zasilanie do maszyny

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
ergovision
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 17 gru 2006, 00:56
Lokalizacja: Gdańsk

zasilanie do maszyny

#1

Post napisał: ergovision » 27 lut 2009, 10:13

Witam!

Rozpocząłem prace nad zasilaniem mojej maszyny. Niestety pojawiły mi się pewne wątpliwości co do izolacji, uziemienia i mas.

Dysponuje transformatorem ochronnym 250 W 220VAC/24VAC i metalową skrzynką.
Do sterowania silnikami stosuje sterowniki mikrokrokowe 4.2A dostępne (podobne do M542)

Czy rdzeń i obudowa samego transformatora powinny być odizolowane od meatlowej skrzynki? Czy mogę przykręcić mostek Gretz'a (kwadratowa kostka z metalową obudową) do obudowy jak radiatora?

Co od czego izolować?

Problem zaczyna się w 2-przewodowej instalacji elektrycznej. Nie mam przewodu PE i nie wiem co z tym począć, czy wystarczy na bolec w gniazdku dać 0?

Kolejna sprawa to właśnie co od czego izolować i skąd dać uziemienie na obudowe.
Czy z zera w uzwojeniu pierwotnym?
Czy nie będzie problemu ze sterownikami których radiatory chce podłączyć do metalowej obudowy?
Co zrobić z masą za mostkiem prostowniczym? Czy łączyć masy komputera i obudowy sterownika przez kabel LPT?
Czy potraktować kabel LPT jako oddzielny układ zasilajacy jedynie transoptory?
Jak rozwiązać podłączenie krańcówek i skąd je zasilić?

Z góry dzięki za wszelkie rady.

Pozdrawiam!



Tagi:


MiR
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 42
Rejestracja: 19 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: Opole

#2

Post napisał: MiR » 27 lut 2009, 21:03

Witam i wyjaśniam.
Może po kolei, tz. od gniazda.
Problem zaczyna się w 2-przewodowej instalacji elektrycznej. Nie mam przewodu PE i nie wiem co z tym począć, czy wystarczy na bolec w gniazdku dać 0?
Tak, należy koniecznie tak zrobić.
Kolejna sprawa to właśnie co od czego izolować i skąd dać uziemienie na obudowe.
Czy z zera w uzwojeniu pierwotnym?

Broń Boże! Jak podłączysz do innego gniazda, gdzie będzie odwrotne połączenie fazy i "zera", do strach pisać co się może zdarzyć. Zasilasz przewodem trójżyłowym i do obudowu przykręcasz ten który jest połączony we wtyczce z gniazdem na bolec, który przed chwilą uziemiłeś łącząc z "zerem" w gnieździe (barwa żółto-zielona).
Trochę wyjaśnień: uziemienie obudowy urządzeń zasilanych z sieci ma na celu ochronę przed porażeniem w przypadku przebicia izolacji w urządzeniu i przedostaniu się niebezpiecznego napięcia na obudowę. W takim przypadku przez przewód popłynie b. duży prąd zwarciowy i spowoduje przepalenie bezpiecznika. Dlatego łączenie należy wykonać solidnie. Tu kwestia ochrony przeciwporażeniowej się kończy. Dalej już są napięcia bezpieczne, ale pozostaje kwestia funkcjonalności urządzeń.
Czy rdzeń i obudowa samego transformatora powinny być odizolowane od metalowej skrzynki?
Nie muszą. Elekrycznie nie są z niczym połączone.
Czy mogę przykręcić mostek Gretz'a (kwadratowa kostka z metalową obudową) do obudowy jak radiatora?
Mostki najczęściej mają elektrycznie izolowane obudowy i wtedy możesz przykręcić gdzie chcesz, ale lepiej sprawdź omomierzem, czy rzeczywiście obudowa nie jest połączona z żadną końcówką.
Czy nie będzie problemu ze sterownikami których radiatory chce podłączyć do metalowej obudowy?
Tak jak wyżej - sprawdź omomierzem czy rzeczywiście są izolowane. Jak tak to łącz jak nie to musisz dać podkładki izolacyjne.
Co zrobić z masą za mostkiem prostowniczym? Czy łączyć masy komputera i obudowy sterownika przez kabel LPT?
Czy potraktować kabel LPT jako oddzielny układ zasilajacy jedynie transoptory?
Masy komputera i piny 18-25 portu LPT są z ze sobą elektrycznie połączone (a także teraz z Twoją obudową). W sterowniku pewnie też piny 18-25 gniazda LPT sa połączone z masą (możesz sprawdżić omomierzem), tak więc właściwie wszystko jedno czy połączysz czy nie i tak będą poączone.
Jak rozwiązać podłączenie krańcówek i skąd je zasilić?
Może ktoś inny Ci odpowie, albo poszukaj ,na forum już było.
Pozdrawiam.

[ Dodano: 2009-02-27, 21:06 ]


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#3

Post napisał: cnc3d » 27 lut 2009, 22:33

NIE WOLNO W/G DZISIEJSZYCH PRZEPISÓW ŁĄCZYĆ BOLCA PE Z ZEREM. JEST TO BARDZO CZĘSTA PRZYCZYNA PORAŻEŃ!!! Szczególnie w starszych instalacjach gdzie wszystkie połączenia trzeszczą i sa niepewne, przerwanie obwodu zera (w dowolnym miejscu instalacji elektrycznej w budynku) spowoduje pojawienie się fazy na obudowie maszyny!!! Bolec uziemiający podłączasz do zakopanej za oknem ocynkowanej bednarki, a jak nie to to lepiej do niczego nie podłączaj.

Wiele lat temu, jak gniazda nie miały bolca PE to uziemienie od pralki frani, podłączało się krokodylkiem do kranu :grin:


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#4

Post napisał: krzysiekgrab » 27 lut 2009, 22:35

witam

na stronie sponsora http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterow ... sskmb2.htm jest opis płyty głównej do której możesz podłaczyć krańcówki zabezpieczające jak i bazujące. Zasilane one są 5V z płyty głównej MB-2.

pozdrawiam
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;


MiR
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 42
Rejestracja: 19 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: Opole

#5

Post napisał: MiR » 28 lut 2009, 10:03

cnc3d pisze:NIE WOLNO W/G DZISIEJSZYCH PRZEPISÓW ŁĄCZYĆ BOLCA PE Z ZEREM.
To prawda i odnosi się do nowo budowanych instalacji. Dostosowanie starej instalacji do nowych wymagań wiąże się z jej całkowitą przebudową, czego chyba kolega ergovision nie ma zamiaru robić. Dlatego proponuję dostosować instalację do starych przepisów, tych wg których i tak jest już wykonana. Z całą pewnością zastosowanym w niej środkiem dodatkowej ochrony przeciwporażeniowej jest zerowanie i jest zapewne zastosowane do innych urządzeń znajdujących sie w budynku. Mieszanie dwóch róznych środków ochrony tj. zerowania i uziemienia ochronnego, jak proponuje kolega cnc3d jest niedopuszczalne. Można dodatkowo uziemić urządzenie, ale po połączeniu z przewodem zerowym.
Cytat z przepisów (starych - tych na podstawie których zrobiona jest instalacja kolegi ergovision):
"§87.1.W sieci, w której zastosowano zerowanie, nie wolno stosować uziemień ochronnych."
cnc3d pisze:(...) lepiej do niczego nie podłączaj.


Jeszcze jeden cytat z tych samych (już nieaktualnych) przepisów:
"§141.1. W pokojach o podłodze źle przewodzącej można nie stosować dodatkowej ochrony przeciwporażeniowej, także w przypadkach wyposażenia tych pokoi w metalowe uziemione grzejniki centralnego lub lokalnego ogrzewania i umywalki"

Jeżeli, kolego ergovision, chciałbyś skorzystać z tego paragrafu, to nic nie rób w gnieździe na ścianie, ale zasil jednak swój sterownik za pomocą kabla trójżyłowego z odpowiednią wtyczką i połącz przewód PE z obudową. Może się zdarzyć, że przeniesiesz maszynę w inne miejsce, gdzie już będzie inna podłoga.
Ustępstwo określone ww przepisie dotyczy tylko budynków mieszkalnych i podobnych (szkoły, przychodnie itp.). W budynkach przemysłowych, warsztatach czy garażach zawsze była i jest wymagana dodatkowa ochrona przeciwporażeniowa.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2009, 16:44 przez MiR, łącznie zmieniany 3 razy.


Autor tematu
ergovision
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 17 gru 2006, 00:56
Lokalizacja: Gdańsk

#6

Post napisał: ergovision » 28 lut 2009, 15:54

Dzięki za odpowiedź sporo rozjaśniła.

Mam dylemat jednak jak podac sygnał z krańcówki do komputera? skąd 5V ciągnąć od zasilacza komputerowego?

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#7

Post napisał: Zienek » 28 lut 2009, 17:27

ergovision pisze:(...) skąd 5V ciągnąć od zasilacza komputerowego?
Wtyczki MOLEX do dysków twardych (tych nieco starszych) i DVD mają 4 żyły. Dwie czarne masy, żółtą 12V i czerwoną 5V. Są to zwykle źródła napięcia o dość dużym amperażu.


Autor tematu
ergovision
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 17 gru 2006, 00:56
Lokalizacja: Gdańsk

#8

Post napisał: ergovision » 28 lut 2009, 18:08

nie no akurat co i jak w ATXie to wiem jak jest. Niemniej nie wiem jak podac sygnał z krańcówki do komputera, czy też trzeba stosować optoizolację czy przekaźnik mały?


oskimos
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 19 sty 2008, 19:59
Lokalizacja: Gdynia

zasilanie do maszyny

#9

Post napisał: oskimos » 28 lut 2009, 23:12

Możesz jedno z gniazd wydzielić do zasilania maszyny i wstawić wyłącznik różnicoprądowy. W tym przypadku do takiego wyłącznika podajesz żyłe PEN (niebieski) i L (czarny/brązowy - sprawdź). Na wyjściu uzyskujesz N (zero robocze - niebieski) i L (faza :P brązowy/czarny) a żyła PEN (niebieski) przed zabezpieczeniem to będzie twoje PE (zero ochronne - żółtozielony). Spokojnie wystarczy ci zabezpieczenie 30A/30mA, możesz pokusić się o 30A/15mA - większa czułość.
Cena takiego zabezpieczenie to około 120zł brutto (30A/30mA), 30A/15mA około 170zł brutto.
Zdjęcie z elektrody
Pozdrawiam
Daniel
Załączniki
r_znic_wka_7371[1].jpg
r_znic_wka_7371[1].jpg (9.26 KiB) Przejrzano 2979 razy


piwkot
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 188
Rejestracja: 02 lut 2008, 21:44
Lokalizacja: Kielce

#10

Post napisał: piwkot » 07 kwie 2010, 07:43

Pozwolicie, ze odgrzeje temat...

Otoz, tez nie mam trzeciej zyly w sieci jednak chcialbym podlaczyc kompa i sterownik pod gniazdo z uziemieniem. Wszyskie kable - sterownika , komputera sa do gniazdka z uziemieniem. Maszyne mam w garazu i zastanawiam czy nie zrobic osobnego gniazdka, a uziemienie do niego wziac z preta wbitego w ziemie?

I drugie pytanie, czy mozna sterownik, komputer podlaczyc do tego samego przedluzacza co wrzeciono - chodzi mi o zaklucenia.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”