Problem z segregowaniem procesów obróbki.

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

Autor tematu
MrCluster
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 101
Rejestracja: 09 paź 2016, 10:07
Lokalizacja: Łódź

Problem z segregowaniem procesów obróbki.

#1

Post napisał: MrCluster » 30 mar 2017, 23:32

Dziś dotarł do mnie PikoCNC "E" oraz przejściówka od Zelrp. Uruchomiłem i wszystko chodzi pięknie, choć po Machu i CamBam musiałem się trochę oswoić. Teraz już uważam, że jest super.

Mam tylko jeden problem. Otóż wykonałem w FreeCAD siatkę otworów 11x11szt.
Po wgraniu DXF do PicoCAM, zaznaczyłem wszystkie otwory i wybrałem Kieszeń jako obróbkę.
Oto efekt automatycznego segregowania procesów (niby fajnie wygląda, ale frez lata po polu jak głupi):
Obrazek

Zrobiłem więc tak, że zaznaczyłem po 11 otworów i dla każdego wiersza utworzyłem osobną obróbkę kieszeni. Efekt jest taki, że nie lata już w osi Y, ale w osi X nie zaczyna od pierwszego otworu (najbliższego X0 i Y0) tylko od dowolnego, jedzie potem w prawo, a na koniec wraca, i jedzie kilka otworów w lewo. Jest lepiej, ale też bez sensu. Idealna sytuacja jest pomiędzy wierszem 5 i 6:
Obrazek

Czy jest jakiś sposób by posegregować procesy utworzone dla poszczególnych otworów, czy też może zmuszenie programu do jechania od lewej do prawej, a najlepiej potem od prawej do lewej w kolejnym wierszu? Tylko bez tworzenia procesów dla każdego otworu osobno :P
Na ploterze do folii w tym celu muszę np. w Inkscape segregować warstwy, ale i tak zawsze jedna litera jest wyrodna. Tutaj w ogóle nie wiem jak się za to zabrać.

Jeszcze jedno pytanie: jak zwiększyć to czarne pole robocze?



Tagi:


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#2

Post napisał: RobWan » 31 mar 2017, 21:58

MrCluster pisze:Czy jest jakiś sposób by posegregować procesy
Są trzy sposoby.
Wybierasz albo według geometrii lub najkrótsze przejazdy. Jeżeli według geometrii to można tez na ekranie klikać na kontury i wskazywać kolejność ręcznie. przeczytaj do czego służy ALT w skrótach klawiaturowych.
http://www.pikocnc.com/download/Piko_Keys.pdf
MrCluster pisze: jak zwiększyć to czarne pole robocze?
To jest obszar roboczy, jest taki jaki podałeś w ustawieniach kontrolera.

Robert

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#3

Post napisał: cosimo » 31 mar 2017, 22:04

Optymalizacja przejazdów ma dwa warianty:
„Najkrótsze przejazdy” czyli po skończeniu pierwszego elementu jedzie do najbliższego kolejnego. Pierwszy element nie jest wybierany automatycznie ale jest nim pierwszy na liście geometrii.
„Według geometrii” czyli według kolejności konturów na liście geometrii. Zatem ręcznie można ustalić dowolną kolejność. Ręczną zmianę kolejności ułatwia metoda z klawiszem „ALT” opisana u końcu dokumentu o skrótach klawiaturowych.

W twoim przypadku odległości X i Y otworów są identyczne więc w automacie raz wybierze X raz Y – skacze. W tym trybie najważniejsze wybrać pierwszy element (tutaj jakiś narożnik).
Natomiast jeśli chcesz dzielić na kawałki musisz zwrócić uwagę który element w następnej grupie jest pierwszy.
Jeszcze jedno pytanie: jak zwiększyć to czarne pole robocze?
W ustawieniach kontrolera dla poszczególnych osi pole „LimitMax” - czyli obszar roboczy Twojej maszyny.

ps.
RobWan - co za synchronizacja ;-)


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#4

Post napisał: RobWan » 31 mar 2017, 22:18

cosimo pisze: Pierwszy element nie jest wybierany automatycznie ale jest nim pierwszy na liście geometrii.
Może lepiej byłoby gdyby to był element nie pierwszy na liście, ale z najmniejszym/największym X/Y.
Nie będzie problemu, że zaczyna od środka.
cosimo pisze:W twoim przypadku odległości X i Y otworów są identyczne więc w automacie raz wybierze X raz Y – skacze.
Pikocam powinien pamiętać poprzedni skok. Jeżeli ma do wyboru w następnym skoku równe odległości, to powinien skakać jak krok wcześniej.

Robert

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#5

Post napisał: cosimo » 01 kwie 2017, 08:38

Może lepiej byłoby gdyby to był element nie pierwszy na liście, ale z najmniejszym/największym X/Y. Nie będzie problemu, że zaczyna od środka
.

Ale ktoś może chcieć zacząć od innego narożnika czy innego miejsca.
Pikocam powinien pamiętać poprzedni skok. Jeżeli ma do wyboru w następnym skoku równe odległości, to powinien skakać jak krok wcześniej.
Tak, można zrobić, że jeśli dwie odległości są takie same to priorytet ma ta z większym delta X


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#6

Post napisał: RobWan » 01 kwie 2017, 09:34

cosimo pisze:le ktoś może chcieć zacząć od innego narożnika czy innego miejsca.
Racja. Łatwo przesunąć geometrię na pierwszą pozycję listy.

Robert


Autor tematu
MrCluster
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 101
Rejestracja: 09 paź 2016, 10:07
Lokalizacja: Łódź

#7

Post napisał: MrCluster » 01 kwie 2017, 23:19

Dzięki bardzo Panowie za odpowiedzi, które wszystko mi wyjaśniły. Pobawię się tymi ustawieniami i do przyszłych zadań będzie jak znalazł, bo już dwa razy dało mi się to we znaki.

Oczywiście muszę zapoznać się z tymi skrótami w takim razie.

Jeszcze raz dzięki.


mikun
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 44
Rejestracja: 13 paź 2010, 22:35
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: mikun » 16 kwie 2017, 02:07

Czy można gdzieś w programie ustawić, kiedy ma się uruchamiać wrzeciono? W starym piko kress włączał mi się gdy dojechał nad miejsce np wiercenia. Teraz uruchamia mi się zaraz jak zjedzie z czujnika pomiaru narzędzia i tak włączony jedzie do wyznaczonego punktu w programie. A że mam duże pole robocze i powolną frezarkę jest to nie ekonomiczne i nieekologiczne :-)


Autor tematu
MrCluster
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 101
Rejestracja: 09 paź 2016, 10:07
Lokalizacja: Łódź

#9

Post napisał: MrCluster » 16 kwie 2017, 16:08

Ja mam z kolei inne pytanie.
Nie mogę sobie poradzić z obsługą polecania, które w Machu kryło się pod przyciskiem "GOTO ZERO". Po jego naciśnięciu maszyna jechała ładnie do X0, Y0, a następnie do Z0.
W PikoCNC jest oczywiście skrót Ctrl+X i on działa dla X0, Y0, ale już nie mogę zmusić programu do powrotu do Z0..
Są trzy przypadki, które mnie męczą:

1. Zeruję wszystkie osie na materiale, jadę w inny punkt stołu i po naciśnięciu Ctrl+X wraca mi do X0,Y0, ale już nie do Z0. Z ustawia się nad materiałem, ostatnio około 1,134mm. Jedź do nie pomaga, nie reaguje.

2. Ostatnio frezowałem "ręcznie" rowki na stole. Po wyzerowaniu osi, pojechałem do X550. Po naciśnięciu Ctrl+X wrócił do X0, ale Z się podniosła do Z1,134. Za każdym razem musiałem zerować oś ręcznie.

3. Zeruję osie. Oś Z ustawiam 50mm nad materiałem i zeruję. Puszczam próbne frezowanie na chwilę, jeśli wszystko ok, to chciałbym za pomocą np. "Jedź do" zjechać do Z-50 i zacząć frezować. Ale program nie pozwala, brak reakcji i znów muszę ręcznie zerować oś Z.

Jak mogę sobie poradzić z tą osią Z? ;)


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#10

Post napisał: RobWan » 16 kwie 2017, 16:39

MrCluster pisze:Nie mogę sobie poradzić z obsługą polecania, które w Machu kryło się pod przyciskiem "GOTO ZERO". Po jego naciśnięciu maszyna jechała ładnie do X0, Y0, a następnie do Z0.
Tylko po co?
Masz jakiś program przygotowany do pracy, ustawisz zero materiału i koniec.
Praca na żywo z g-kodem, to niepotrzebne umartwianie się. :grin:

Robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”