Właściwe przypisanie pinów do osi

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Właściwe przypisanie pinów do osi

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 19 lut 2007, 20:17

Niektórzy z Was mają problemy z ustawieniem kierunku frezowania w związku z niewłaciwym przypisaniem osi do sterownilka. Przyjrzyjcie się poniższemu rysunkowi. Gdy osią najdłuższą nazwiemy oś X (tak najczęścij jest), osią związaną z bramą nazwiemy Y, a osią podnoszenia i opuszczania narzędzia nazwiemy Z to takie przypisanie nie zgadzać się będzie ze "zdrowym rozsądkiem", polegającym na tym, że początek frezowania powinien być zgodny z początkiem stołu obróbczego (lewy, dolny "róg" powierzchni roboczej stołu).

Nie trzeba wtedy robić obrotu wektorów w pliku CNC (czy PLT). Najprostszym rozwiązaniem w takim przypadku jest zamiana przypisania pinów osi X z Y w posiadanych programach do sterowania maszynami. Czyli do osi Y przypisujemy piny osi X i na odwrót w przypadku osi X. W przypadku płyty kol. Chaosa będzie to przypisanie:

Krok X - pin 4, kierunek X - pin 5
Krok Y - pin 2, kierunek Y - pin 3.

Pozdrawiam.
Załączniki
przypisanie_osi.jpg
Zamiana przypisania pinów osi X i Y
przypisanie_osi.jpg (36.64 KiB) Przejrzano 801 razy


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#2

Post napisał: dasza77 » 20 lut 2007, 19:28

Oczywiście kolega ma rację .
Ja na początku również nieprawidłowo przyporządkowałem osie, ale życie ( lub "zdrowy rozsądek") zmusiło mnie do weryfikacji.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”