Trójfazowy silnik od pralki jako wrzeciono

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających
Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 18
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Trójfazowy silnik od pralki jako wrzeciono

#1

Post napisał: pioterek » 26 paź 2018, 17:00

Obrazek
Witam, rozważam zastosowanie takiego silnika jako elektrowrzeciono, ale nie wiem jakie są możliwości falownika wymontowanego z takiej pralki i czy daje się nim sterować potencjometrem, który zapewne trzeba jakoś wyprowadzić z istniejącego układu elektroniki.
Obrazek
Proszę o informacje od osób które czegoś w tym zakresie dokonały ewentualnie czy ktoś jest w stanie pomóc rozpracować temat.




Slavco
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 131
Rejestracja: 28 lis 2012, 18:29
Lokalizacja: Bytom

Re: Trójfazowy silnik od pralki jako wrzeciono

#2

Post napisał: Slavco » 26 paź 2018, 17:13

Zostaw wszystko tak jak jest.
Stal- wirowanie delikatne...
Sklejka- wirowanie max!

:)

Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 18
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Trójfazowy silnik od pralki jako wrzeciono

#3

Post napisał: pioterek » 27 paź 2018, 15:30

"Tak jak jest" to wbrew pozorom nie jest takie proste. Elementy są wyciągnięte z pralki i trzeba by wiedzieć czy brak niektórych części nie wpłynie na to, że mikroprocesor będzie miał problem. Dla przykładu nie wiem czy można nie podłączać: elektrozaworów do nalewania wody, grzałkę i pompkę do wylewania wody. Najgorsze to to, że nie ma zbiornika i poziom wody w nim oraz temperatura jest niemożliwa do zmierzenia, a więc trzeba zrobić jakiś patent który będzie udawał, że parametry te są prawidłowe i to, że drzwiczki są zamknięte, a więc jak tego dokonać ? Co zastosować zamiast odpowiednich czujników ? Czy ma ktoś schemat albo instrukcję napraw takiego modelu pralki?
http://docs.indesit.eu/_doc/19510528802_PL.pdf

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trójfazowy silnik od pralki jako wrzeciono

#4

Post napisał: Yarec » 27 paź 2018, 16:01

pioterek pisze: to wbrew pozorom nie jest takie proste

ano właśnie - zostaw silnik i wymień łożyska od strony atakującej wirnika !
wyprowadzenia uzwojeń ? jak ogarniesz - dobierz sterownik PWM (moc/RPM)
a jak nie to pisz PW albo do "Andzrzej40"
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trójfazowy silnik od pralki jako wrzeciono

#5

Post napisał: strikexp » 27 paź 2018, 17:26

Tokarka zbudowana z pralki, a to dobre :D
Zapewne musisz wywalić te wszystkie elektrozawory itd bo inaczej tokarka będzie musiała nabrać wody zanim ruszy :D
Generalnie dość trudny temat. Trzeba by dogrzebać się w schematach gdzie jest falownik a potem doczytać jakie sygnały przyjmuje. Jeśli jest to osobny cyfrowy układ to wystarczy podać napięcie na odpowiednie przewody. No ale producenci robią po taniości, wszystko wsadzają w jeden koszyk itp (np silnik z głupimi uchwytami).

Dodane 6 minuty 2 sekundy:
Tokarka zbudowana z pralki, a to dobre :D
Zapewne musisz wywalić te wszystkie elektrozawory itd bo inaczej tokarka będzie musiała nabrać wody zanim ruszy :D
Generalnie dość trudny temat. Trzeba by dogrzebać się w schematach gdzie jest falownik a potem doczytać jakie sygnały przyjmuje. Jeśli jest to osobny cyfrowy układ to wystarczy podać napięcie na odpowiednie przewody. No ale producenci robią po taniości, wszystko wsadzają w jeden koszyk itp (np silnik z głupimi uchwytami).

Chyba masz świadomość że samo wrzeciono musi mieć oddzielne łożyskowanie a ten silnik będzie tylko napędem? Przemyśl czy nie taniej kupić używany silnik.
Sam wyciągnąłem silnik z pralki, ale będzie służył do napędzania szlifierki.
Nakupiłem elementów na zrobienie falownika 1-fazowego ale ciągle nie mam czasu żeby się do tego zabrać. A za elementy dałem kilkadziesiąt złotych :roll:

Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 18
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Trójfazowy silnik od pralki jako wrzeciono

#6

Post napisał: pioterek » 27 paź 2018, 19:06

W tym przypadku nie można zastosować PWM, bo to jest silnik indukcyjny trójfazowy i nie ma szczotek!
strikexp pisze:Trzeba by dogrzebać się w schematach gdzie jest falownik a potem doczytać jakie sygnały przyjmuje. Jeśli jest to osobny cyfrowy układ to wystarczy podać napięcie na odpowiednie przewody.

I najlepiej zaprzęgnąć do tego Arduino.
Sam sterownik ma w sobie część która konstrukcyjnie wygląda jak falownik, posiada sześć elementów półprzewodnikowych na radiatorach i od nich prowadzą trzy ścieżki czyli trzy fazy do silnika. Do silnika poza tymi trzema przewodami prowadzą jeszcze dwa do czegoś w rodzaju prądniczki tachometrycznej. W instrukcji jest podane, że można nastawić prędkość wirowania pralki na 400, 600, 800, 1200 (max obr), przez czas wirowania 16 minut. W pralce przekładnia ma przełożenie jakieś 1:15 więc obroty silnika są imponujące. Wrzeciono chcę napędzać paskiem z tego silnika, a więc to na jego osi zastosuję mocniejsze łożyska.
strikexp pisze:Nakupiłem elementów na zrobienie falownika 1-fazowego ale ciągle nie mam czasu żeby się do tego zabrać. A za elementy dałem kilkadziesiąt złotych :roll:

No widzisz, a w tym sterowniku jest falownik tylko by wypadało go ogarnąć. Oceniam, że kosztował mnie 15zł za transport, ale nie wiadomo czy to zadziała i nie wiadomo dlaczego ta pralka wylądowała w okolicy kontenera na śmieci. Była częściowo rozkręcona a silnik był włożony do bębna piorącego. Przewody silnika były ucięte we wiązce, więc łatwo je będzie naprawić.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trójfazowy silnik od pralki jako wrzeciono

#7

Post napisał: strikexp » 27 paź 2018, 19:16

Ogólnie falownik 3-fazowy powinien mieć 6 tranzystorów ( o ile dobrze pamiętam na triakach to jest kosmos) i sterowniki tych tranzystorów które dbają o krótki czas przełączania. Najlepiej zrób zdjęcie albo spisz oznaczenia elementów scalonych to może uda się ustalić jak tym sterować.

Jedno jest pewne, jak ktoś rozbierał to na pewno nie działa. Na ogół pada właśnie elektronika (bardzo droga), silnik raczej daje radę chociaż i w nim warto wymienić łożyska.
Problemem takiego sprzętu jest to że on jest projektowany do pracy 6-12 godzin w tygodniu przez 2 lata. Więc jak widzisz w tokarce może być problem z trwałością.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trójfazowy silnik od pralki jako wrzeciono

#8

Post napisał: Yarec » 27 paź 2018, 20:03

strikexp pisze:Tokarka zbudowana z pralki, a to dobre. Generalnie dość trudny temat.

tobie jednak płacą z UE granty, za pisanie takich........... w ilościach hurtowych, we wszelakich tematach
( a zrobiłeś choć specyfikację ze swojego tematu: "projekt opakowania". . . . czy nawet tego nie umiesz ?)
doigrasz się Czytelniku: "bo forum pisze" i reszty podobnych FB(I)
szkoda będzie
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trójfazowy silnik od pralki jako wrzeciono

#9

Post napisał: strikexp » 27 paź 2018, 20:11

Yarec pisze:
27 paź 2018, 20:03
strikexp pisze:Tokarka zbudowana z pralki, a to dobre. Generalnie dość trudny temat.

tobie jednak płacą z UE granty, za pisanie takich........... w ilościach hurtowych, we wszelakich tematach
( a zrobiłeś choć specyfikację ze swojego tematu: "projekt opakowania". . . . czy nawet tego nie umiesz ?)
doigrasz się Czytelniku: "bo forum pisze" i reszty podobnych FB(I)
szkoda będzie
O co Ci chodzi człowieku??? Bo coraz bardziej mam wrażenie że jesteś jakiś niezrównoważony...

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trójfazowy silnik od pralki jako wrzeciono

#10

Post napisał: Yarec » 27 paź 2018, 20:27

strikexp pisze:Bo coraz bardziej mam wrażenie że jesteś jakiś niezrównoważony...

i to jest przykład - że to ja jestem "niezrównoważony" - masz lustro ?
strikexp pisze:O co Ci chodzi człowieku?

to o sobie piszesz ?
Co ze specyfikacją "opakowania" ??????
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”