Materiał na stół

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
damian.rozmus
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 28 wrz 2018, 08:43

Materiał na stół

#1

Post napisał: damian.rozmus » 14 paź 2018, 10:09

Cześć 👋

Jaki materiał polecacie na stół drewniany? Chwilowo mam stół z blachy stalowej, ale ciężko to splanować, nie wiem czy maszyna da radę, chciałbym dać coś na wierzch,będzie mi łatwiej.
Otwory w rogach mam więc przykręce bez problemu.

Potrzebuję ok 320x320, zrobię jakieś otwory, może też rowki.. Tylko proszę o pomoc w wyborze materiału, grubości :)

Może HDF, MDF?

Dziękuję i pozdrawiam.



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Materiał na stół

#2

Post napisał: RomanJ4 » 15 paź 2018, 11:48

"Jaki materiał polecacie na stół drewniany?"
Stół do czego, bo inny będzie pod maszynę, inny do prac ślusarskich, a jeszcze inny do np składania detali, a drewno nie do wszystkiego jest odpowiednie z racji zmiany wymiarów w zależności od wilgotności(i warunków w jakich przebywa) ?
A jeżeli już o blat na stół ślusarski chodzi, to chyba najlepszym rozwiązaniem jest grube (ok 50-60mm) drewno klejone (najlepiej jak słoje poszczególnych klepek są układane naprzemiennie poziomo-pionowo jeśli duże słoje lub , najmniej się wtedy paczy)
http://www.pg.gda.pl/~krogu/Wlasciwosci_fizyczne.pdf
Można je potem na wierzchu obłożyć(obić) 0,4-0,5mm blachą ocynkowaną dla zabezpieczenia przed zniszczeniem powierzchni .. ( mocowanie-imadla-do-stolu-warsztatowego-t82547.html )
pozdrawiam,
Roman


mareq_bb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 246
Rejestracja: 26 wrz 2016, 14:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Materiał na stół

#3

Post napisał: mareq_bb » 15 paź 2018, 12:21

Obstawiam, że autorowi chodziło o stół we frezarce :) .
Skoro ma być drewniany to według mnie nie robisz niczego precyzyjnego ani generującego sporych sił przy obróbce. Może w takim przypadku wystarczy jakaś sklejka 20mm. Tylko tutaj raczej planowanie nie będzie fajne. Jak maszyna jest zrobiona prosto to ja bym odpuścił planowanie. Robienie rowków t-owych to raczej średni pomysł. Przy takim "partyzanckim" stoliku wystarczą otwory i montaż wkrętami.

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Materiał na stół

#4

Post napisał: TOP67 » 15 paź 2018, 13:18

Jeśli to do grawerowania, to siły nie są duże, za to równoległość bardzo istotna.
Doskonale frezuje się płyty modelarskie i narzędziowe, tylko są drogie i trudno dostępne w małych ilościach.


Autor tematu
damian.rozmus
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 28 wrz 2018, 08:43

Re: Materiał na stół

#5

Post napisał: damian.rozmus » 18 paź 2018, 07:53

Dziękuję Panowie za odpowiedź ;)

Oczywiście chodziło o stół do frezarki-przepraszam za brak szczegółowych informacji.

Moja maszynka ma konstrukcje sprawaną, ruchomy stół, pole ok 320x320x120.

Do czego? Frezowanie kostek z drewna (odmiany dębu) 40x40x40 w kilku zamocowaniach, pewnie też grawerowanie.

Stół drewniany wydawał mi się dobrym pomysłem że względu na wiele możliwości zamocowań.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”