Szlifierka magnetyczna

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Szlifierka magnetyczna

#1

Post napisał: Rafalgl » 05 lut 2021, 01:04

Witam!
Jako, że frezarkę już mam, a nadal marzy mi się zbudowanie czegoś od podstaw, pomyślałem o malutkiej szlifierce magnetycznej do planowania płaszczyzn. Wydaje się to być znacznie prostsze niż budowa frezarki, a czegoś takiego na czym mi zależy nigdzie nie ma w sprzedaży, same wielkie i drogie maszyny do wielkich powierzchni. Mi zależy na czymś do przedmiotów o wymiarach max 10x20 cm. Stół zrobiłbym z zamka elektromagnetycznego do drzwi, zamontowanego na prowadnicach cnc i wykorzystał przy budowie stara szlifierke stołowa która mi zalega. Czy próbował ktoś coś tego typu tworzyć samodzielnie i mógłby podzielć się spostrzeżeniami?


Kto pyta, nie błądzi.


grzegorz_sg
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 10 gru 2004, 12:29
Lokalizacja: Zd. Wola

Re: Szlifierka magnetyczna

#2

Post napisał: grzegorz_sg » 05 lut 2021, 08:12

Dodane 7 minuty 25 sekundy:
Coś takiego

Dodane 1 minuta 57 sekundy:
Prosta do wykonania szlifierka, ściernica garnkowa z napędem na ramieniu obrotowym .
Załączniki
szlifierka.jpg


grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Szlifierka magnetyczna

#3

Post napisał: grawer » 05 lut 2021, 09:53

Też mi to chodzi po głowie. Zbieram różne pomysły by to zrealizować w praktyce. By dodać koledze rozpędu :D
Nieco pomysłów z netu.
Załączniki
Nowy folder (4).rar
(1.93 MiB) Pobrany 87 razy

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Szlifierka magnetyczna

#4

Post napisał: RomanJ4 » 05 lut 2021, 10:27

Nie wszystko taka balansówką o ruchu roboczym po obwodzie da się wyszlifować.
Ja sobie zrobiłem jako przystawkę do frezarki przystawka-szlifujaca-do-frezarki-zx-t95946.html

Oczywiście jest to doraźne zastosowanie, bo problemem tu jest korblowanie (chyba, że masz posuwy, właśnie sobie przerabiam).
Są oczywiście fabryczne stołowe płaszczyznówki, nawet dość zgrabne, np
https://www.cormak.pl/pl/szlifierki-do- ... ogQAvD_BwE
https://pl.aliexpress.com/item/32952549971.html
Obrazek
Obrazek
ale ceny zabijają amatorów.

Opcja to samodziełka.
O ile jeszcze dość prosto da się przerobić mały stolik krzyżowy do potrzeb szlifierki wstawiając w miejsce śruby listwę zębatą napędzaną ręcznie czy mechanicznie dużą(obwód) półzębatką która będzie szybko przesuwać wzdłużnie stół, o tyle samą głowicę szlifierską (np zrobioną ze szlifierki stołowej jak w mojej przystawce) trzeba dość precyzyjnie prowadzić na kolumnie by uzyskać dużą dokładność ustawiania skoku wysokości, a z tym już gorzej bo gotowców nie ma..
Można by tu adaptować np kolumnę/przystawkę frezarską do tokarki, ale znowu ceny,
https://www.hafen.pl/glowice-frezowe-dl ... przystawki
Obrazek

zdjać samą głowice z obrotnicy karetki, i w to miejsce montować (obrotowo) solidny kątownik jako podstawę do szifierki stołowej -zachowujemy wtedy możliwość ustawiania ściernicy pod kątem do stołu. Należałoby też zmienić bęben skali pokrętła ustawiania wysokości na kolumnie i samo pokrętło na odpowiednio duże z dokładniejszą, np 0,001mm podziałką, to nie takie trudne patrz temat → podzialka-noniusz-jak-zrobic-t58416.html
No chyba, że zamontujemy DRO, to wtedy wystarczy tylko większe pokrętło które łatwiej precyzyjnie obracać ze względu na większy obwód.
Do szlifowania na takiej amatorskiej maszynie i tak raczej należy sanki z głowicą zaciskać na kolumnie by skasować luzy głowicy a do korekty ustawienia wysokości luzować, więc nie ma sensu przerabiać klinów jaskółki sanek. Ale dobrze byłoby z tyłu kolumny zapiąć do nich sprężynę ściągającą sanki w dół, by kasować luz na nakrętce śruby podczas ustawiania wysokości niezależnie w którą stronę jedzie.

Ewentualnie samemu zrobić kolumnę.

A tu różne pomysły z netu
https://www.google.com/search?q=homemad ... irefox-b-d
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Szlifierka magnetyczna

#5

Post napisał: Rafalgl » 05 lut 2021, 11:10

Dzięki za pomysły :D Ta przystawka do frezarki to całkiem niegłupi pomysł :wink: A co myślicie o zastosowaniu szlifierki taśmowej zamiast ściernicy?
Kto pyta, nie błądzi.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Szlifierka magnetyczna

#6

Post napisał: RomanJ4 » 05 lut 2021, 11:20

Takie pomysły znajdziesz w necie. Ale jeśli chcesz uzyskać dużą dokładność szlifowanej powierzchni to jednak ściernica, którą można dokładnie wyrównywać(obciągać). Z taśmą to awykonalne, w dodatku dolny bęben musi być idealnie ustawiony do płaszczyzny stołu by nie robić schodków w poprzek materiału.
Ale do zgrubnego szlifowania się nada.

tu nieco teorii
http://www.ktmia.ath.bielsko.pl/zkww/os ... fierki.pdf

Dobór ściernicy do materiału
https://blog.scieramy.pl/dobor-parametr ... materialu/
pozdrawiam,
Roman


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1448
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Szlifierka magnetyczna

#7

Post napisał: lepi » 05 lut 2021, 12:23

Ja kiedyś kupiłem frezarkę poziomą, którą ktoś używał jako szlifierkę. Po prostu założył kamień i wymienił silnik na wyższe obroty. Nie wiem jak to się sprawdzało bo używam jako frezarkę. Wyższe obroty mi do alu nie przeszkadzają.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Szlifierka magnetyczna

#8

Post napisał: RomanJ4 » 05 lut 2021, 12:46

lepi pisze:Po prostu założył kamień i wymienił silnik na wyższe obroty. Nie wiem jak to się sprawdzało bo używam jako frezarkę.

Od biedy można i tak, ale chyba szkoda przekładni, no i moc musi mieć większą niż szlifierka....
pozdrawiam,
Roman


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1448
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Szlifierka magnetyczna

#9

Post napisał: lepi » 05 lut 2021, 13:49

Nacinam tylko rowki frezami tarczowymi max 3mm szerokie. A przekładnia to tylko pasowa, nie ma czego żałować ;)

Mam drugą z normalnym silnikiem/obrotami i wolę tę szybszą :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”