Tokarka amatorska tradycyjna (manualna)

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
jacekkk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 30 lis 2018, 18:52

Tokarka amatorska tradycyjna (manualna)

#1

Post napisał: jacekkk » 30 lis 2018, 19:11

Nie wiem, czy dobrze wybrałem dział? Poszukuję tradycyjnej tokarki około (+ -) 500 mm. Szukam takiej, która zmiana skoku gwintu następuje bez wymiany kół zębatych. Przynajmniej jest ograniczona. Prawdopodobnie będę musiał nacinać różne gwinty wielokrotnie. Przy tak częstych zmianach kół będzie to uciążliwe. Po jakimś czasie pewnie koła będą miały luz.




sssTOMEKsss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 272
Rejestracja: 25 mar 2014, 17:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tokarka amatorska tradycyjna (manualna)

#2

Post napisał: sssTOMEKsss » 30 lis 2018, 20:27

jaki masz budżet?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tokarka amatorska tradycyjna (manualna)

#3

Post napisał: adam Fx » 01 gru 2018, 00:33

szukasz nowej czy używanej?
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16242
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Tokarka amatorska tradycyjna (manualna)

#4

Post napisał: kamar » 01 gru 2018, 07:08

jacekkk pisze:
30 lis 2018, 19:11
Po jakimś czasie pewnie koła będą miały luz.
A te "bez wymiany" to kół nie mają ? :)

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Tokarka amatorska tradycyjna (manualna)

#5

Post napisał: RomanJ4 » 01 gru 2018, 10:44

Drogi kolego, chodzi Ci o tokarke stołową z 500 w kłach, czy produkcyjna z 500 w kłach
każda tokarka mechaniczna(nie CNC) którą można nacinać gwinty ma koła zębate, czy to w gitarze którą trzeba przestawiać jeśli nie ma rozbudowanej skrzynki posuwów, czy to w rozbudowanej skrzynce posuwów (która zresztą też ma pewne zakresy tylko po zmianie kół gitary). Jeśli chodzi o stołowe to musisz sobie poszukać takiej która- po pierwsze ma skrzynkę(co w małych nie jest regułą), a po drugie- musi ona być rozbudowana, bo wiekszość ma tylko nawrotnicę i

Dodane 2 godziny 5 minuty 49 sekundy:
Coś się pokiełbasiło wiec wkleję jeszcze raz...
Drogi kolego, chodzi Ci o tokarkę stołową z wymiarem 500 w kłach, czy produkcyjną z 500 w kłach ?
Poza tym każda tokarka mechaniczna(nie CNC) którą można nacinać gwinty ma koła zębate, czy to w gitarze którą trzeba przestawiać (jeśli nie ma rozbudowanej skrzynki posuwów), czy to w (rozbudowanej) skrzynce posuwów, która zresztą też ma pewne zakresy dostępne tylko po zmianie kół gitary.
Jeśli chodzi o stołowe, to musisz sobie poszukać takiej która:
po pierwsze - ma w ogóle skrzynkę (co w małych nie jest niestety regułą),
a po drugie - musi ona być rozbudowana, bo większość ma w skrzynce tylko nawrotnicę(prawe-lewe obr śruby pociągowej), i prostą przekładnię ABC (1:2; 1:1; 2:1), gdzie ze skrzynki możemy bez zmiany kół gitary mieć tylko 3 dość odległe od siebie skoki
Obrazek
plus ewentualnie do tego przełącznik śruba pociągowa-wałek pociągowy jesli tokarka wałek posiada
Obrazek

Pewnym chlubnym wyjątkiem od tej reguły jest:
- dostępna w Europie tokarka Bernardo Profi 600G (dystrybutor Bernardo, polski Hafen może będzie miał w ofercie lub może mógłby ściągnąć z Austrii albo bezpośrednio z Chin)
https://www.bernardo.at/en/metal/metal- ... 600-g.html
Obrazek
która ma praktycznie w pełni rozbudowaną skrzynkę posuwów z dwiema grupami po 15 skoków dostępnymi poprzez pokrętła bez konieczności zmiany kół gitary (co widać po tabliczce skoków)
Obrazek
oraz dodatkowo plus w postaci mechanicznej przekładni prędkości wrzeciona we wrzecienniku zmienianymi okrągłym wielopozycyjnym pokrętłem. Praktycznie jest to prawie w pełni funkcjonalna pomniejszona tokarka produkcyjna.

Inn ą możliwością zakupu u nas jest o wiele już większa9i droższa niestety) pół-produkcyjna tokarka Holzman ED1000N z metrowym rozstawem kłów, i pełną skrzynką posuwów
wiadomy portal/tokarka-metalu-1000mm-austria-nowa-tokarki-2xposuw-i6692928995.html
Obrazek
Obrazek

lub Holzman ED 750NDIG (700mm rozstaw kłów)
https://2.allegroimg.com/original/0c0e9 ... 8d320ac912
albo podobną, np Bernardo ma w ofercie
https://www.bernardo.at/en/metal/metal- ... basic.html
Obrazek

I na tym w zasadzie oferta dostępnych u nas lub w EU małych tokarek z taka skrzynką się kończy, większe możliwości są na rynku amerykańskim (np Grizzly http://www.grizzly.com/metal-lathes?pagesize=96 ) gdzie wiele małych ma np półpełne skrzynki Nortona, przykładem G4003(też zresztą Made PRC)
http://www.grizzly.com/products/Grizzly ... athe/G4003,
Obrazek
Obrazek
albo azjatyckim gdzie większość małych powstaje (np CQ6230 i inne), tylko trzeba brać pod uwagę, że mogą być w systemie calowym (Imperial), ale można też poszukać u nas niedużej produkcyjnej używki w dobrym stanie (produkcyjne tokarki pociągowe mają pełną skrzynkę).
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tokarka amatorska tradycyjna (manualna)

#6

Post napisał: adam Fx » 01 gru 2018, 12:10

RomanJ4 jak zawsze na warcie wykopie wszelki informacje jakie gdzieś są do zdobycia :D super

myślę ze autor chce porostu info ->>> tokarka obojetnie jaka z zakresu 500 i z gwintami na wyjcach (ewentualnie gitarę zmieniamy jak zmieniamy calowe,metryczne ,trapezowe) :

<nazwa tokarki>
<nazwa tokarki>
....
po prostu nie chce mu się każdej maszyny oglądać i czytać by na końcu dowiedzieć się że nie ta nie ta ma tylko nawrotnice i 4 prędkości posuwu.

coś w stylu jakie znacie samochody combi z fabrycznym gniazdem USB dla pasażerów z tyłu np.a nie znam żadnego i jak miałbym sprawdzać wszystkie marki i modele to bym ogłupiał
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Tokarka amatorska tradycyjna (manualna)

#7

Post napisał: RomanJ4 » 01 gru 2018, 13:21

Dodam tylko, że przy skrzynce ABC mamy bez ruszania gitary ustawiane pokrętłem skoki o wartości mnożone lub dzielone przez 2, i to zarówno metryczne jak i calowe, czyli przykładowo skoki metryczne zaczynając od przełożenia C-1:2 i p=0,5mm → x2(A-1:1)=1mm → x2(B-2:1)=2mm, co widać na tabliczkach. to samo zresztą dotyczy posuwów przy toczeniu. I tak ma znakomita większość tokarek z ABC

Obrazek
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
jacekkk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 30 lis 2018, 18:52

Re: Tokarka amatorska tradycyjna (manualna)

#8

Post napisał: jacekkk » 02 gru 2018, 10:05

Dzięki za tak rzetelną informacje.
Na te propozycje tokarek otwierały mi się szeroko oczka i ślinka pociekła. Wszystko dopóki nie zobaczyłem ceny.
Rzeczywiście mało podałem danych. Przede wszystkim cena. Do 3500zł....Jak bym swoją wątrobę ścisną to może doszłoby do 5000zł. :-) Przeznaczenie to hobby, choć może z finansowym zwycięstwem :-). Napięcie 230V. Rozmiar około 500 mm. Gwinty metryczny/calowy - nastawny bez wymiany kół. Mam świadomość, że cena reguluje te opcje. Niechciał, bym kupować z Chin. Miałem złe doświadczenia związane, z tym że zaniżali koszta na w papierach przewozowych a tu na miejscu dowalano mi horrendalne cło.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”