Wiercenie z łamaniem wióra, powrót do Rectract level

NX CAM/Unigraphics

Autor tematu
MetalSky
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 23
Rejestracja: 06 maja 2009, 12:25
Lokalizacja: Wrocław

Wiercenie z łamaniem wióra, powrót do Rectract level

#1

Post napisał: MetalSky » 22 paź 2013, 14:27

Witam,
Czy jest możliwośc ustawienia wyjścia wiertła do np punktu Z+5mm przy zagłębieniu? Chodzi mi dokładnie o to że np wierci 15mm ale schodzi co 3mm i za każdym zagłębieniem wychodzi poza detal żeby wyciągać wióra? Jak to mniej wiecej ustawić?[/i]


MetalSky

Tagi:


PawelG
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 13 paź 2008, 21:44
Lokalizacja: kk

#2

Post napisał: PawelG » 22 paź 2013, 16:01

Do takiego wiercenia służy funkcja G83.

Cykl wygląda następująco:

G83 Z-15 R5 Q3 F100.

Z - głębokość na która ma zejść narzędzie
R - płaszczyzna startowa oraz powrotu narzędzia
Q - głębokość jednego przejścia


smieszek88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 25 maja 2012, 10:52
Lokalizacja: łódź

#3

Post napisał: smieszek88 » 22 paź 2013, 16:12

W cyklu wiercenia musisz zdefiniować parametr "CAM" to jest właśnie co ile będzie wierciło (na co dzień się nie bawię wierceniem więc jak się mylę to mnie poprawcie).
PawelG pisze:Do takiego wiercenia służy funkcja G83.

Cykl wygląda następująco:

G83 Z-15 R5 Q3 F100.

Z - głębokość na która ma zejść narzędzie
R - płaszczyzna startowa oraz powrotu narzędzia
Q - głębokość jednego przejścia
Najpierw myśl potem pisz. Podałeś cykl do konkretnego sterowania a nie do NX-a o czym jest temat.


radeko
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 302
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:17
Lokalizacja: -;)

#4

Post napisał: radeko » 22 paź 2013, 17:47

Tutaj są dwie możliwości :
Standard Deep Drill ( wiertło za każdym razem wychodzi do punktu Minimum Clearance - w formacie iso wygeneruje wartość R)
Break Chip czyli samo łamanie wióra bez wyjścia na zewnątrz za każdym razem.

Tak jest w zamyśle- teoretycznie, ale problem jest z możliwościami maszyny ( systemu sterowania) oraz wyborem postprocesora.

Z własnego doświadczenia zauważyłem , że systemy mają ograniczone możliwości , jeżeli definiujesz parametr R i wartość Q , to w Fanucu wiertło zagłebia się o wartość Q natomiast odbija w górę o wartość stała zapisaną w parametrze maszyny ( Mori Seiki której używam =1mm zawsze), po czym następny skok Q itd natomiast po ostatnim przejściu wyjeżdża dopiero na poziom R.
Wynika to z funkcji G83 Z R Q , nie ma tam nic więcej w sumie.

TNC 530 wiertło za każdym razem wyjeżdża nad materiał na wartość Q200 i zagłębia się o wartość Q202, do tego na posuwie roboczym co trwa wieki, czyli jest różnica, pomimo to że cały czas ta sama operacja NX ( inny postprocesor, inny system sterowania)

Jest możliwość zasterowania ruchem wiertła tak jak sobie życzysz wypełniając wszystkie STEP-y i CAM-y, ale wtedy nie korzystasz z cykli maszynowych , tylko normalnie układasz takiego postka który generuje ruchy G0 - G1- G0 - G1 itp.

Wtedy wszystkie możliwości NX są wykorzystane, ale program wygląda co najmniej śmiesznie ......

Doskonale to widać podczas wiercenia na tokarce ( różnica pomiędzy Chip Break, a Deep Hole , niestety program jest tasiemcowy G1 Z... G0 Z ... itd
Na razie walczę z cyklami tokarskimi ale bez efektu
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

StefanStefański
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 26 lis 2022, 11:49

Re: Wiercenie z łamaniem wióra, powrót do Rectract level

#5

Post napisał: StefanStefański » 26 lis 2022, 14:07

Radeko nasunołeś mi myśl. Jeśli ktoś lubi programowanie z ręki (parametryczne) to można by rozwiązać 2 problemy naraz. Różne maszyny (również Niektóre nowe Haidenhainy) mają problem żeby dowiercać po pilocie (np.zaczynać Wiercenie od Z-50.a wyjeżdżać na Z+5.). Poniżej zapisuję pomysł na wiercenie z użyciem G1 i G0 na Fanuca. Wcześniej nie brałem pod uwagę żeby wiercić bez cyklu :-)
#####
Baza oczywiście na górnej powierzchni detalu.
W programie głównym G54 H1 G8P1....itd. (zależnie od maszyny) oraz najazdy na współżędne wiercenia (na G0) a po każdej współżędnej M98P11002
(ja takie linijki wklejam w notatniku [ctrl+v])
a podprogram próbuję taki:
_____
%
O1002(dowiercanie po pilocie.nc)
(wprowadzanie danych)
S800 F40.
#1=5. (R czyli wyjazd na Z +5.)
#2=-49. (startowy Zet)
#3=-200. (wiercenie głębokie na Z-200.)
#4=3.5 (Q)

(wykonanie podprogramu)
M3
G43Z100.
#5=#0
#6=#2-#3
#7=#6-#4
WHILE [#5LT#7]DO1
G0[#1]
G0[#2-#5+0.5] (dojazd na G0 na 0.5mm. nad materiał - tak jak w standardowym cyklu wiercenia G83)
#5=#5+#4 (inkrementacja co Q)
G1[#2-#5]
END1
IF[#5EQ#6] GOTO99
G0[#1]
G0[#2-#5+0.5]
G1[#3]
N99 M99
%
~~~~~
Starałem się pisać przejrzyście i prosto (ale jednocześnie tak, żeby działało również na niecałkowitą ilość powtórzeń/przejazdów, czyli niezależnie jakie #2, #3, #4 zadasz). Myślę że nie ma błędu. Postaram się to przetestować na maszynie. Mam nadzieję że się komuś przyda programik. Jeśli ktoś chciałby się powymieniać programami parametrycznymi to zapodaję [email protected]


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4113
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wiercenie z łamaniem wióra, powrót do Rectract level

#6

Post napisał: Steryd » 26 lis 2022, 14:33

Ło Panie... Prawie równo 9 lat... Będzie przynajmniej srebna łopata.
Poza tym znowy piszesz dla Fanuca (albo ew Haasa) a pytanie było jak to zrobić w camie.
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NX CAM/Unigraphics”