Konfiguracja config.h

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
andrzejn
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 49
Rejestracja: 17 lis 2020, 21:30

Konfiguracja config.h

#1

Post napisał: andrzejn » 23 paź 2021, 13:32

W jaki sposób znaleźć i wprowadzić zmiany w pliku config.h jeśli grbl był ładowany hexem poprzez Xloadera? Już trzy godziny przeglądam forum, ale nic nie znalazłem. Będę wdzięczny za pomoc. Ze strony gihub plik .zip pobiera się tylko w wersji 0.9.

Dodane 1 godzina 22 minuty 25 sekundy:
W uzupełnieniu poprzedniego postu proszę o ewentualne wskazanie strony, z której mógłbym pobrać grbl ver 1.1h w formie pliku .zip.



Awatar użytkownika

gothye
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 134
Rejestracja: 15 kwie 2009, 15:18
Lokalizacja: Płock

Re: Konfiguracja config.h

#2

Post napisał: gothye » 23 paź 2021, 15:40



Autor tematu
andrzejn
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 49
Rejestracja: 17 lis 2020, 21:30

Re: Konfiguracja config.h

#3

Post napisał: andrzejn » 23 paź 2021, 16:53

Bardzo dziękuję za okazane zainteresowanie.
Przytoczone linki czytałem już wcześniej, ale pochyliłem się nad nimi jeszcze raz. I niestety nadal nie znalazłem odpowiedzi na mój problem,
tzn jak dostać się pliku config.h w sytuacji gdy grbl ładuję xloaderem.
Ze strony ad2 pobranie kodu źródłowego .zip skutkuje instalacją wersji 0.9j.

Awatar użytkownika

gothye
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 134
Rejestracja: 15 kwie 2009, 15:18
Lokalizacja: Płock

Re: Konfiguracja config.h

#4

Post napisał: gothye » 23 paź 2021, 18:16

nie można się "dostać" do config.h jak masz już zaprogramowany uC jedynie pobrać konfigurację komendą $$

pliki dla 1.1 masz w głównej gałęzi repo

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Konfiguracja config.h

#5

Post napisał: tuxcnc » 23 paź 2021, 21:11

andrzejn pisze:
23 paź 2021, 13:32
W jaki sposób znaleźć i wprowadzić zmiany w pliku config.h jeśli grbl był ładowany hexem poprzez Xloadera?
config.h to plik źródłowy, należy go wyedytować przed kompilacją, jeśli oczywiście istnieje taka potrzeba.
GRBL najłatwiej da się skompilować używając ArduinoIDE.
Kompilacja nie jest specjalnie skomplikowana, sprowadza się do kilku kliknięć w odpowiedniej kolejności, ale jeśli ktoś nie ma o tym bladego pojęcia, to trudno to wytłumaczyć.
Gdzieś w necie jest to opisane, poszukaj.


Autor tematu
andrzejn
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 49
Rejestracja: 17 lis 2020, 21:30

Re: Konfiguracja config.h

#6

Post napisał: andrzejn » 24 paź 2021, 10:54

Problem jest taki, iż poprzez Arduino mogę wgrać tylko wersję 0.9. Nie znalazłem ver 1.1 w formie .zip możliwej do załadowania poprzez Arduino. Wersja 1.1h jest dostępna tylko w formie pliku .hex
Proszę o wytłumaczenie "pliki dla 1.1 masz w głównej gałęzi repo"

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Konfiguracja config.h

#7

Post napisał: tuxcnc » 24 paź 2021, 15:17

andrzejn pisze:
24 paź 2021, 10:54
Problem jest taki, iż poprzez Arduino mogę wgrać tylko wersję 0.9. Nie znalazłem ver 1.1 w formie .zip możliwej do załadowania poprzez Arduino.
GRBL 1.1 jest tutaj: https://github.com/gnea/grbl/archive/re ... 190825.zip
Natomiast lubię wszystko sprawdzać zanim coś na forum napiszę i trafiłem na wyjątkowo debilny i mylący błąd.
Otóż wszelkie próby zainstalowania ściągniętego archiwum jako biblioteki Arduino kończyły się błędem: "Folder w twoim szkicowniku nie jest prawidłową biblioteką".
Oczywiście pierwsze co może przyjść do głowy, to jest, że coś namieszali w archiwum...
Dobrą godzinę kombinowałem na wszystkie strony, aż trafiłem na stronę https://www.reddit.com/r/arduino/commen ... t_a_valid/
Co prawda gość używa Windows a ja Linuksa, ale okazało się że problem jest identyczny i to samo rozwiązanie skutkuje...
Rozpakowałem archiwum do folderu ~/Dokumenty i stamtąd zainstalowałem bez problemu. Natomiast przy instalacji biblioteki Arduino sam sobie skopiował co potrzebował do ~/Arduino/libraries. Myślę że to właśnie o to chodzi, że nie umie skopiować pliku w tej samej lokalizacji, więc wyświetla zupełnie przypadkowy i kompletnie pozbawiony sensu komunikat.
Tak więc archiwum należy rozpakować gdziekolwiek, byleby nie w domyślnym folderze Arduino, zainstalować przez <dodaj bibliotekę zip>, potem rozzpakowany folder można usunąć, a pracować już w domyślnym folderze Arduino/libraries/grbl,
Cóż, kolejny raz potwierdza się zasada, żeby nie pisać programów dla debili, bo wyjdzie dokładnie odwrotnie od zamierzeń. Niby miało być prosto i łatwo, a czego się nie dotknąć to nie tylko nie działa, ale też droga przez mękę żeby dojść dlaczego...


Autor tematu
andrzejn
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 49
Rejestracja: 17 lis 2020, 21:30

Re: Konfiguracja config.h

#8

Post napisał: andrzejn » 24 paź 2021, 16:57

Dziękuję bardzo za poświęcony czas. Niestety u mnie (windows) problem nie zniknął mimo zastosowania się do Twoich rad. Cały czas pojawia się komunikat o nieprawidłowości biblioteki.
Natomiast uruchomienie pliku grblUpload.ino z lokalizacji Documents\grbl-1.1h.20190825\grbl-1.1h.20190825\grbl\examples\grblUpload pozwoliło na wgranie tej aplikacji. Ale okazało się, że jest to wersja 0.9j.
Ręce już mi opadają. Od dwóch dni szukam rozwiązania i nic.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Konfiguracja config.h

#9

Post napisał: tuxcnc » 24 paź 2021, 19:26

andrzejn pisze:
24 paź 2021, 16:57
Dziękuję bardzo za poświęcony czas. Niestety u mnie (windows) problem nie zniknął mimo zastosowania się do Twoich rad. Cały czas pojawia się komunikat o nieprawidłowości biblioteki.
Natomiast uruchomienie pliku grblUpload.ino z lokalizacji Documents\grbl-1.1h.20190825\grbl-1.1h.20190825\grbl\examples\grblUpload pozwoliło na wgranie tej aplikacji. Ale okazało się, że jest to wersja 0.9j.
Ręce już mi opadają. Od dwóch dni szukam rozwiązania i nic.
A nie masz przypadkiem zainstalowanej już starszej biblioteki?
To by wszystko tłumaczyło, bo grblUpload.ino zawiera tylko jedną linię kodu #include <grbl.h>
Czyli mówiąc inaczej, skądkolwiek będziesz uruchamiał jakikolwiek plik grblUpload.ino, to i tak skompilujesz kod z domyślnej lokalizacji...
Ja Windows używam bardzo rzadko, więc nie podam Ci rozwiązania na tacy, ale wyszukaj na dysku wszystkie pliki grbl.h i pokasuj foldery ze starą wersją.
ArduinoIDE trzeba po takim numerze zrestartować, bo on sobie wszystko zapamiętuje w momencie uruchomienia i ignoruje wszelkie dokonane zmiany.


Autor tematu
andrzejn
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 49
Rejestracja: 17 lis 2020, 21:30

Re: Konfiguracja config.h

#10

Post napisał: andrzejn » 25 paź 2021, 09:06

Wielkie, wielkie dzięki. Wprawdzie nie mi udało się zainstalować biblioteki z poziomu Arduino, ale skopiowałem pliki z pobranej wersji 1.1 i wkleiłem do domyślnej lokalizacji grbl. Kilka plików zostało zamienionych i teraz dział jak się patrzy. Jeszcze raz podziękowania.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”