Talerz 510 – gładki czy uzębiony? Który wybrać i kiedy?

W tym dziale można przedstawiać swoją ofertę, opisywać maszyny na sprzedaż oraz oferować inne usługi komercyjne.

Talerz 510 – gładki czy uzębiony? Który wybrać i kiedy?

#1

Post napisał: chaos » 28 wrz 2023, 19:59

Obrazek
Maszyny rolnicze przeznaczone do upraw przyjmują różne formy – od kultywatorów, przez agregaty, aż po brony talerzowe. Każdy typ maszyny ma swoją charakterystykę – wielkość, przeznaczenie, sposób funkcjonowania, szerokość roboczą, masę czy rozmiar i kształt ostrzy. Ostatnia cecha jest szczególnie istotna wtedy, gdy wybierasz bronę talerzową. Wszystko dlatego, że rodzaj wybranego talerza wpływa bezpośrednio na parametry i jakość pracy maszyny. Kiedy stosować talerz 510 gładki, a kiedy uzębiony?


Talerze do brony talerzowej 510 z zębami – zastosowanie
Zanim przejdziemy do omówienia zastosowania akcesorium do brony talerzowej, jakim jest talerz uzębiony 510 (jeśli szukasz odpowiedniego, godnym polecenia jest talerz 510 EXPARTO), odpowiemy na pytanie podstawowe – do czego używa się bron talerzowych, nazywanych popularnie talerzówkami.

To urządzenia zaliczane do grupy podstawowej maszyn typu rolniczego. Talerzówki wykorzystywane są tuż po orce lub w uprawach niewymagających orki (uprawy bezorkowe). Do podstawowych funkcji talerzówki zaliczamy:
  • usuwanie chwastów;
  • mieszanie nawozów;
  • spulchnianie gleby (bez odwracania);
  • poprawianie struktury rolnej przed zasiewaniem;
  • równanie pól uprawnych.
Tu przechodzimy do kwestii doboru talerzy. Wybór powinien uwzględniać typ gleby, który za będzie bronowany za pomocą talerzy, a także oczekiwane efekty związane z bronowaniem. Bronowanie wygląda inaczej w przypadku gleby lekkiej i gleby ciężkiej. Stąd tak silny nacisk na odpowiedni dobór ostrza/talerza.

Talerz uzębiony 510 jest jednym z najczęściej wybieranych typów ostrzy do talerzówek. Z wielu powodów. Mała średnica tego talerza zapewnia większą przepustowość urządzenia, wyższą rotację, a także głębsze i łatwiejsze wgryzanie się ostrza brony w glebę. Ponadto zębate talerze świetnie radzą sobie na glebach trudnych i mocniej zakamienionych.

Zębaty kształt brony pozwala jej z łatwością ciąć chwasty, rozdrabniać duże, zbite bryły ziemi, a także efektywnie ją zagniatać, zagęszcząć czy spulchniać, zwiększając współczynnik jej przepuszczalności. Kolejny atut to możliwość pracy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Talerz gładki 510 – charakterystyka i zastosowanie
Talerze do talerzówki 510 typu gładkiego, a więc pozbawione ostrzy, mają znacznie węższy zakres zastosowań. Brak ostrzy sprawia, że nie są odpowiednie do gleb ciężkich, gdyż nie zapewnią odpowiednich efektów. Wykorzystuje się je więc do:
  • przygotowywania wstępnego roli tuż po orce;
  • przygotowywanie roli po zbiorach;
  • spulchnianie gleby na poziomie powierzchownym;
  • rozcinanie darni na łąkach;
  • do upraw roślin typu motylkowego.
Przygotowywanie wstępne pola pod uprawę tuż po zakończeniu orki spulchnia glebę i wyrównuje ją. Dzięki temu łatwiej ją nawodnić. Wykonanie tego działania ułatwia późniejsze zakorzenianie się roślin w glebie. Choć talerze gładkie nie mają zastosowania na glebach ciężkich, na lżejszych glebach pozwalają na szybkie i skuteczne przygotowanie powierzchni pod kolejne etapy uprawy.

Przygotowywanie gleby po zbiorach za pomocą talerzy gładkich ułatwia rozdrabnianie pozostałości roślinnych i ich równomierne rozprowadzenie na polu, co przyczynia się do szybszego ich rozkładu i wzbogacenia gleby. Jest to istotne dla utrzymania odpowiedniej żyzności i struktury gleby, co wpływa na jej produktywność w następnym sezonie uprawnym. W efekcie gleba jest lepiej przygotowana na nowe nasadzenia i mniej narażona na erozję.

Talerze gładkie 510 skutecznie rozcinają darń na łąkach, umożliwiając jej lepsze rozkładanie się. Proces ten przyczynia się do zwiększenia zawartości materii organicznej w glebie, podnosząc jej żyzność. Poprawia to także cyrkulację powietrza i wody w glebie, co ma pozytywny wpływ na roślinność łąk. Efektem jest zdrowsza i lepiej rozwinięta roślinność na łąkach, co jest korzystne dla zwierząt pastwiskowych.

Obydwa rodzaje talerzy są pomocne w pracach na polu. Kluczem jest ich odpowiedni dobór, aby każda z prac przynosiła zamierzone skutki. Dobieraj talerze względem rodzaju prac, które wykonujesz, a z pewnością przyniosą wymierne korzyści!Wróć do „Artykuły - Oferty Firmowe”