tętnienie łuku - tania plazma

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

tętnienie łuku - tania plazma

#1

Post napisał: piromarek » 20 mar 2020, 08:11

Cześć.

Z czego może wynikać prychanie i tętnienie łuku ?
Tania chińska plazma 40 A bez pilota.

Na małym prądzie i cienkim materiale, na początku pracy jest ok.

Jednak ostatnio próbowałem się z 12 mm blachą to po chwili palnik zaczynał tętnić i jakby prychać.
No o normalnej pracy można zapomnieć .

To może wynikać z wilgoci w powietrzu ?
Nie mam po drodze osuszania a jedynie filtr z odstojnikiem.

Roman kiedyś pokazywałeś osuszanie żwirkiem dla kotów.
Może musiałbym zrobić coś takiego ?
Sprężarka też zwykła 110 litrów na minutę. Pewnie spada wydajność również.

Nie wspomnę, że mi korki wyskakują jak sprężarka i plazma pracują jednocześnie.
Może pod inne fazy podpiąć ? Tyle, że wywala na szafie 3F, a nie w warsztacie 1F. Stopniowanie zabezpieczeń zachowane. Dziwne.
No ale pytanie retoryczne. Trza sprawdzić.

A z tym osuszaniem.
Co się dzieje jak jest za dużo wilgoci ?



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: tętnienie łuku - tania plazma

#2

Post napisał: RomanJ4 » 20 mar 2020, 09:57

Tania chińska plazma 40 A bez pilota.
Parkside?
12mm na 40A wydajności źródła to nieco ponad możliwości tej przecinarki, do 8-10mm powinna bez problemu, ale 12mm - owszem, rozdzielisz, ale jakości nie będzie.. Dodatkowo spadki napięcia (plazma + sprężarka na jednej fazie) na które przecinarka jest czuła bardzo zmniejszają wydolność. Wystarczy posłuchać na tym nagraniu jak spadają obroty(i wydajność) sprężarki w chwili zajarzenia łuku.
przecinarka-plazmowa-parkside-z-lidla-t98335-60.html


Jak masz możliwość to podłącz plazmę pod fazę z najwyższym(dopuszczalnym) napięciem, a sprężarkę pod inną. W razie potrzeby zastosowania przedłużacza powinien on mieć jak najgrubsze przewody. Typowa jednocylindrowa sprężarka z wydajnością(tłoczenia, czyli wydajność ssania x 0,5-0,6) ok. 100-110L powinna wystarczyć do tej przecinarki. Zbiornik minimum 50L, no, ewentualnie 25L jak nie mamy innej, ale będzie wtedy chodzić "na okrągło", i trudniej utrzymać stabilne ciśnienie na wyjściu ze zbiornika..

Powietrze powinno być suche, bo inaczej zaczyna przewodzić(para) do masy, i trudno utrzymać stabilny skupiony łuk.
Przygotowanie zasilania gazem

Powietrze może być dostarczane ze sprężarki lub z butli pod wysokim ciśnieniem. W obu przypadkach należy zastosować regulator wysokiego ciśnienia i zapewnić dostarczanie gazu do wlotu powietrza zasilacza. Jeżeli jakość zasilania jest niska, dochodzi do spadku szybkości i jakości cięcia, ograniczenia grubości cięcia oraz skrócenia trwałości materiałów eksploatacyjnych. W celu zapewnienia optymalnej wydajności urządzenia parametry gazu powinny być zgodne z wymogami klasy 1.2.2 wg normy ISO 8573-1:2010 (tj. maksymalna liczba cząstek stałych w m3 mniejsza niż 20 000 przy wielkości cząstek w zakresie od 0,1 do 0,5 mikrona, mniejsza niż 400 przy wielkości cząstek w zakresie od 0,5 do 1 mikrona oraz mniejsza niż 10 przy wielkości cząstek w zakresie od 1 do 5 mikronów). Maksymalna wartość punktu rosy pary wodnej musi być mniejsza niż –40°C. Maksymalna zawartość oleju (aerozolu, płynów i pary) nie powinna przekraczać 0,1 mg/m3.

Dodatkowa filtracja gazu
Jeżeli warunki występujące w miejscu eksploatacji powodują przedostawanie się wilgoci, oleju lub innych zanieczyszczeń do przewodu gazowego, konieczne jest wprowadzenie trójstopniowego systemu filtru koalescencyjnego, np. zestawu filtru oczyszczającego powietrze Eliminizer. Powyżej przedstawiono schemat budowy systemu filtru 3-stopniowego do usuwania zanieczyszczeń z układu zasilania gazem. System filtrujący należy instalować między źródłem zasilania gazem a zasilaczem. Zastosowanie dodatkowej filtracji może zwiększyć wymagane minimalne ciśnienie gazu wlotowego.
https://www.pmax.pl/kompresor/
https://www.hypertherm.com/pl/learn/art ... egion=EMEA
https://www.testgorzow.pl/pl/p/Filtr-po ... owych-/529
Odwadniacz z kompletu z przecinarką niestety nie zapewnia skutecznego osuszenia. Jako osuszacz zastosowałem jak to opisałem tu odwadniacz-i-filtr-powietrza-do-plazmy-t103394.html, żwirek dla kota,
Obrazek
i faktycznie po jakimś czasie kolorowe(niebieskie) znaczniki w żelu (większość żelu jest biała) zrobiły się rude, czyli chłonie wodę. Duże wpływ na wilgotność wyjściową ze sprężarki ma także wilgotność powietrza które jest zasysane(pora roku, ogrzewanie pomieszczenia, itd)..
Według moich obserwacji po zastosowaniu nawet jednej sekcji osuszacza łuk Parksida jest dużo bardziej stabilny, tym bardziej, że mam w zasadzie nieogrzewany(chwilowo) warsztat. Myślę by dodać u siebie dla pewności jeszcze jedną sekcję, na pewno nie zaszkodzi.
Nie należy przesadzać z ciśnieniem na palniku, paradoksalnie przy ok. 4,5bar cięło się lepiej grubszą blachę niż przy 5.5bar...

Tu trzeba trochę poeksperymentować wyżej-niżej, bo jak to u chińczyków - pewnie każdy egzemplarz ma swoje narowy...
Ale jak napisałem wcześniej - bez stabilnego zasilania przecinarki sam osuszacz wiele nie pomoże...

pozdro...
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: tętnienie łuku - tania plazma

#3

Post napisał: piromarek » 20 mar 2020, 10:11

No parkside.
Jak zgadłeś ? :-)

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: tętnienie łuku - tania plazma

#4

Post napisał: RomanJ4 » 20 mar 2020, 10:12

"Tania".... :wink:
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: tętnienie łuku - tania plazma

#5

Post napisał: piromarek » 20 mar 2020, 10:18

Jak nie najtańsza :-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”