Tokarka 360x1000 - wibroizolatory

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
rownyr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 24 wrz 2016, 15:39
Lokalizacja: Szczecin

Tokarka 360x1000 - wibroizolatory

#1

Post napisał: rownyr » 22 cze 2020, 13:36

Witam,

Czy któryś z kolegów posiadających tokarkę CZ1440 lub CQ6236 (z tego co się orientuję są to praktycznie te same maszyny/klony) mógłby mi podać średnicę dolnych otworów podstawy? W podstawie po lewej stronie są 4 otwory, a po prawej 2. Chciałbym zamówić wibroizolatory zanim przyjdzie tokarka i nie wiem jaka śruba się tam zmieści (wstępnie planuję postawić tokarkę na 6 wibroizolatorach 120mm M16).

Pozdrawiam




Autor tematu
rownyr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 24 wrz 2016, 15:39
Lokalizacja: Szczecin

Re: Tokarka 360x1000 - wibroizolatory

#2

Post napisał: rownyr » 23 cze 2020, 02:02

Już znalazłem :wink:

https://youtu.be/0vWzQ-H-738?t=234 (pozdrowienia dla Adama)

Gdyby ktoś szukał to otwory mają 16,5 mm.

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Tokarka 360x1000 - wibroizolatory

#3

Post napisał: rc36 » 23 cze 2020, 12:46

Wbroizolatory do tej tokarki to słaby pomysł przez to, że ma bardzo lekką podstawę w związku z tym wysoko środek ciężkośći.
Jak będziesz toczył jakiś niewyważony materiał, to tokarka będzie się cała bujała na tych gumkach.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tokarka 360x1000 - wibroizolatory

#4

Post napisał: adam Fx » 23 cze 2020, 17:10

rownyr pisze:pozdrowienia dla Adama
dzięki :D
rc36 pisze:Jak będziesz toczył jakiś niewyważony materiał, to tokarka będzie się cała bujała na tych gumkach.

Potwierdzam robiłem teraz ten wałek strugarki i było już czuć że pracuje
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
rownyr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 24 wrz 2016, 15:39
Lokalizacja: Szczecin

Re: Tokarka 360x1000 - wibroizolatory

#5

Post napisał: rownyr » 23 cze 2020, 19:41

Rozumiem, że jest lepiej bez wibroizolatorów, ale do tego trzeba mieć odpowiednie podłoże, a nie krzywą posadzkę garażową tak jak w moim przypadku :wink:. Zobaczymy jak to wyjdzie, na pewno pomogą mi w wypoziomowaniu maszyny. Tutaj są 120 mm więc minimalnie większe niż u Adama (o ile dobrze pamiętam to na filmie były 100 mm) - nie wiem czy to robi dużą różnicę, choć "na chłopski rozum" czym większe tym maszyna powinna stać bardziej pewnie. Poza tym raczej przymierzam się do toczenia wyważonych części.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tokarka 360x1000 - wibroizolatory

#6

Post napisał: adam Fx » 23 cze 2020, 22:14

rownyr pisze:o ile dobrze pamiętam to na filmie były 100 mm
tak ja mam 100 i ten sam problem z podłogą w garażu z byle czego.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

Maksel
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 96
Rejestracja: 16 mar 2020, 00:04
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Tokarka 360x1000 - wibroizolatory

#7

Post napisał: Maksel » 24 cze 2020, 01:30

Jestem właśnie na tym etapie i mój koncept wygląda następująco:
Tokarka to 330x700 -czyli trochę mniejsza , podstawa była w komplecie , podłoga krzywa.
Uznałem że chociaż całkiem ładne te szafeczki ,to jako podstawa lekko rachityczne i nijak ustawne na krzywej podłodze. Mój pomysł zawiera ramę pomocniczą w dwóch częściach. Po pierwsze usztywni układ podstawy, po drugie nieco podwyższy ustawienie maszyny ( jestem wysoki i chińska wysokość szafki mnie nie zadowala) , po trzecie dostęp do regulacji wysokości będzie o wiele łatwiejszy. Jako wibroizolatorów użyję...krążków hokejowych na śrubach M16. Są dość twarde więc izolacja wibracji może być nienajskutecznejsza ale za to nie powinno bujać. Jak to się sprawdzi -dam znać.
Póki co : tokarka tymczasowo ustawiona na szafkach,jeszcze bez wanny. Widać górne usztywnienie -rama wykonana z kształtownika 30x50x3 czyli dość solidnego jak na wielkość i wagę tej maszyny. Obrazek
Dolna rama do której odrębnie będą przykręcone szafki ( 8 śrub) a w innych sześciu punktach będą regulacje wysokości z wibroizolatorami hand made.
Obrazek
Oczywiście wszystko teraz jest w trakcie i jeszcze potrzebuję trochę czasu aby pokazać gotowy ostateczny efekt.

Awatar użytkownika

Maksel
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 96
Rejestracja: 16 mar 2020, 00:04
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Tokarka 360x1000 - wibroizolatory

#8

Post napisał: Maksel » 24 cze 2020, 22:47

Jestem właśnie na tym etapie i mój koncept wygląda następująco:
Tokarka to 330x700 -czyli trochę mniejsza , podstawa była w komplecie , podłoga krzywa.
Uznałem że chociaż całkiem ładne te szafeczki ,to jako podstawa lekko rachityczne i nijak ustawne na krzywej podłodze. Mój pomysł zawiera ramę pomocniczą w dwóch częściach. Po pierwsze usztywni układ podstawy, po drugie nieco podwyższy ustawienie maszyny ( jestem wysoki i chińska wysokość szafki mnie nie zadowala) , po trzecie dostęp do regulacji wysokości będzie o wiele łatwiejszy. Jako wibroizolatorów użyję...krążków hokejowych na śrubach M16. Są dość twarde więc izolacja wibracji może być nienajskutecznejsza ale za to nie powinno bujać. Jak to się sprawdzi -dam znać.
Póki co : tokarka tymczasowo ustawiona na szafkach,jeszcze bez wanny. Widać górne usztywnienie -rama wykonana z kształtownika 30x50x3 czyli dość solidnego jak na wielkość i wagę tej maszyny. Obrazek
Dolna rama do której odrębnie będą przykręcone szafki ( 8 śrub) a w innych sześciu punktach będą regulacje wysokości z wibroizolatorami hand made.
Obrazek
Oczywiście wszystko teraz jest w trakcie i jeszcze potrzebuję trochę czasu aby pokazać gotowy ostateczny efekt.
Teraz krok dalej ,już gotowa podstawa podstawy :)
Obrazek
A tak mniej więcej będzie wyglądać regulacja , mniej więcej bo łeb śruby będzie od strony krążka , to poglądowy tymczasowy montaż tylko do zdjęcia. Obrazek

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tokarka 360x1000 - wibroizolatory

#9

Post napisał: adam Fx » 24 cze 2020, 23:17

Maksel pisze:A tak mniej więcej będzie wyglądać regulacja
zobaczmy jak to się sprawdzi :D
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

Maksel
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 96
Rejestracja: 16 mar 2020, 00:04
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Tokarka 360x1000 - wibroizolatory

#10

Post napisał: Maksel » 26 cze 2020, 00:19

Dokończenie tematu. Przy okazji pierwsza praca na nowej tokarce i pierwsze moje toczenie od conajmniej 30 lat!
Obrazek
Staczam łeb pod podkładkę pozostawiając celowo mały kieł aby wbił się w krążek ustalając centralne położenie.
Będzie to zapobiegać wysuwaniu się krążków spod podkładek.
Obrazek
Tak to wygląda po założeniu podkładki na stoczony łeb śruby.
Złożony zestaw: Obrazek
ogólny rzut na kilka punktów mocowania: Obrazek
I całościowo:
Obrazek
Działa , regulacja przebiega sprawnie,maszyna stoi pewnie, drgania są dobrze tłumione. Projekt udany.
Orientacyjny koszt komponentów jednego wibroizolatora hand made 10-12 zł . Satysfakcja niewymierna :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”