Tokarka czy frezarka

trudny wybór

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Tokarka czy frezarka

#1

Post napisał: MrWaski » 19 lut 2020, 11:12

Mam poważny dylemat.
Ponieważ nie stać mnie na zakup równocześnie i tokarki i frezarki, więc zapytam co Waszym zdaniem byłoby lepszym wyborem. Czy najpierw kupić tokarkę, czy może jednak frezarkę.
Mam upatrzone wstępnie maszyny, będą to sprzęty małe, w cenie ok. 6000 zł. W przypływie szaleństwa jestem w stanie coś dołożyć. Zastosowanie to domowy warsztat ślusarski hobbystyczno-serwisowy. Ogólne majsterkowanie oraz naprawa i renowacja we własnym zakresie głównie motocykli.
Ja się skłaniam ku tokarce, jednak frezarka też bardzo by się przydała... Zwłaszcza, że nie mam jeszcze porządnej wiertarki stołowej, a taka frezarka załatwiłaby temat.



Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Tokarka czy frezarka

#2

Post napisał: rc36 » 19 lut 2020, 12:35

Na początek kup tokarkę bo to najbardziej uniwersalny sprzęt, do tokarki można dorobić przystawkę frezarską i można już coś frezować i wiercić.

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Tokarka czy frezarka

#3

Post napisał: TOP67 » 19 lut 2020, 12:50

Zdecydowanie tokarka. Frezarkę czasami można zastąpić pilnikiem ;)

Awatar użytkownika

ishi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 181
Rejestracja: 24 gru 2015, 09:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tokarka czy frezarka

#4

Post napisał: ishi » 19 lut 2020, 12:52

Prawda jest taka że żeby naprawić tokarkę potrzebujesz frezarki, a żeby naprawić frezarkę potrzebujesz tokarki XD

Przy zalewie chińskiego badziewia sprzęt wymagać pewnie będzie naprawy już po wyjęciu z skrzyni. Ja bym jednak brał frezarkę.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Tokarka czy frezarka

#5

Post napisał: pukury » 19 lut 2020, 13:38

Hej.
Bierz tokarkę - taką mam koncepcję :mrgreen:
Na tokarce od biedy pofrezujesz - są przykłady .
A na frezarce ciężko coś toczyć :wink:
Chociaż i takie " myki " trzeba było robić.
pzd.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

Autor tematu
MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re: Tokarka czy frezarka

#6

Post napisał: MrWaski » 19 lut 2020, 14:18

Co jest trudniejsze do opanowania?
Tokarka bardziej mnie dziś rajcuje... i chyba trochę więcej wymaga nauki od obsługi frezarki.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tokarka czy frezarka

#7

Post napisał: adam Fx » 19 lut 2020, 15:11

MrWaski pisze:Co jest trudniejsze do opanowania?
to zależy proste prace na obu maszynach są proste :) nawet dziecko z pierwszego podejścia potrafi już coś zrobić :) https://youtu.be/kMO7u6uyozc?t=40 Można przyjąć że frezarka bardziej skomplikowana z racji na mnogość operacji i oprzyrządowania dodatkowego ale wszystko zależy od wykonywanych prac będzie frezer co potrafi tylko splanować i zrobić faze a będzie tokarz co potrafi toczyć ślimaki ustawiać i obrabiać elementy o nieregularnych kształtach na tarczy i ktoś stanie z boku powie o frezarka łatwa a tokarka skomplikowana :)

a co kupić ... ja zaczynałem od tokarki ale wtedy nie było tanich wiertarko frezarek które można wnieść na 3 piętro w bloku ;)

Kupisz tokarkę pojedziesz na zlot podorabiasz znajomym trochę cześć i zarobisz na frezarkę :)

dla niezdecydowanych http://anglo-swiss-tools.co.uk/astoba-meyer-burger/
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

Autor tematu
MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re: Tokarka czy frezarka

#8

Post napisał: MrWaski » 19 lut 2020, 16:20

Dodaj Adamie, że te kombajny, to raczej dla niezdecydowanych co z pieniędzmi mają zrobić... ;)


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Tokarka czy frezarka

#9

Post napisał: ak47 » 19 lut 2020, 17:35

Na frezarce też się potoczy



Tu co prawda cnc ale wiadomo o co biega, na pewno tego nie polecam na dłuższą metę. To że się da to nei znaczy, żę tak się robi.

Bierz panie tokarkę jako pierwszą maszynkę. Można nią wbrew pozorom naprawdę dużo ale też jak nie robiłeś to zacznij od podstaw, tulejka, wałek, dopasuj, podkładka, śrubka, nakrętka (z noża, nie z gwintownika) itd. Jest trudno na początku ale strasznie satysfakcjonujace jest jak już pasuje wszystko na koniec.



Seb.Maz.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 08 lis 2016, 01:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Tokarka czy frezarka

#10

Post napisał: Seb.Maz. » 19 lut 2020, 18:18

Tokarka przy pracach naprawczych motocykli bedzie bardziej przydatna, dodatkowo patrzac na wyposazenie tokarki to potrzebne Ci kilka podstawowych rzeczy jak noze tokarskie, uchwyt wiertarski, uchwyt do wiertel, i podtrzymki. Jak bedziesz mial uchwyt 4 szczekowy niezalezny to juz dosyc mocno mozesz poszalec, tak samo jak z przystawka frezerska.

Kompletowanie zestawu do frezarki to juz duzo drozsza zabawa. Do kazdego narzedzia inny stozek ~100zl/szt, glowice, kilka plytek na 1 narzedzie a nie jak w nozu po 1 :D , frezy najrozniejsze, dodatkowy osprzet jak imadla czy podzielnice, stoly uchylne. Koszta rosna, tokarka jest duzo bardziej ekonomicznym sprzetem na start :) a w miedzyczasie okazyjnie sobie mozesz dokupywac cos do frezarki na przyszlosc ;)

Na czas zbierania na frezarke zainwestuj w dobry punktach i jakas sredniej wielkosci wiertarke. Jak bedzie ze stolem krzyzowym to rowki pod wpusty tez bedziesz juz w stanie wykonac.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”