03
Lokalizacja: Karnak

Re: Frezowanie cnc w uchwycie trojszczekowym

#5

Post napisał: ser1ous » 22 mar 2019, 16:46

Dobra zastanowilo mnie to mocowanie mat moze faktycznie on trzyma tylko pkt .Sprawdze dam znac czy pomoglo ewentualnie jak znajde sam przyczyne.No chyba ze sa jeszcze jakies sugestie chetnie wyslucham.Ale na szybko dzieki za wskazowki
Jest taka opcja żeby zabielić przygotówkę po średnicy, a później obrót i zamocować za obrobione?

Co do głowicy to spróbuj z mniejszym ap np. 0,3 mm, ae 40-60%. Jak nie będzie drżało to zwiększaj ap. Wejście w materiał po spirali.
Co do frezow palcowych znajde cos tak wytrzymalego i szybkiego co by wytrzymalo taka obrobke?Skoro rezygnowalbym z glowic
Przykładowo frez VHM TPC 12 mm


Autor tematu
Sebak
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 12
Rejestracja: 21 mar 2019, 19:18

Re: Frezowanie cnc w uchwycie trojszczekowym

#6

Post napisał: Sebak » 22 mar 2019, 19:27

Koncepcje mocownia dopiero sprawdze po weekendzie.Jesli chodzi natomiast o plytki BLMP 09 jak i 06 o ktorych napisalem w poscie to tak , sa do obrobki szybkiej tak jak napisalem w pierwszym poscie.Podalem tez parametry zatem wartosci fz zaczynaja sie od 0.3mma a ja nie wyobrazam sobie pracy chociaz na polowie tego.Ja wiem ze oni testuja je w najlepszych warunkach =krotkie mocowanie, potezna maszyna, i "doczepione" do stolu fest ale w normalnych warunkach ciezko dojsc do polowy parametrow w zasadzie.Przy przecietnej maszynie ciezkie w ogole w polowie do osiagniecia tak mi sie wydaje.
Natomiast wracajac do tematu i pytania o mocowanie uchwytu do stolu to powtorze z pierwszego postu ze M12( x6) czyli szescioma srubami bezposrednio do stolu.Akurat ja juz z mocowaninem dzialalem dlatego dowiercone otwory na wylot z poglebieniem pod leb sruby zeby juz nie dokladac jakiego adaptera lub cokolwiek innego obnizajacego stabilnosc.Co do zmniejszenia ap do 0.5 to powiem myslalem o tym ale mam do wybrania 25 mm a potem 16mm( w pierwszym poscie blad NIE 19mm a 16mm) wiec przy tym zaglebienieu mialem lekkieopory zeby tyle razy sie nie zaglebial i nie wchodzil"tyle"razy w mat no ale coz w pon pokombinuje z tym zmniejszeniem ap i zwiekszeniem ae .Moze delikatne "skrobanie" a szybsze bedzie lepsze.

Co do dalszej sugesti czy tez stwierdzenia:
"....Jest taka opcja żeby zabielić przygotówkę po średnicy, a później obrót i zamocować za obrobione?..."

to moj post wyzej i odpowiedz na pytanie ktore juz padlo:
"...Jesli chodzi o przygotowke dostalem partie mat do zrobienia w zasadzie bez naddatku(juz ustalone ze kolejne musza byc wieksze) wiec moje zalozenie aby z I mocowania zlapac i zabielic czolo i bok dla prostopadlosci leglo w gruzach.Musze ja wyrobic dlatego na surowo zlapane czyli ciete z pod pily. ..." => wiec nie dodaje wiecej
Dobra podzialam z tym ap ale sugerujesz ap=0.3mm?? Hmm cholernie malo;-) nie chce zeby to sie mielilo godzine sam wiesz no ale dobra zmniejsze to ap a przyspiesze. Glowica wchodzi po spirali narazie nie mam nic co by uwolnilo srodek nadal brak uchwytu moze po weekendzie przyjdzie wiec poszlo by wiertlo fi33 przelotowo zawsze by mialy lzej.
Co do freza sugerowanego masz jakies doswiadczenie w pracy z nim?Bylby wstanie wytrzymac kilka sztuk zgrubnie?Z parametrow znalazlem na szybko Vc=300 dla niego ale fz nie zauwazylem ??;-> Choc z obrotow i liczby zebow wydaje sie ze posuw bedzie nie maly .Dopytuje o doswiadczenia z racji tego ze ten srodek to jakos tam "wybiore". Ale jak wspominalem zostaje mi kolnierz po wybraniu srodka na glebokosci 25mm z ktorych musze wybrac taki trojzab co 120 stopni i szczerze powiedziawszy pomyslalem zeby zarzucic takiego freza na ap=25mm i opisac ae=0.5-1mm i niech wybiera na promieniu ale zeby tez nie trwalo to wiecznie.Niewielkie doswiadczenie przy szybkiej obrobce dlatego szukam lepszego rozwiaznia i przybieranie pozniej tego trojzeba po 0.5mm

A tak zapytam ogolnie jesli chodzi o plytki z malym katem przystawienia lub 45 stopni ktore gdzies zawsze sa zalecane przy ciezszej obrobce i do zdejmowania szybko naddatku nie maja znacznie wiekszych wymagan co do stabilnosci zamocowania??W informacjach ktore gdzies tam wczesniej znajdowalem na stronkach producentow to zawsze pada haslo ze sila wypadkowa jest w jednych i drugich zwrocona troche inaczej ale cecha wspolne ze raczej jest kierowana w strone wrzeciona czy dociska uchwyt we wrzeciono wiec stabilizuje narzedzie a ja mam troche odmienne odczucia porownujac do plytek 90stopni.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Frezowanie cnc w uchwycie trojszczekowym

#7

Post napisał: WZÓR » 22 mar 2019, 20:09

Narzędzia i parametry są ok ...... , pracuję tymi głowicami na Haas.
Polecam jeszcze głowicę na płytki BLMP 13

p.s.
Co do Twojej roboty - zmień mocowanie .

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 917
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

Re: Frezowanie cnc w uchwycie trojszczekowym

#8

Post napisał: Pneumokok » 22 mar 2019, 23:04

Sebak pisze:co do zachodzenia torow sugerujesz 75% srednicy glowicy czy miales na mysli 25% srednicy?

Głowica ma przybierać 75% swojej średnicy.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)

Awatar użytkownika

ser1ous
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 110
Rejestracja: 01 mar 2017, 20:03
Lokalizacja: Karnak

Re: Frezowanie cnc w uchwycie trojszczekowym

#9

Post napisał: ser1ous » 22 mar 2019, 23:37

Co do freza sugerowanego masz jakies doswiadczenie w pracy z nim?Bylby wstanie wytrzymac kilka sztuk zgrubnie?
Tylko zasugerowałem narzędzie do frezowania trochoidalnego.
Przy niestabilnym mocowaniu to tylko szkoda takiego freza.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Frezowanie cnc w uchwycie trojszczekowym

#10

Post napisał: WZÓR » 23 mar 2019, 07:04

Sebak pisze:
21 mar 2019, 20:08
.... Do wybrania jest srodek fi 250mm na L=25mm i dalej fi 150 na kolejne19mm czyli lacznie 41mm od czola.Kolejny otwor fi 42 juz przelotowo. .....
Jak się pozbywasz wiórów przy tym drążeniu ?
Jak masz chłodzenie przez wrzeciono , to spoko .... , a jak nie to masz młynek - kolego . :D

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”