Szlifierka do płaszczyzn Robert Blohm Simplex 7

Szukam schematu lub dokumentacji.

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Szlifierka do płaszczyzn Robert Blohm Simplex 7

#1

Post napisał: Robert_K » 28 sie 2020, 15:04

Witam.

Poszukuje dokumentacji lub chociaż schematu elektrycznego i hydraulicznego do szlifierki Robert Blohm Simplex 7, rocznik 1978. Gdyby ktoś miał informacje na temat tej maszyny proszę o kontakt.

Pozdrawiam.




Autor tematu
Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Szlifierka do płaszczyzn Robert Blohm Simplex 7

#2

Post napisał: Robert_K » 29 sie 2020, 00:01

Może być też dokumentacja do innych Simplexów - 5, 9, 11, 75. Jakakolwiek będzie, będzie pomocna.

Pozdrawiam.


Autor tematu
Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Szlifierka do płaszczyzn Robert Blohm Simplex 7

#3

Post napisał: Robert_K » 06 wrz 2020, 14:46

Może ewentualnie ktoś chociaż pracuje na takiej szlifierce i mógłby się podzielić informacjami z zakresu obsługi?

Pozdrawiam.


Autor tematu
Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Szlifierka do płaszczyzn Robert Blohm Simplex 7

#4

Post napisał: Robert_K » 22 wrz 2020, 23:56

Dokumentacji nie szukałem bez powodu. Niestety nadal bezowocnie, ale szukam dalej.

Nabyłem ostatnio w bardzo dobrej cenie szlifierkę Simplex 7, co prawda trochę zdekompletowaną ale najważniejsze jest.

Brakuje pokręteł od osi Y i Z, zderzaków do przełączania kierunku ruchu stołu w osi X oraz całej szafy elektrycznej.
Mimo tych braków maszyna ogólnie wygląda całkiem dobrze, w stanie "do uratowania".

Jedyne co mnie martwi to brak mechanizmu, który prawdopodobnie był zamontowany za pokrętłem osi Z. Widać ów mechanizm m. in. na filmie poniżej:

Nie mam pojęcia co to za mechanizm ani za co odpowiada w maszynie, może ktoś podpowie do czego to służy? Czy maszyna może pracować bez niego?

Czy mógłby mi ktoś pomóc w rozszyfrowaniu oznaczeń panelu sterującego, na wypadek gdybym jednak nie zdobył dokumentacji będzie mi łatwiej ogarnąć sterowanie, co ma co robić i kiedy. Poniżej zdjęcie panelu:

Obrazek


Na koniec kilka zdjęć wspomnianej maszyny.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


Odnośnie samego panelu jeszcze - część oznaczeń rozumiem (tak mi się wydaje), ale większość jest dla mnie zagadką. Dla informacji - nie pracowałem nigdy na szlifierce. Poniżej moje interpretacje. Jeśli ktoś ma jakieś sugestie będę wdzięczny za podpowiedzi.

1
2 - Prędkość obrotowa ściernicy - zapewne dwubiegowy silnik
3 - Wyłączenie sterowania
4 - Załączenie sterowania
5 - Siła przyciągania stołu (?) - przełącznik ma 5 pozycji - jest możliwość sterowania siłą przyciągania stołu? przez np. różne napięcia zasilające stół?
6 - Załączanie mocowania stołu. Przełącznik ma 3 pozycje - odmocowanie, zero, zamocowanie. Jeśli dobrze rozumiem to może być poprzez zmianę polaryzacji napięcia na stole. Czy mam rację?
7
8 - Przyspieszony przejazd stołu w osi Z
9
10
11
12
13 - Przyspieszony przejazd w osi Y (ściernica góra - dół).
14


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1240
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Szlifierka do płaszczyzn Robert Blohm Simplex 7

#5

Post napisał: bear » 23 wrz 2020, 00:58

Robert_K pisze:Nie mam pojęcia co to za mechanizm ani za co odpowiada w maszynie, może ktoś podpowie do czego to służy? Czy maszyna może pracować bez niego?

Był to mechanizm dokładnego przesuwu osi prawdopodobnie wyskalowany do 0.001mm.

1- albo odciąg albo chłodziwo
2- obroty ściernicy
3- wyłącznik awaryjny
4- włącznik sterowania
5- prawdopodobnie siła elektromagnesu jeśli jest to potencjometr
6- mocowanie, 0, odmocowanie. Tak jak napisałeś działa to na zasadzie zmiany polaryzacji aczkolwiek wszędzie spotkałem się z włącznikami chwilowymi a nie przełącznikami chyba że wraca do pozycji 0 po puszczeniu.
7- prędkość posuwu czyli niejako skok w osi Z zależnie od tego jak to jest rozwiązanie
8- przyspieszony posuw
9- wyłącznik posuwu w osi Z.
10- prawdopodobnie ilość skoku w osi Y a następnie wyjechanie ku górze
11- skok osi Y
12- wartość opuszczenia ściernicy na prawdopodobnie jeden cykl stołu Z albo odwrotnie
13- przyspieszony
14- wyłącznik posuwu w osi Y

Żeby coś wiecej powiedzieć potrzeba zdjęć, dużo zdjęć i informacji jak są poszczególne osie sterowane. Widać że ta szlifierka mogła być wyposażona w automat o czym mówią rysunki na pulpicie. Pewnie "lepsze" wersję można było ustawić na wykonanie X przejazdów osią Z z odpowiednim dobieraniem a następnie wyjechaniem osią Y do góry i zatrzymaniem się maszyny po określonej stronie. Była tam też praca ciągła w cyklu. Skok w osi Z ustawiany na taśmach, z boku wyrzut pod chłodziwo z siatką na pył albo taśmą lub automatem do przesuwu materiału filtrującego.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”