Szerokie ciecie styroduru - czy to jest problem ?

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
Zbyszek Denis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 05 maja 2005, 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Szerokie ciecie styroduru - czy to jest problem ?

#1

Post napisał: Zbyszek Denis » 12 maja 2006, 19:12

Witam,
To mój pierwszy post na grupie, więc proszę o wyrozumiałość.
Podczas próby wycinania płata ze styroduru (bardzo cienki profil) pojawił sie problem z przegrzewaniem drutu. Po wejściu w materiał na jakieś 3-4 cm drut rozgrzewał się do czerwoności i pękał. Konsekwencją było oczywiście totalne zniszczenie formatki styroduru przez wijący się, gorący drut. Dodam, że cięcie było na szerokości 500 mm. Regulacja temperatury w mojej wycinarce jest bardzo prymitywna bo przez przez transformator z wpiętym w uzwojenie pierwotne zwykłym ściemniaczem do światła ale przy cięciu styropianu działało to doskonale. A na styrodurze.....
Po kilku próbach doszedłem do wniosku że wynika to z doskonałych własności izolacyjnych styroduru i braku odpływu ciepła no i że bez stabilizacji temperatury (dla kolegów elektroników będzie to pewnie regulacja bądź stabilizacja innych parametrów) tego poprostu NIE DA się zrobić. Czy mam rację ? Proszę o potwierdzenie i jednocześnie proszę ew. lekarstwo na tę bolączkę tj. jakiś nie za skomplikowany schemat urządzenia które potrafi utrzymać stałą temperaturę. Dodam jeszcze że jestem w trakcie budowy wycinarki CNC do styropianu (mechanika na ukończeniu, elektronika zakupiona) na bazie francuskiego projektu interfejsu MM2001. Tam zasilanie drutu jest na płytce wraz ze sterownikami silników i z tego co wypatrzyłem (może źle, nie jestem elektronikiem) zbudowano je na kilku elementach które być może potrafią utrzymywać stałą temperaturę. W każdym razie po tych doświadczeniach zacząłem się zastanawiać czy mogę mieć nadzieję że przy tamtej wycinarce problem się nie powtórzy ? Wiem też że wiele osób tnie szeroko styrodur, więc może to ja coś źle robię ? :(
Sam już nie wiem i dlatego zwracam się do Kolegów z forum o jakąś konstruktywną krytykę moich poczynań :)



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 12 maja 2006, 21:17

może tytanowy drut albo mniejsze napięcie ? będzie niższa temperatura podczas cięcia
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Zbyszek Denis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 05 maja 2005, 12:07
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Zbyszek Denis » 12 maja 2006, 22:54

bartuss1 pisze:może tytanowy drut albo mniejsze napięcie ? będzie niższa temperatura podczas cięcia
Rzecz w tym ze temperatura nie tyle musi być niższa (wyższa) co STAŁA.
Tzn. raz ustawiona optymalnie (drut idzie przez materiał bezkontaktowo - prędkość stała np. w CNC) przez całą drogę w materiale nie ulega zmianie. Poniżej jest wątek (zauważyłem go później, jak już wysłałem swojego posta) gdzie jeden z kolegów zapytuje o podobny problem i też pada magiczne "stabilizacja temperatury", tylko jakoś się to nie zabardzo skonkretyzowało i nikt jednoznacznie nie powiedział że MUSI to być, ani tym bardziej nie zasugerował rozwiązania. Jestem też ciekaw czy we wspomnianej wycinarce MM2001 jest takie rozwiązanie.


mawwo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 239
Rejestracja: 12 wrz 2004, 14:19
Lokalizacja: Pabianice

#4

Post napisał: mawwo » 12 maja 2006, 23:14

A przy styropianie jest OK?
Używam sterownik MM2001 i jest w miarę dobrze , temperaturą steruje procesor w sterowniku.
Temperatura nie jest stała , a zależna od chwilowej prędkości przesuwu
pozdrawiam
Wojtek
mawwo

504-045-238


Autor tematu
Zbyszek Denis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 05 maja 2005, 12:07
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: Zbyszek Denis » 13 maja 2006, 01:02

Nie, ze styropianem nie ma problemu - idzie jak burza. Zresztą kiedyś stosowałem jeszcze prymitywniejszą regulację temperatury (drutowy "potencjometr" czyli spirala z drutu grubszego jak ten do cięcia i wpiety w nią krokodylek) i też było dobrze. Tylko z tym styrodurem jest problem. Faktem jest że jest to styrodur budowlany o kolorze kremowym. Tak na oko, wydaje się mieć większą gęstość jak popularny w reklamie, niebieski (bodajże BASF'a). Ten mój był kupowany w markecie budowlanym. Może właśnie ta większa gęstość sprawia że jest taki podły w cięciu ?

To dobrze wiedzieć że MM2001 ma jakąkolwiek stabilizację temperatury (temperatury?). Zresztą nie ważne czego, ważne że tnie..... z drugiej strony pewnie niepotrzebnie się niepokoiłem skoro tyle płatów styrodurowych można zobaczyć na sieci.

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#6

Post napisał: webserver » 14 maja 2006, 18:07

Zbyszek Denis pisze:Witam,
To mój pierwszy post na grupie, więc proszę o wyrozumiałość.
Podczas próby wycinania płata ze styroduru (bardzo cienki profil) pojawił sie problem z przegrzewaniem drutu. Po wejściu w materiał na jakieś 3-4 cm drut rozgrzewał się do czerwoności i pękał. Konsekwencją było oczywiście totalne zniszczenie formatki styroduru przez wijący się, gorący drut. Dodam, że cięcie było na szerokości 500 mm. Regulacja temperatury w mojej wycinarce jest bardzo prymitywna bo przez przez transformator z wpiętym w uzwojenie pierwotne zwykłym ściemniaczem do światła ale przy cięciu styropianu działało to doskonale. A na styrodurze.....
Po kilku próbach doszedłem do wniosku że wynika to z doskonałych własności izolacyjnych styroduru i braku odpływu ciepła no i że bez stabilizacji temperatury (dla kolegów elektroników będzie to pewnie regulacja bądź stabilizacja innych parametrów) tego poprostu NIE DA się zrobić. Czy mam rację ? Proszę o potwierdzenie i jednocześnie proszę ew. lekarstwo na tę bolączkę tj. jakiś nie za skomplikowany schemat urządzenia które potrafi utrzymać stałą temperaturę. Dodam jeszcze że jestem w trakcie budowy wycinarki CNC do styropianu (mechanika na ukończeniu, elektronika zakupiona) na bazie francuskiego projektu interfejsu MM2001. Tam zasilanie drutu jest na płytce wraz ze sterownikami silników i z tego co wypatrzyłem (może źle, nie jestem elektronikiem) zbudowano je na kilku elementach które być może potrafią utrzymywać stałą temperaturę. W każdym razie po tych doświadczeniach zacząłem się zastanawiać czy mogę mieć nadzieję że przy tamtej wycinarce problem się nie powtórzy ? Wiem też że wiele osób tnie szeroko styrodur, więc może to ja coś źle robię ?
Sam już nie wiem i dlatego zwracam się do Kolegów z forum o jakąś konstruktywną krytykę moich poczynań
Proponuje zastosowac impulsowe sterowanie drutu. Ja zrobilem tak w mojej konstrukcji styroploter v7 maxi przecinal on bez problemu styrodur szerokosci 65cm, oczywsice wszystko zalezy od dostosowania predkosci ciecia i temteratury drutu ;)
Pozdrawiam PlotComplex.com

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”