Analiza hartowanego wałka

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
poxi_poll
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2019, 23:32

Analiza hartowanego wałka

#1

Post napisał: poxi_poll » 05 sty 2019, 23:52

Witam,

Mam do analizy pewien wałek hartowany powierzchniowo indukcyjnie i mam problem z interpretacją zgładu makroskopowego. Szukałem jakiegoś forum metalurgicznego ale nic konkretnego nie znalazłem dlatego zgłaszam się tu.

Jak widać w sekcji 3. hartowanie zostało przerwane. W jakim celu dokonuje się takiej operacji? Czy jest to podyktowane możliwością przenoszenia przez wał większych sił promieniowych/momentów gnących?

W sekcjach 2 i 5 widać zgrubienie warstwy zahartowanej. Czy jest to zabieg celowy. Czy też taka jest charakterystyka hartowania indukcyjnego, że początek hartowania dostarcza większą ilość ciepła do elementu.

Obrazek

Z góry dziękuję i pozdrawiam.



Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

Re: Analiza hartowanego wałka

#2

Post napisał: pasierbo » 06 sty 2019, 12:56

Witaj,
Mierzyłeś twardość tych sekcji? Jesteś pewien, że ta makrostruktura wynika z hartowania a nie z obróbki plastycznej? Co to za wałek? Trudno odpowiedzieć na pytania gdy nie wiadomo jak on pracuje.
pozdrawiam
Kamil


abcdef
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 367
Rejestracja: 11 mar 2018, 10:39

Re: Analiza hartowanego wałka

#3

Post napisał: abcdef » 06 sty 2019, 13:24

pytanie typu co miał autor na myśl. Zapytaj się konstruktora dlaczego zastosował tego typu obróbkę cieplną?(i technologa/hartownika czy wykonał detal zgodnie z wizją konstruktora xd) Dziwny masz "problem" Może po prostu gość który to hartował trzymał na środku kleszczami wałek i wsuwał z lewej/prawej strony w zwoje? A tam gdzie masz zgrubienie to po prostu parę sekund dłużej przytrzymał? A ty teraz będzie robił analizę jakiegoś badziewia? XD


Autor tematu
poxi_poll
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2019, 23:32

Re: Analiza hartowanego wałka

#4

Post napisał: poxi_poll » 06 sty 2019, 23:14

Przepraszam Panowie ale niezbyt precyzyjnie opisałem moją sytuacje :D Jestem studentem studiów zaocznych i z przedmiotu "badanie struktur i własności materiałów" dostałem oto taki wałek. Mogę tylko powiedzieć, że jest on hartowany indukcyjnie oraz, że jest to stal C40. Sądziłem, że ktoś się może spotkał w swojej karierze z takim przerywaniem hartowania właśnie w celu przenoszenia większych sił lub z jakiegoś innego powodu.

Po prostu brakuje mi wniosków do badania makroskopowego ;) Ale dziękuję za odpowiedzi. Coś tam sklepię ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”