Frezowanie w drewnie problem z jedną stroną

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
_pepis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 27 cze 2009, 18:49
Lokalizacja: Kraków

Frezowanie w drewnie problem z jedną stroną

#1

Post napisał: _pepis » 12 lut 2015, 18:19

Witajcie,
Wczoraj zapytałem w innym dziale o poliamid, dzisiaj pytam o frezowanie w drewnie.
Mój problem jest widoczny na zdjęciu - przy wierszowaniu wykończającym jedna strona powierzchni jest pokryta "włoskami". Po drugoiej stronie jest idealnie.
Problem powstaje w momencie ruchu osi Z w górę oraz osi Y w minusie oraz w drugiej sytuacji: ruchu osi Z w górę oraz osi X na plus... ;) Nie za bardzo rozumiem tę logikę, może jest jakiś inny problem?
W poprzednim wątku doradzono mi aby przerobił program i nie frezował w tej konfiguracji, zapewne jest to rozwiązanie, ale program który wygenerował mój kod nie daje takiej możliwości, ferezuje ciągle i we wszystkich kierunkach :)
Na prawej stronie zdjęcia widać opisywany problem, po lewej stronie widać idealną powierzchnię po frezowaniu.
Efekt jest najbardziej widoczny przy drewnie.

Obrazek


Dzięki z góry za pomoc!

Piotrek



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 12 lut 2015, 18:59

Czy jesteś pewien że oś wrzeciona jest prostopadła do płaszczyzny stołu, a szczególnie czy jest równoległa do ruchu osi Z?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#3

Post napisał: kubus838 » 12 lut 2015, 21:30

Witam
Spotkałem się z czymś takim. Jedna krawedź drewna jest idealna a druga ma te włoski. W moim przypadku była to wilgoć drewna i frez podrywa niektóre włókna. Mnie koleś z suszarni zapewniał, że drewno jest suche do frezowania. W firmie sprawdzono jakimś przyżądem i okazało się, że drewno jest mokre. I nie było to kłamstwo ze strony suszarni. Jak się póżniej okazało, kiedy suszarnia sprawdzała było wszystko dobrze. Ale przecież musiałem wyjść i wrócić. Jak wróciłem drewno znowu nałapało wilgoci. Od tej pory susze drewno w starej jeszcze pracującej piekarni gdzie używa się pieców na węgiel/drewno i suszę przez miniumum 4 dni.

Coś mi się nie chce wierzyć, że cam nie ma możliwości zmiany kierunku obróbki. Nie masz tam frezowania współbierznego i przeciwbierznego? Bo to też jest lekarstwo. A jeżeli nie to pzostaje Ci papier ścierny i końcowa obróbka ręczna.

robert


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#4

Post napisał: koala.g » 12 lut 2015, 22:35

Leciałeś pod włos.
Taki układ drewna. Wkurzało mnie to przy toczeniu. Miałem nietypowo bo poprzecznie do osi obrotu włókna drewna.

Obrazek


Autor tematu
_pepis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 27 cze 2009, 18:49
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: _pepis » 13 lut 2015, 09:20

Cześć,
No niestety w programie Vectric Cut 3D mogę wybrać oś obróbki wykańczającej X,Y lub pod kątem 45 stopni. To ostatnie minimalnie pomaga w tym przypadku.
Ciekawe jest to że podobny problem występuje również w innych materiałach...
Sprawdzę tę prostopadłość dzisiaj dokładnie.
A może to wina długiego frezu? Może frez się wygina i traci prostopadłość? Ale posuw jest na 1200 (frez 3) i przy tej obróbce zbiera minimalną ilość materiału. Gołym okien nie widać że sie wygina.

Dzięki!

pp


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#6

Post napisał: kubus838 » 13 lut 2015, 11:13

Frez raczej się nie wygina bo zrobiony jest z takiego materiału, że raczej już by się połamał. Może spróbuj innego cama np. freemila. Albo może być jeszcze inna przyczyna. Poprostu masz tempe frezy. A suche masz drewno?


robert


Autor tematu
_pepis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 27 cze 2009, 18:49
Lokalizacja: Kraków

#7

Post napisał: _pepis » 13 lut 2015, 11:39

Tak drewno jest na pewno suche. Spróbuję innego cama i zobaczę. Frez nie wygląda jakby sie wyginał faktycznie.
pp


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#8

Post napisał: kubus838 » 13 lut 2015, 15:06

Ja na Twoim miejscu to bym jeszcze spróbował na innym kawałku drewna tą samą obróbke.

robert


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#9

Post napisał: dance1 » 13 lut 2015, 16:29

już we wcześniejszym Twoim temacie pisałem że "jedziesz w złą stronę" przestańcie z tymi camami, napisz sobie prosty program na kieszeń czy też wyspę i sprawdzisz od ręki, przecież to chwila.
Robercie z poliamidem ma także ten sam problem, albo źle obróbka ustawiona albo frezy o kant pupy.
I don't like principles, I prefer prejudices


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#10

Post napisał: kubus838 » 13 lut 2015, 16:55

W przypadku cam to może być ten prblem. Poprostu został źle zainstalowany albo ktoś nie potrafi go obsłigować i źle ustawia obróbke. A spowodowane to może być tłumaczeniem określeń w języku angileskim. Ale jeżeli w poliamidzie też się sierść pokazuje to na na 90% coś się dzieje z frezem. W takim przypadku trzeba "potrenować" na jednym pliku obróbki z róznymi frezami i materiałem.

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”