Mini lathe, brak wyższych obrotów silnika

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Mini lathe, brak wyższych obrotów silnika

#1

Post napisał: Znaki » 19 sty 2019, 16:27

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum :)

W tokarce einhell bt-ml 300 mam problem z elektryką/ elektroniką i niestety nie mogę sobie z nim poradzić.
Silnik nie wchodzi na wyższe obroty, zdjąłem pasek zębaty aby sprawdzić czy problemem nie jest mechanika tokarki i niestety nie. Potencjometr zwiększa obroty przez 10 może 15 stopni, reszta zakresu nie wpływa na pracę silnika. Z tego co zauważyłem to silnik nie jest wyważony i przy pracy generuje dość znaczne wibracje.

Tokarka w swojej krótkiej pracy zdążyła już wyciąć zęby z przekładni odpowiadającej za wolne obroty podczas próby toczenia łba śruby klasowej :? , dalej używałem jej na wyższym biegu po wcześniejszym ręcznym ustawieniu kół. Zastanawiam się czy któryś z elementów został przeciążony i może powodować takie objawy?

Chciałbym się Was poradzić. Rozważam dwie opcje. Pierwsza z nich to naprawa obecnego napędu pod warunkiem, że byłoby to stosunkowo łatwe/szybkie i tanie. Druga opcja zakłada całkowitą zmianę napędu na najprawdopodobniej klasykę - falownik z silnikiem 3f.

Tokarka na początku swojej pracy potrafiła zbierać po 2mm na stronę w stali przy używaniu noży z hss i ręcznym posuwie. Byłem z niej na prawdę bardzo zadowolony, zależy mi na tym żeby dalej mogła pracować :)



Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: Mini lathe, brak wyższych obrotów silnika

#2

Post napisał: Pirat » 19 sty 2019, 17:30

Wstaw mały silnik 3f + falownik i będziesz zadowolony, szkoda czasu i pieniędzy na naprawę tego syfu (sterownika/silnika).


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Mini lathe, brak wyższych obrotów silnika

#3

Post napisał: rynio_di » 19 sty 2019, 17:55

Kupiłem z takim samym problemem . Wywaliłem silnik ( płyta się gdzieś jeszcze poniewiera ) a zamontowałem silnik 3 f z falownikiem . Troszkę gimnastyki z dopasowaniem silnika i puszczeniem paska tak aby nie kolidował z nawrotnicą . Ale toczenie teraz to bajka .


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mini lathe, brak wyższych obrotów silnika

#4

Post napisał: strikexp » 19 sty 2019, 18:13

Znaki pisze:
19 sty 2019, 16:27
Tokarka w swojej krótkiej pracy zdążyła już wyciąć zęby z przekładni odpowiadającej za wolne obroty podczas próby toczenia łba śruby klasowej :?
To nie jest duża tokarka żeby udarowo skrawać utwardzone stale. Ja C45 obrabiam bez problemu, choć bardzo wolno.

Znaki pisze:
19 sty 2019, 16:27
Tokarka na początku swojej pracy potrafiła zbierać po 2mm na stronę w stali przy używaniu noży z hss i ręcznym posuwie. Byłem z niej na prawdę bardzo zadowolony, zależy mi na tym żeby dalej mogła pracować :)
Ja tyle nie zbieram, skrawam na automatycznym posuwie żeby trzymać parametry. A zagłębienia dużoooo mniejsze, rzędu 0.25mm na stronę w stali S235.

Co do awarii, przeczyść potencjometr alkoholem izopropylowym. Jego zanieczyszczenie może być problemem. Chociaż obstawiam że problem leży głębiej w sterowniku.

Dodane 3 minuty 23 sekundy:
Dodam od siebie że te silniki to prawdziwy rarytas. Można nimi sterować za pomocą sterownika tyrystorowego (od 30zł na allegro). A że ma moc kilkuset watów to różne fajne maszynki można z nich zrobić nie wydając kasy na falownik.


Autor tematu
Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Re: Mini lathe, brak wyższych obrotów silnika

#5

Post napisał: Znaki » 19 sty 2019, 20:14

rynio_di pisze:
19 sty 2019, 17:55
Kupiłem z takim samym problemem . Wywaliłem silnik ( płyta się gdzieś jeszcze poniewiera ) a zamontowałem silnik 3 f z falownikiem . Troszkę gimnastyki z dopasowaniem silnika i puszczeniem paska tak aby nie kolidował z nawrotnicą . Ale toczenie teraz to bajka .

Mógłbyś zrobić zdjęcie jak to zmieściłeś?

Chciałem wyczyścić potencjometr, ale po wyjęciu jego widzę że jest nitowany i plastikowy. Jak go rozbiórkę to niestety nie złożę. Będzie falownik.

Jaką moc silnika polecacie? Mam szlifierkę taśmową 1.1kw i zastanawiam się czy 0.75 by nie starczyło przy zachowaniu przekładni? Oczywiście zamówiłem nowe stalowe koła i tokarka nie dożyła ich dostawy :lol:


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Mini lathe, brak wyższych obrotów silnika

#6

Post napisał: rynio_di » 19 sty 2019, 20:41

Ze zdjęciem będzie problem za dużo trzeba demontować aby pokazać jak to wyszło . A i podstawę musiał bym odkręcić od stołu .Już w którymś temacie pisałem jak puściłem paski aby nawrotnica była wykorzystana . Ja wpasowałem silniczek jeszcze z DDR, 350 W 2800 obr/min z falownikiem 0,55 kW. Mam też opcję posuwu napędzanego innym małym silnikiem z reduktorem 24 V , ale kręci już od 4,5 V . Silnik ze śrubą sprzęgło kłowe , jedna śrubka i odłączone , i gwinty toczymy normalnie . Choć z silnika głównego mocy nie brakuje ,to tak zrobiłem kiedy miałem wysypane zęby na jednym kole nawrotnicy. Ja także nie skrawam tzw. wiórem Kolesowa .


Autor tematu
Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Re: Mini lathe, brak wyższych obrotów silnika

#7

Post napisał: Znaki » 20 sty 2019, 14:23

Wygląda na to że 0.75 będzie z dużym zapasem. Na wszelki wypadek planuje kupić silnik 0.75 i falownik 1.5 i będę miał na przyszłość jeśli zmieszczę kiedyś większą maszynę. Z paskiem sobie jakoś poradzę, dziękuję.

Moglibyście mi jeszcze sprawdzić czy to co wybrałem jest odpowiednie? Mam niewielka wiedzę na ten temat, bazując na tym co znalazłem na forum i usłyszałem od Adama planuje kupić:

FALOWNIK WEKTOROWY EVO6000 1,5kW / 1-fazowy 230V - do silnika 3-fazowego - obecnie 480 zł,
Silnik elektryczny trójfazowy 400V 0,75kW 2730obr/min PROMOTOR -235 zł


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mini lathe, brak wyższych obrotów silnika

#8

Post napisał: strikexp » 20 sty 2019, 14:30

Musisz policzyć jakie chcesz obroty uzyskać. Silnik komutatorowy ma przeważnie zdecydowanie powyżej 3000obr/min. Ale kto wie jaki tam chińczycy wstawili, może ma mniej. Policz przekładnie, żeby nie było niespodzianki. Możliwe że korzystniejszy będzie 1500obr/min, zależy jakich obrotów potrzebujesz.
Moment przy 1500obr/min rośnie dwukrotnie więc 0,75kW/1500obr będzie odpowiednikiem 1,5kW/3000obr jeśli chodzi o moment.


Autor tematu
Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Re: Mini lathe, brak wyższych obrotów silnika

#9

Post napisał: Znaki » 20 sty 2019, 14:50

Znalazłem informację że oryginalny miał 2500. O tym nie pomyślałem.
Zakładam też że 1500 będzie ciszej pracował? Chciałbym utrzymać mniej więcej oryginalne parametry, jeśli kupię wolniejszy to zawsze mogę dać większe koło żeby zyskać prędkość w drugą stronę będzie chyba gorzej?
Zaraz przeliczę przekładnie i dam znać

Falownik będzie się nadawał?


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mini lathe, brak wyższych obrotów silnika

#10

Post napisał: strikexp » 20 sty 2019, 15:15

Najlepszy byłby falownik z 3 faz na 3 fazy, ale jak się nie da to taki też może być. Ogólnie ja specjalistą od falowników nie jestem więc lepiej żeby ktoś inny potwierdził że jest odpowiedni.

W falowniku możesz ustawić obroty od powiedzmy 100obr/min (strata momentu i brak chłodzenia) do około 3600obr/min (wytrzymałość łożysk). Więc raczej lepiej dołożyć więcej i mieć ten silniejszy silnik 1500obr/min a w razie czego go podkręcić. Bo chyba wraz ze wzrostem prędkości moment spada ale nie pamiętam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”