Jak ostrzyć nóż do dłutowania.

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1760
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Jak ostrzyć nóż do dłutowania.

#1

Post napisał: drzasiek90 » 14 lis 2020, 17:50

Mam w swoim warsztacie malutką chińską tokarkę stołową. W zasadzie jest to zabawka ale ponieważ zajmuje się tym bardziej dorywczo a mam ograniczone miejsce to na chwilę obecną mi wystarcza. Po regulacji toczy całkiem dobrze. Nie mam dużych potrzeb, od czasu do czasu do budowanej maszyny roztoczyć muszę otwór w kole pasowym lub zębatym, wytoczyć wałek itp. Pojawia się też potrzeba wykonania w otworze koła rowka pod wpust. Wykonałem sobie dość prowizoryczny przyrząd do dłutowania na tokarce. W przyrządzie montuje bezpośrednio stalkę.
Obrazek
I tu pojawia się problem, jak ostrzyć stalkę do dłutowania? Ostrzyłem na kilka sposobów, ale jak czubek jest pod ostrym kątem to bardzo szybko się urywa (2 na rysunku). Jak jest blisko kąta prostego, to ciężko skrawać (1 na rysunku). Najlepszy efekt daje jak naostrzę dodatkowo pod skosem (4 z rysunku) tak aby czoło nie wchodziło prostopadle w materiał lecz pod kątem ok 45 stopni.
Obrazek
W taki przypadku dłutowanie idzie lekko, nóż się nie urywa anie nie tępi nadmiernie, 5 minut i mam rowek. Jest jednak wada, jak naostrzę pod skosem to ta strona która ma ostry "czubek" jakby wchodzi głębiej w materiał i po dłutowaniu mam rowek jak na rysunku:
Obrazek
Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że większość kłopotów wynika z tego że ani tokarka ani przyrząd nie grzeszą sztywnością. No ale może coś dałoby się jeszcze z tego wycisnąć. Macie jakieś patenty jak powinien być zaostrzony taki nóż do dłutowania aby wybaczał niedoskonałości maszyny?




IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Jak ostrzyć nóż do dłutowania.

#2

Post napisał: IMPULS3 » 14 lis 2020, 18:15

Tak naprawdę to nr.1 z rysunku jest najbliższy prawidłowemu ostrzeniu. I niestety taki urok strugania że po osiągnieciu zadanej głębokosci rowka powinieneś sporo przejść zrobić aby wybrać ten material który nie został wybrany właśnie za sprawą odpychania noza.
Inną sprawą jest to że stalka która ma szerokość kanałka jest zbyt wiotka i nie za bardzo się nadaje do takich zastosowań. Tym bardziej że one zazwyczaj maja wymiar w minusie.
Lepiej popracuj i dorób sobie oprawki na wkładki nożowe będziesz miał dużo wiekszą sztywnosć .


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Jak ostrzyć nóż do dłutowania.

#3

Post napisał: rynio_di » 14 lis 2020, 18:28

Możliwe ze przyczyną takiego efektu jest .Tak na moje oko zła blokada wrzeciennika tokarki , jak to blokujesz? Ja bym pracował nożem 1 lub 3 , jedynka troszkę odsunięta tak aby trzon nie ocierał o rowek. Bo nie sadzę że nie regulujesz wysokości noża tak aby połowa szerokości była w osi. Też wykonuję takim sposobem ( tylko w mosiądzu lub alu ) . Miałem zrobiony nóż tak że pracował jako przeciągacz ... poroniony pomysł bo wiór nie miał jak opuścić nóż i odpychał go od materiału.


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1760
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Jak ostrzyć nóż do dłutowania.

#4

Post napisał: drzasiek90 » 14 lis 2020, 18:56

Faktycznie stalka może się po prostu gnie, najczęściej robię rowek o szerokości 4mm.
Dodatkowo support ma dość słabe dociski i się odgina do gory. Przy toczeniu głównie siła skierowana jest w dół więc to nie przeszkadza a tutaj niestety support nieco się podnosi. nie mogę go skręcić bardziej bo ciężko przesuwać. Chciałem dorobić oprawkę ale zawsze jak skończę do odkładam to na następny raz.. a potem znowu mi się spieszy ale chyba nie ma wyjścia. Rozwiązaniem byłoby chyba dorobienie jakiejś blokady supportu na czas dłutowania


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Jak ostrzyć nóż do dłutowania.

#5

Post napisał: IMPULS3 » 14 lis 2020, 20:16

drzasiek90 pisze:Rozwiązaniem byłoby chyba dorobienie jakiejś blokady supportu na czas dłutowania

Jak masz lekki suport to zawsze możesz na niego nałożyć troche grubszej stali (ołowiu, miedzi,) aby dodać mu w ten sposób kilkadziesiat kilo.
A z której strony uchwytu strugasz?


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1760
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Jak ostrzyć nóż do dłutowania.

#6

Post napisał: drzasiek90 » 14 lis 2020, 20:54

IMPULS3 pisze:
14 lis 2020, 20:16
A z której strony uchwytu strugasz?
Z tej z której toczę (patrząc od czoła to strona lewa). Tam nie bardzo jest gdzie dołożyć masy, to miniaturka maszyny. Cudów się nie spodziewam :-) Poki co działa jako tako, swoje zadanie spełnia chociaż okupione jest to pewnymi niedogodnościami.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Jak ostrzyć nóż do dłutowania.

#7

Post napisał: IMPULS3 » 14 lis 2020, 21:21

drzasiek90 pisze:Cudów się nie spodziewam :-)

To i dobrze bo lepiej być miło zaskoczonym niż niemiło rozczarowanym. :)
Miniaturka tokarki czy nie to zawsze możesz spróbować jednak dorobić sobie coś aby mieć jak dociążyć suport. Jakąś prowizorkę.
drzasiek90 pisze:Z tej z której toczę (patrząc od czoła to strona lewa).

A spróbuj zamienić, jeśli się nie pogorszy to przynajmniej będziesz miał lepszą widocznosć. :) Ja jeśli muszę coś takiego robic na tokarce to tak mam zamocowany nożyk.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Jak ostrzyć nóż do dłutowania.

#8

Post napisał: RomanJ4 » 15 lis 2020, 00:49

drzasiek90 pisze:Faktycznie stalka może się po prostu gnie, najczęściej robię rowek o szerokości 4mm.

to weź stalkę np 4x16-20(jeśli się zmieści w otworze), lub klinową listwę do ciecia, nie będziesz musiał podcinać pomocniczych powierzchni przyłożenia jak w prostokątnej.
Obrazek

Ja swoje ostrzyłem na kąt ok. 70°(od prostopadłej), ustawiałem lekko skośnie do ścianki otworu by nie tarły spodem o dno rowka, i dobrze skrawały.
Zbyt ostry kąt powoduje, że ostrze mocno "nurkuje" w materiał ostro się wyginając(stalki kwadratowe), co może doprowadzić do złamania.
Ale i tak ze względu na ugięcie trzeba robić kilka przejść jednym wymiarem(wybiegać)
tu rowek ≠8mm, stalka 8x10
Obrazek
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1760
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Jak ostrzyć nóż do dłutowania.

#9

Post napisał: drzasiek90 » 15 lis 2020, 11:06

Dzięki za porady, wypróbuję przy następnej okazji. Na teraz potrzebowałem rowki w 4 kołach i jakoś to zmordowałem.
RomanJ4 widzę, że stalkę masz w imaku. Jak dłutujesz? Całym supportem?
Ja tak robiłem zanim dorobiłem przyrząd ale trzeba było się strasznie okorbić. Raz nawet zdjąłem korbę i założyłem wkrętarkę, było trochę szybciej ale szkoda wkrętarki.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Jak ostrzyć nóż do dłutowania.

#10

Post napisał: RomanJ4 » 15 lis 2020, 14:51

drzasiek90 pisze:Jak dłutujesz? Całym supportem?

Tak, całym.
do ręcznego dłutowania w tokarce poręczne są takie dźwigniowe przyrządy, konstrukcje tu bywają różne, suport wtedy zakleszczasz.
szlifierka-do-plaszczyzn-narzedziowa-z- ... 85751.html
dlutownica-swojej-konstrukcji-t45385-10.html


Zrobiłem też sobie dłutownicę wykorzystując do tego praskę ręczną reczna-dlutownica-z-praski-zebatej-t49379.html, ale do używania jej potrzebny jest też stół krzyżowy lub krzyżowe imadło by posuwać dłutowany detal.
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”