Problem z chińczykiem! Proszę o pomoc

Problem z chińczykiem! Proszę o pomoc

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Mario2609
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 10 paź 2019, 23:56

Problem z chińczykiem! Proszę o pomoc

#1

Post napisał: Mario2609 » 11 paź 2019, 00:42

Witam ! Kupiłem sobie takiego chinczyka (https://www.ebay.de/itm/Graviermaschine ... SwN5hb96Xa)
Jest to moja pierwsza maszyna cnc , dopiero się uczę ...
Problem w tym , że gdy włączę wrzeciono oś (Y) zaczyna samoczynnie się poruszać w jedną, lub druga stronę i na początku słychać dziwne dźwięki .
Wszystko to dzieje się gdy mam odpalonego mach'a. Wrzeciono bez włączonego mach'a wydaję się działać poprawnie .
Zrobiłem wszytko zgodnie z instrukcją która dostałem od chińczyka .
Sporo czasu poświęciłem na szukanie podobnego problemu w internecie, jednakże nic nie znalazłem .
Proszę o wyrozumiałość i porady :cry:





Tagi:


VampirE
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 42
Rejestracja: 17 lip 2014, 14:25
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Problem z chińczykiem! Proszę o pomoc

#2

Post napisał: VampirE » 14 paź 2019, 13:35

Zakłócenia od falownika?
Z czego masz podłączone zasilanie falownika?
PC podłączony przez LPT, czy USB?


Autor tematu
Mario2609
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 10 paź 2019, 23:56

Re: Problem z chińczykiem! Proszę o pomoc

#3

Post napisał: Mario2609 » 16 paź 2019, 22:24

Być może są to zakłócenia od falownika , tylko nie wiem jak je zniwelować ?
Czytałem o kablach ekranowych , planuje kupić takie, jednakże nie mam pojęcia jakie kupić? Falownik to VFD 1.5 KW HY01D523B.
Jeżeli podłącze np kabel z oś (X) do (Y) wtedy zaczyna wariować silniczek z (X), wygląda to tak jakby z gniazdem osi (Y) było coś nie tak, ale jeżeli mam włączony sam sterownik wtedy maszyna działa jak należy, problem pojawia się tylko po włączeniu falownika .
PC podłączony pod LPT .
Zasilanie podłączone zwykłym kablem zasilającym, który był w zestawie.


VampirE
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 42
Rejestracja: 17 lip 2014, 14:25
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Problem z chińczykiem! Proszę o pomoc

#4

Post napisał: VampirE » 17 paź 2019, 17:05

Może jakieś zdjęcia szafy/sterownika?
Coś co pokaże jak to jest połączone ze sobą.
Może jakiś błąd w połączeniach w sterowniku, tona opcji.

Ekranowanie przewodu zasilającego wrzeciono podpięte tylko ze strony falownika, czy też przy wrzecionie?
Pobierz sobie manual jakiegoś falownika siemensa V20 jednofazowego po polsku, będziesz miał tam przykłady jak i co się podłącza (tak poglądowo warto przeczytać).


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: Problem z chińczykiem! Proszę o pomoc

#5

Post napisał: dance1 » 17 paź 2019, 18:29

po angielsku ale widać że mają wiedzę o chinolach :lol: :
https://www.stylecnc.com/cnc-solutions/ ... tions.html

otwórz skrzynkę i posprawdzaj połączenia, ekranowania itd. zawsze mają to na odpierd.l, napisz jak ogarniesz.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
Mario2609
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 10 paź 2019, 23:56

Re: Problem z chińczykiem! Proszę o pomoc

#6

Post napisał: Mario2609 » 18 paź 2019, 17:37

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dużo czytałem na temat tego falownika , myślę że falownik jest dobrze ustawiony.
Napisałem do gościa od którego zakupiłem tą maszynę, on twierdzi, że są to zakłócenia od falownika i wysłał mi zdjęcie jak rozwiązać problem, ale według mojej oceny jest to rozwiązanie bardzo nie na miejscu , chce żeby to działało normalnie i wszytko było tak jak ma być ...
Jest to jak twierdzi magnes ferrytowy :
Obrazek
Chciałbym kupić kabel ekranowany , tylko jaki byłby najlepszy do tego falownika ?
Dziękuje za odzew


VampirE
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 42
Rejestracja: 17 lip 2014, 14:25
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Problem z chińczykiem! Proszę o pomoc

#7

Post napisał: VampirE » 18 paź 2019, 19:42

Co podłączasz do tego złącza poniżej gniazda zasilania w sterowniku?
Czy tylna płyta jest metalowa?
Foto: przedniego panelu, tylnego, rozepnij te opaski by było widać gdzie jaki kabel idzie, pokaż wtyczkę zasilającą falownik.

Wyprowadzenie uziemienia z filtru nie podłączone, niewiadomo czy w ogóle to trafo jest uziemione, jak i ścianki obudowy.
Bałagan w kablach.
Pewnie kanał Y to ten scalak najbliżej płytki zasilacza, więc tu łapie zakłócenia.

Co do przewodu zasilającego wrzeciono to są specjalne kable dostępne na aukcjach.
Ja gonię 1,5kW wrzeciono na kablu 4*0,75, ekranowanym do sterowania, nie jest to niby poprawne, ale przy tym jak „ujowo” sztywną mam konstrukcję to to wrzeciono nigdy nie poleci na pełnej mocy ^^
Ale problemu siedzi w pudle sterownika.


Autor tematu
Mario2609
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 10 paź 2019, 23:56

Re: Problem z chińczykiem! Proszę o pomoc

#8

Post napisał: Mario2609 » 18 paź 2019, 23:04

Do tego złącza poniżej zasilacza nic nie podłączam jest to gniazdo oznaczone jako "water pump" , nie będzie mi ono potrzebne, gdyż planuje pracować tylko w drewnie .
Ogólnie cala ta skrzynka jest metalowa ,tylko te białe wokół tej skrzynki jest z plastiku.
Skrzynka była przysłana w takim stanie od chińczyka , nie w środku nie grzebałem, teraz odłączyłem tylko te przewody z tego gniazda "water pump".
Postarałem się jakoś ogarnąć te kable żeby były jak najlepiej widoczne na zdjęciach, ale nie było lekko, wygląda to tak jakby było zrobione na od***rdol ...
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Problem z chińczykiem! Proszę o pomoc

#9

Post napisał: Petroholic » 19 paź 2019, 08:32

W tej skrzynce nie ma absolutnie zadnego ekranowania :( Nic dziwnego ze sieje zakloceniami i pewnie nie tylko z falownika ale z trafo tez...


VampirE
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 42
Rejestracja: 17 lip 2014, 14:25
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Problem z chińczykiem! Proszę o pomoc

#10

Post napisał: VampirE » 19 paź 2019, 17:12

Nie znam się na krokowcach ^^. Mam tylko serwa DC i AC, ale ja bym zrobił tak.

Zdemontuj z frezarki cały przewód do zasilania wrzeciona (po prostu by możliwie odsunąć go od pozostałych kabli), jak będziesz testował to niech falownik i kabel idący do wrzeciona (który ma być podłączony do niego) będą możliwie daleko od sterownika.
Jeśli to pomoże to kabel zasilania wrzeciona i jakimś cudem coś sieje po kablach zasilających krokowce, a sterownik na kanale Y łatwiej głupieje.

Ten filtr co tam jest zamontowany w sterowniku to może być coś znośnego, albo całkowity syf, mi jeden taki chiński filtr tak siał na wzmacniaczu lampowym że zdążyłem go poskładać dwa razy od zera, aż się połapałem co mi robiło zamieszanie.
Może nic nie filtrować ^^
Ale wziąłbym od zacisku uziemienia na tym filtrze poprowadził przewód zakończony oczkiem idący do dolnej płyty i tam śrubką m3 z nakrętką, przykręcił do obudowy która w tym miejscy była by oczyszczona z farby. Potem z tego miejsca zrobił poprowadził bym przewody idące do przodu, tyłu i góry. Tak aby wszystkie ścianki były uziemione, albo proście przemontował bym to wszystko do starej obudowy PC.

Zasilacz impulsowy zamiast tej partyzantki do zasilania całości też by nie był zły. Ale jakie jest tam napięcie i prąd to pojęcia nie mam.

Sam falownik można podpiąć do sieci przez filtr, bez problemu dostaniesz taki na aukcji, czy giełdzie.
Do testów można spróbować zasilić falownik z innej fazy niż sterownik i PC, zmniejszy to ilość zakłóceń jakie mogły by iść liniami zasialania.

Finalnie najgłupsza propozycja testowa i tylko testowa, bo tak robić się nie powinno, odłącz uziemienie od falownika i sprawdź czy dalej jest problem.
Łatwiej było by jak by się miało oscyloskop, wtedy ładnie by się posprawdzało co i gdzie pojawia się jak falownik startuje, a tak to trzeba na czuja tykać kijem aż się znajdzie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”