Połączenia drewna:wczepy proste i skośne

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
vaju
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 18
Rejestracja: 18 lut 2006, 16:41
Lokalizacja: Białystok

Połączenia drewna:wczepy proste i skośne

#1

Post napisał: vaju » 21 lut 2006, 19:46

Mam pytanie odnośnie wczepowych (czopowych) połączeń drewna. Chciałbym wykonać takie połączenia w drewnianych płytach z litego drewna. Będą one widoczne, ponieważ mają być alementem estetycznym. Niestety do czopiarki nie mam dostępu. W jaki sposób mogę te zacięcia zrobić inaczej (ręcznie pochłania to zbyt wiele czasu ale w ostateczności może być), zaznaczając że zależy mi bardziej na połączeniu skośnym tzw. jaskółczy ogon. Ponoć można to wykonać frezarką górnowrzecionową, częściowo wyobrażam sobie jak to zrobić ale nie do końca.
Może ktoś z szanownych forumowiczów jest w stanie mi pomóc bądź palecić jakąś fachową literaturę lub inne źródło porad w tej kwestii??



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 21 lut 2006, 22:25

a ja nie jestem w stanie wyobrazić sobie połączenia o którym mówisz .. może uda ci sie znaleźć coś w nacie lub jakąś fotke jak byś pokazał .. to by bardziej zobrazowało oco chodzi mi można wtedy momyśleć
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


lisow1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 295
Rejestracja: 02 gru 2004, 23:51
Lokalizacja: polska

#3

Post napisał: lisow1 » 21 lut 2006, 23:20

wszystko jasne w twoim poście jest pytanie i odpowiedz,
frezarką możesz to zrobić, zależnie od wymiaru potrzebny odpowiedni frez,
am wiesz najlepiej o jaki wymiar Ci chodzi.
:lol:

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#4

Post napisał: DZIKUS » 22 lut 2006, 01:54

to polaczenie na jaskolczy ogon jest najtrudniejsze do wykonania bo powierzchnie styku obu laczonych elemntow sa skosne wzgledem powierzchni czolowych tych elmentow. nie widze tu mozliwosci zastoswania frezarki gornowrzecionowej (chyba ze do obrobki zgruobnej) i rownie ciezko jest mi sobie wyobrazic maszyne ktora byla by to w stanie robic i nie miala sterowania polautomatycznego lub automatycznego (krzywki, zderzaki lub cnc). dom mojej babki jest zbudowany z bali i wlasnie w ten sposob sa laczone ze soba poziome bale tworzace sciany. zawsze sie zastanawialem jak ktos sie musial nameczyc, aby to w ten sposob wykonac. wydaje mi sie ze lepiej bedzie zastoswac polaczenie z prostopadlosciennymi cozpami, ktore faktycznie ebz problemu mozna wykonac na frezarce frezem krazkowym lub palcowym. jesli zas koniecznie ci zalezy na polaczeniu skosnym to chyba pozostaje obrobka reczna, mozna na kazdej plycie po obu jej stronach narysowac zygzaki tworzace jaskolcze ogony i pozniej recznie po nich ciac zostawiajac sobie maly naddatek na pilowanie reczne.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: pukury » 22 lut 2006, 07:46

witam ! na allegro można kupić - za 45 pln - komplet frezów do drewna , jest wśród nich frez " jaskółczy ogon " i za pomocą niego robisz sobie to o co Ci chodzi . są w tym zestawie również frezy do kraawędzi ii nne . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 577
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#6

Post napisał: mumin » 22 lut 2006, 08:13

tak wygląda ta przystawka można ją kupić u bosch'a lub taniej wolfcraft.

http://www.routermania.com/jigs.cfm?uui ... &SID=Z5000


Tomasz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 20
Rejestracja: 30 lip 2005, 16:06
Lokalizacja: Szczecin

#7

Post napisał: Tomasz » 22 lut 2006, 13:53

stronka Wolfcrafta z zabawką do robienia wpustow na tzw. :jaskółczy ogon".
Jest tam pdf z opisem przystawki :
http://www.wolfcraft.de/de/produkte/pro ... priceList=


Kenzo
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 81
Rejestracja: 03 cze 2005, 10:47
Lokalizacja: Silesia

#8

Post napisał: Kenzo » 22 lut 2006, 18:13

Dobra/dokładna/metalowa miarka,dobrze zaostrzony ołówek,dobrze naostrzona piła grzbietnica o dobnym nierozwiedzionym uzębieniu i duzo cierpliwosci i staranności to najpewniejszy sposób,Te frezy co moi drodzy polecacie to sie nadaja,ale do produkcji skrzynki na ziemniaki.Teoretycznie ,majac dostęp do frezarki górnowrzecionowej mozna by/pod warunkiem wykonania uchwytów zapewniajacych powtarzalność ułozenia detali/wykonać część nacięć cienkim frezem tarczowym,ale oprzyrzadowanie tego byłoby dośc pracochłonne i raczej kosztowne,rozumiem ze chcesz zrobić jeden egzemplarz mebla,a nie produkcje seryjną.
Własnie ze wzgledu na pracochłonnośc jest to najdroższe połaczenie stolarskie,ale tez najmocniejsze i dające poznać klase wykonawcy.


Tomasz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 20
Rejestracja: 30 lip 2005, 16:06
Lokalizacja: Szczecin

#9

Post napisał: Tomasz » 22 lut 2006, 19:53

Tak kol. Kenzo ma niewątpliwie racje - piłka ręczna tak tylko do takich połączęń to ona ma usztywnienie na grzbiecie . Jest to piła do połączeń ciesielskich "Jaskółczy ogon" np. strona
http://agaresbosch.com.pl/oferta.php?n= ... 36d938f5d6
Wiadomo do połączeń meblowych odpowiednio mała piłka -mniejsze ząbki.Do tego jeszcze ostre proste dłutko.

Tylko proszę nie zapominać ,że do robienia połączeń tego typu trzeba nie koniecznie być stolarzem ,ale trzeba mieć troche wprawy i nie jedno sknocic aby udalo się zrobic to estetycznie.
Dlatego uważam ,że "przyrządy"Wolcrafta itp. ułatwiają pracę osobą ,które nie zajmują się tym zawodowo ,a przy minimalnych zdolnościach mogą to w miarę poprawnie wykonać.


Ventus
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 40
Rejestracja: 08 sty 2006, 19:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#10

Post napisał: Ventus » 22 lut 2006, 21:59

Niekoniecznie potrzebne jest całe urządzenie wystarczy sam szablon-prowadnica.

Obrazek

Coś takiego można łatwo zrobić samemu z blachy, MDF'a lub jakiegoś plastiku. Ale potem i tak do tego jest jeszcze potrzebna frezarka i odpowiedni frez.
Więc jeśli jest to tylko kilka połączeń a nie posiadasz frezarki to chyba pozostaje manufaktura.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”