Taśmociągi i kwestia wałów napędowych.

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Taśmociągi i kwestia wałów napędowych.

#1

Post napisał: Mrozik » 25 mar 2009, 18:06

Witam, pytanie jest następujące - czy jeśli mamy taśmociąg długości od 1 do 2,5m i wałki fi 80mm, taśma gumowa wzmacniana włóknami, szerokość 500mm to czy wałki mogą być cylindryczne czy jednak powinno się zastosować jeden z nich lekko beczkowaty? Jeśli tak to który - napędowy czy napinający? Czy na walcowych można tak ustawić taśme aby nie spadała? Jest możliwość regulacji odległości i równoległości obu wałów.



Tagi:

Awatar użytkownika

kolanoreki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 464
Rejestracja: 21 gru 2004, 14:11
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

#2

Post napisał: kolanoreki » 25 mar 2009, 20:37

Spokojnie możesz zastosować wałki cylindryczne.
Łatwiej jest przy nich regulować prowadzenie pasa i siły działające na pas rozkładają się równomiernie na jego powierzchni. Przy regulacji: jedną rolkę starasz sie ustawić jak najbardziej prostopadle do kierunku ruchu taśmy, a następnie blokujesz ją. Zakładasz pas, wstępnie napinasz go drugą rolką, uruchamiasz taśmociąg i obserwujesz w którą stronę pas się zsuwa, wtedy tym koncem rolki bardziej napinasz pas (jeśli jest to napinacz na bazie śruby to przekręcasz ją o 0.5 do 1 obrotu i po chwili pracy taśmy sprawdzas opnownie zachowanie pasa. W ciągu 10-15minut powinieneś ustawić dokładnie cały taśmociąg. Pamietaj o sporej inercji przesuwania się taśmy na boki przy regulacji. Więc wymaga to trochę cierpliwości. :mrgreen:
Jeszcze jedno napięcie pasa powinno być na tyle spore, aby nie wystepowały poślizgi na rolkach przy ruchu taśmy pod obciązeniem! Siedzę w tych tematach od prawie 10 lat - stosując różne rozwiązania z taśmociągami w boksach kasowych, więc jeśli będziesz miał jeszcze jakieś pytania - chętnie pomogę!
Powodzenia!


citrontii
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 12 sty 2010, 16:30
Lokalizacja: skarżysko

#3

Post napisał: citrontii » 12 sty 2010, 16:40

kolanoreki,
Witaj, Mam takie pytanie: jak dobrać moc motoreduktora do taśmociągu o szerokości 300 mm, długość 7000 mm, rolka napędzająca fi 100, około 70 obrotów na min, 22m/min, obciążenie ok, 20 kg
Mam na magazynie taki motoreduktor 0,25kW i 72 obroty, nie wiem czy ten nie będzie się za bardzo grzał.
Dzięki.


akmenik
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 15 lip 2012, 15:24
Lokalizacja: Kraków

Re: Taśmociągi i kwestia wałów napędowych.

#4

Post napisał: akmenik » 24 lis 2018, 15:11

Cześć
Odgrzewamy stary temat, przepraszam, ale jest on powiązany z moim.
Korzystając z instrukcji kilka postów wyżej starałem się ustawić pas transportowy z marnym skutkiem
Mam podajnik taśmowy łamany w "Z" i cały czas nie jestem w stanie ustawić taśmy tak, żeby się na którąś stronę nie przesuwała.
Odnoszę nawet dziwne wrażenie, że w moim podajniku taśma zachowuje się zupełnie odwrotnie niż we wspomnianej "instrukcji ustawiania" i w związku z tym czy jest jeszcze jakaś inne metoda ustawiania? Czy muszę się męczyć do skutku? Zastanawiam, się czy tego delikatnego schodzenia nie zablokować przez montaż dodatkowych bocznych prowadnic na bębnach napędowym i zwrotnym, czy jest to dobry pomysł?
Z góry serdecznie dziękuje za pomoc.


stefek_91
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 mar 2019, 19:50

Re: Taśmociągi i kwestia wałów napędowych.

#5

Post napisał: stefek_91 » 16 maja 2021, 15:55

Dzień dobry!

Mam podobny problem.

Zbudowałem podajnik taśmowy do rębaka długości 2,8m

Nie jestem w stanie ustawić prowadzenia taśmy.

Bęben napędowy to cylinder z obrzeżami o wysokości 5mm
Bęben naciągowy to również cylinder, ale bez obrzeży

Z początku bęben napędowy nie miał regulacji osi, bo myślałem, że obrzeża i wmiarę prostopadłe ustawienie wystarczą.
Niestety nie, więc otwory na płycie mocującej przerobiłem na fasolki i dodałem śrubę naciągową na ramie.

Mimo regulowania taśma po kilku obrotach ucieka, łapie obrzeże i klinuje.
Natomiast, gdy taśma porusza się do dołu(nadaje bęben naciągowy) , to jestem w stanie to ustawić.

Co robić?
Załączniki
IMG_20210505_161849.jpg
IMG_20210505_161657.jpg
IMG_20210505_161651.jpg
IMG_20210505_161844.jpg


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1235
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Taśmociągi i kwestia wałów napędowych.

#6

Post napisał: bear » 16 maja 2021, 16:23

Masz krzywy przenośnik, zmierz przękątne.


stefek_91
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 mar 2019, 19:50

Re: Taśmociągi i kwestia wałów napędowych.

#7

Post napisał: stefek_91 » 30 maja 2021, 21:33

Dodam jeszcze, że przenośnik jest składany w połowie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”