Toczenie gwintu trapezowego TR20x4 wewnętrznego

dobór noża i płytek

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
raaw
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 29
Rejestracja: 07 maja 2018, 08:04

Toczenie gwintu trapezowego TR20x4 wewnętrznego

#1

Post napisał: raaw » 19 gru 2018, 08:08

Cześć.
Raz na jakiś czas kupuje gotowe nakrętki cylindryczne z gwintem trapezowym 20x4.
Chciałbym sam zacząć toczyć na własne potrzeby takie nakrętki.

Chciałbym kupić nóż składak plus płytki odpowiednie do niego i tu mam problem z doborem.
Szukam w Chinach takiego noża ze względu na koszty, a jakość jak dla mnie amatora jest wystarczająca.

Nakrętki które kupuje mają wewnątrz około 16 mm.
Znalazłem nóż SNR0012M11 o średnicy 12 mm, który powinien się zmieścić do środka bez problemu. Jednak te mniejsze noże są na płytki IR11, a nie ma chyba płytek IR11 dla gwintu trapezowego o skoku 4mm.

Znalazłem płytkę IR16 4TR, ale ona pasuje już do noży od średnicy 16 mm - ten teoretycznie nie zmieści się do środka tulejki którą chce nagwintować.

Poradzicie jak to rozwiązać ?




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Toczenie gwintu trapezowego TR20x4 wewnętrznego

#2

Post napisał: jasiu... » 19 gru 2018, 18:15

A bo to się robi inaczej.

Najpierw wymiary. Przy tym gwincie masz D1=16.5 i D4 20.5 - http://www.pkm.edu.pl/index.php/polocen ... 7-01010210 tu jest rysunek.

Cyli twój nóż musi "czubkiem" płytki zrobić na końcu wymiar 20.5, a później wyskoczyć po średnicy mniejszej, niż 16.5 mm.

Czyli różnica średnic wynosi więcej, niż 4 mm! W takim razie płytka musi wystawać z oprawki na więcej, niż 2 mm.

I to narzędzie musi zrobić pierwsze przejście, właśnie na D= 16.5 mm. Jeśli płytka wystaje np. 2.2 mm (zróbmy jakiś margines bezpieczeństwa), to przyjmując, że odskok od gwintu mamy na średnicy 16.2 (dajmy te 3 dyszki na średnicy) mamy możliwość wprowadzenia tam trzonka o średnicy 16.2-2.2 czyli 14 mm.

No fajnie, tylko że jeśli toczysz gwint wewnętrzny płytką, to musisz pamiętać i dobraniu płytki podporowej, żeby nie "tarło du_ą". A jaka płytka dla tego gwintu będzie podporowa? Powiem ci. Żadna, producent nie przewidział obróbki takich małych średnic tą płytką.

Tutaj temat został rozwiązany, potrzebna ci "borsztanga" i doszlifowane do niej nożyki. czym-wykonac-gwint-prostokatny-wewnetrzny-t49434.html

Oczywiście u ciebie będzie to nożyk nie prostokątny, tylko trójkątny, o kątach takich, jakie są w gwincie trapezowym. Czyli 30 stopni. I robisz to tak. Jeśli tokarka klasyczna, to najpierw zagłębiasz się trójkątem na głębokość, na jaką chcesz wejść (te 20.5 mm) a później z szufladki przesuwasz po odrobinie nóż, żeby przesunąć jedną ze ścianek i zrobić trapez. Jeśli robisz na CNC, to najpierw zagłębiasz się, jak przy zwykłym gwincie, a później przesuwasz punkt startu, przybierając po kawałeczku (oczywiście wtedy gwint na 1 przejście), aż ci rozszerzy wystarczająco, żeby sprawdzian pasował.

Oczywiście nożyk trzeba też opuścić, żeby nie tarł wiesz czym.


Autor tematu
raaw
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 29
Rejestracja: 07 maja 2018, 08:04

Re: Toczenie gwintu trapezowego TR20x4 wewnętrznego

#3

Post napisał: raaw » 19 gru 2018, 20:10

Cześć.
Dzięki za odpowiedz.
Ładnie się to skomplikowało i mniej więcej rozumiem jak to ma być, chociaż problemy będę miał z dorobieniem odpowiedniego narzędzia.

Prawdę mówiąc chciałem iść prostą drogą, której chyba nie ma :D
Chciałem kupić np. nóż SNR0016Q16 z pierwszej oferty jaką znalazłem
https://www.aliexpress.com/item/SNR0008 ... 4326810bfe

Do tego komplet płytek 16IR 4TR z tego linka
https://www.aliexpress.com/item/thread- ... 2e0eDntuWO

Ale już wiem, że to się nie zmieści :(

Odnośnie tzw. "borsztangi" coś podobnego znalazłem w gratach kupionych z tokarką :)
Rozumiem, że wystarczyła by mi odpowiednia stalka doszlifowana pod kształt gwintu trapezowego lub tak jak pisałeś trójkątny 30 stopni ?
Obrazek
Tylko nie za bardzo wiem jak to zamocować do imaka :( ?

Myślałem też o gwintowniku trapezowym, mocowałbym go w uchwycie wiertarskim w koniku. Jednak ceny straszne za taki gwintownik i boje się, że przez małe doświadczenie mógłbym go uszkodzić a wtedy było by szkoda :(

Chyba, że taki ? ale ile to wytrzyma i czy cokolwiek coś zdziała ?
https://www.aliexpress.com/item/1PCS-Hi ... 2e0eDntuWO


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Toczenie gwintu trapezowego TR20x4 wewnętrznego

#4

Post napisał: jasiu... » 19 gru 2018, 20:18

Nie dasz rady taką cienką borsztangą przetoczyć całego profilu gwintu na raz. Dlatego robi się najpierw jedną "ściankę", a później roztacza rowek, przesuwając drugą ściankę tak, żeby uzyskać właściwy profil. Zauważ, masz ściankę pod kątem 30 stopni. wjeżdżasz na 2 milimetry. czyli ponad 2 mm na jednej, ponad 2 mm na drugiej stronie i jeszcze ta prosta w środku kanałka. To bardzo długa linia, opory na niej będą za duże do tak cienkiej borsztangi (14 mm) i będzie w najlepszym razie drżeć, a jak się wiórami zatka (narost) to się urwie. Dlatego trzeba roztaczać, tak masz dokładniej.


Autor tematu
raaw
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 29
Rejestracja: 07 maja 2018, 08:04

Re: Toczenie gwintu trapezowego TR20x4 wewnętrznego

#5

Post napisał: raaw » 19 gru 2018, 20:27

W sumie nie chciałem tego na raz brać, albo może czegoś nie rozumiem :)
Chciałem robić gwint tak jak gwint metryczny zewnętrzny na parę razy.
Na spokojnie aby nie za dużo, aby właśnie się nic nie stało.

Ale coś czuje, że tobie chodzi o to aby nóż miał kształt trójkątny, a nie trapez bo wtedy "mu łatwiej" a później poszerzać gwint kolejnymi wjazdami. To miałeś na myśli ?


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Toczenie gwintu trapezowego TR20x4 wewnętrznego

#6

Post napisał: strikexp » 19 gru 2018, 20:40

Zależy jakiej dokładności potrzebujesz. Ja kupiłem sobie za około 100zł gwintownik ale 16mm, na aliexpress.
Noże trapezowe nie wiedzieć czemu są strasznie drogie. Chyba lepiej samemu kupić wzornik(też nie tani) i wyszlifować pod lupą tak duży rozmiar.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Toczenie gwintu trapezowego TR20x4 wewnętrznego

#7

Post napisał: WZÓR » 19 gru 2018, 20:45

raaw pisze:
19 gru 2018, 20:10
Cześć.
Dzięki za odpowiedz.
Ładnie się to skomplikowało i mniej więcej rozumiem jak to ma być, chociaż problemy będę miał z dorobieniem odpowiedniego narzędzia.

Prawdę mówiąc chciałem iść prostą drogą, której chyba nie ma :D
Chciałem kupić np. nóż SNR0016Q16 z pierwszej oferty jaką znalazłem
https://www.aliexpress.com/item/SNR0008 ... 4326810bfe

Do tego komplet płytek 16IR 4TR z tego linka
https://www.aliexpress.com/item/thread- ... 2e0eDntuWO

Ale już wiem, że to się nie zmieści :(

Odnośnie tzw. "borsztangi" coś podobnego znalazłem w gratach kupionych z tokarką :)
Rozumiem, że wystarczyła by mi odpowiednia stalka doszlifowana pod kształt gwintu trapezowego lub tak jak pisałeś trójkątny 30 stopni ?
Obrazek
Tylko nie za bardzo wiem jak to zamocować do imaka :( ?

Myślałem też o gwintowniku trapezowym, mocowałbym go w uchwycie wiertarskim w koniku. Jednak ceny straszne za taki gwintownik i boje się, że przez małe doświadczenie mógłbym go uszkodzić a wtedy było by szkoda :(

Chyba, że taki ? ale ile to wytrzyma i czy cokolwiek coś zdziała ?
https://www.aliexpress.com/item/1PCS-Hi ... 2e0eDntuWO
Kup sobie wytaczak hakowy i sprawdzian do gwintów trapezowych.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Toczenie gwintu trapezowego TR20x4 wewnętrznego

#8

Post napisał: Avalyah » 19 gru 2018, 20:47

Ja bym kupił ten na ali. 100zł i się przekonasz, a jak będzie dobrze działać to oszczędzisz sobie mnóstwo roboty. Jak nie no to cóż... 100zł w plecy ale co się dowiedziałeś, to Twoje. I mam nadzieje również nasze, jak się podzielisz wrażeniami :mrgreen:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7609
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Toczenie gwintu trapezowego TR20x4 wewnętrznego

#9

Post napisał: pukury » 19 gru 2018, 21:12

Hej.
Nie taki diabeł straszny.
Generalnie chodzi o to żeby nóż nie brał jednocześnie 3 krawędziami ( jak napisał jasiu ) .
Popróbuj na jakimś tańszym materiale - brąz drogi dość.
Trochę wprawy i dokładności - musisz wyjeżdżać na podziałkę .
Cienka borsztanga i nożyk ze stalki - i wio.
Jak złamiesz to mała strata - a " przy okazji " poduczysz się noże ostrzyć :mrgreen:
pzd.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
raaw
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 29
Rejestracja: 07 maja 2018, 08:04

Re: Toczenie gwintu trapezowego TR20x4 wewnętrznego

#10

Post napisał: raaw » 19 gru 2018, 21:51

W sumie Panowie już wszystko wiem :) tyle rozwiązań, że nie wiem od czego zacząć :D
Odnośnie stali to nie będzie nic drogiego, żaden brąz, to ma być zwykła stal, tulejka ma być później wspawana w rurę.
A odnośnie precyzji to też nie buduje statku kosmicznego :D żadne cnc, nic podobnego tylko zwykły taboret obrotowy z gwintem trapezowym :) dlatego kupne nakrętki robią się zbyt drogie :(

W sumie chodzi właśnie o to żeby się nauczyć :)

Potrzebuje kupić sprawdzian do gwintów trapezowych i doszlifować odpowiednio stalke pod 30 stopni, tylko do tego jeszcze jakiś uchwyt.

Gwintownik z ali.. też pewnie kupię i sprawdzę, bo w sumie racja nie tak drogo a może zadziała :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”