SW - jak to zrobić?


Autor tematu
SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

SW - jak to zrobić?

#1

Post napisał: SACZI » 06 lis 2016, 18:29

Od wielu lat rysuję w NX'ie i Catii.
Tymczasem pojawił mi się klient, który chce ode mnie projektów wykonanych w Solid Worksie ...

I tak, próbuję zrobić prostopadłościan, wychodzę od szkicu na płaszczyźnie. Wyciągnięcie, wypełnienie powierzchni, powierzchnia wg granic, a na końcu szycie i model zrobiony.
Czy po zszyciu powierzchni, SW z automatu tworzy bryłę?
Jak sprawdzić jej objętość?

Druga sprawa, gdzie znaleźć tzw filtr wyboru elementu w złożeniu?
Chodzi o to, że wstawiam do złożenia np śrubę, a ona ląduje w środku innego elementu.
Ową śrubę chcę:
- przesunąć w inne miejsce
- powiązać ją do innych elementów złożenia, czyli wybrać odpowiednie cechy jej geometrii przez element złożenia

Trzecia sprawa, w jaki sposób kopiuje się geometrię w kontekście złożenia, aby na jej podstawie budować inne elementy?
W NX'ie to się nazywa WAVE Geometry Link, w Catii "Copy/Paste As Result with link"



Tagi:


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: SW - jak to zrobić?

#2

Post napisał: STELMI » 07 lis 2016, 07:29

SACZI pisze:Od wielu lat rysuję w NX'ie i Catii.
Tymczasem pojawił mi się klient, który chce ode mnie projektów wykonanych w Solid Worksie ...

I tak, próbuję zrobić prostopadłościan, wychodzę od szkicu na płaszczyźnie. Wyciągnięcie, wypełnienie powierzchni, powierzchnia wg granic, a na końcu szycie i model zrobiony.
Czy po zszyciu powierzchni, SW z automatu tworzy bryłę?
Jak sprawdzić jej objętość?

Druga sprawa, gdzie znaleźć tzw filtr wyboru elementu w złożeniu?
Chodzi o to, że wstawiam do złożenia np śrubę, a ona ląduje w środku innego elementu.
Ową śrubę chcę:
- przesunąć w inne miejsce
- powiązać ją do innych elementów złożenia, czyli wybrać odpowiednie cechy jej geometrii przez element złożenia

Trzecia sprawa, w jaki sposób kopiuje się geometrię w kontekście złożenia, aby na jej podstawie budować inne elementy?
W NX'ie to się nazywa WAVE Geometry Link, w Catii "Copy/Paste As Result with link"
ad1 - szkic na płaszczyźnie, a potem wyciągnięcie i to tworzy bryłę. Jeżeli miałeś coś wcześniej i masz zaznaczone "scal" to połączy to co dodajesz z poprzednią bryłą (jeżeli się dotykają oczywiście), a jak odhaczysz to wiadomo nie połączysz. Co do objętości to masz przycisk Oceń, a potem właściwości masy i tam będziesz miał wszystkie dane odnośnie modelu (jeżeli chcesz dokładną wagę to musisz najpierw w drzewie operacji dodać z jakiego ten model jest materiału)
ad2 - przy wstawianiu trzeba dodać relację, ale tak zdalnie ciężko pokazać, proponuję przewertować samouczka, lub podejść do kogoś kto zna lepiej SW, żeby Tobie pokazał (nawet ja zapraszam)
ad-3 nie wiem czy dobrze zrozumiałem - masz złożenie i chcesz dodać coś do niego? Można dwojako - albo edycją albo możesz np zapisać sobie złożenie jako część i na niej operować

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#3

Post napisał: bildder » 07 lis 2016, 09:11

SACZI kolego, nie da się wszystkiego robić na zasadzie analogii...

Zrobienie prostopadłościanu trwa 3 sekundy, wyciągasz po prostu ze szkicu bryłę. Po co do tego powierzchnię? W Catii też nikt nie bedzie tego robił na powierzchniach.

Generalnie już Ci poprzednik napisał. W złożeniu jest wiele sposobów na ułatwienie pracy. Elementy z Toolboxa mają tzw. odniesienia wiązania i automatycznie "są przyciągane" podczas wstawiania. Więc można użyć wyizoluj, można pokazać wybrane komponenty, można skorzystać z wybierz inny, można w końcu filtrować itp.

A co do pracy w złożeniu, można konwertować elementy z innego komponentu, powiązać równaniami, utworzyć inne zależności.

Uwaga natury ogólnej. Z doświadczenia wiem, że osoby przesiadające się z innych systemów próbują w 100% powielać sposób działania - a nie jest to dobra metoda. Wystarczy przejrzeć plik pomocy SW by zrozumieć jak to tutaj działa.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


Autor tematu
SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#4

Post napisał: SACZI » 07 lis 2016, 16:30

Panowie, ja wiem, że do prostopadłościanu (bryłowego) jest funkcja wyciągnięcie/extrude/pad, ale ja w SW dopiero zaczynam.
Większość moich projektów rysuję w powierzchniach, bo tak najlepiej wychodzi.
Druga sprawa, rysując formę wtryskową, też muszę używać powierzchni do stworzenia powierzchni podziałowych.
Jeżeli chodzi o resztę, to muszę filmiki wrzucić na jakiś serwer, żeby pokazać o co pytam.

Acha, i na początek niestety, wszystko robi się na zasadzie analogii ;)


Krowal
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 24 lut 2016, 15:40
Lokalizacja: Mazowsze

#5

Post napisał: Krowal » 07 lis 2016, 22:40

Ad2 Moim zdaniem najłatwiej dodać element w ten sposób (musi on być jednym z otwartych plików):



Wtedy jest on od razu "złapany" pod kursorem.

Jeszcze jedną opcją jest ukrycie elementu - jeśli w złożeniu mamy duży korpus, to można oczekiwać, że szukana śruba będzie wewnątrz. Wtedy wystarczy ukryć korpus, przesunąć śrubę, pokazać korpus.



Można też zmienić przezroczystość:



Powiązanie do innych elementów, to już wiązania:



STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#6

Post napisał: STELMI » 08 lis 2016, 07:10

SACZI pisze:Panowie, ja wiem, że do prostopadłościanu (bryłowego) jest funkcja wyciągnięcie/extrude/pad, ale ja w SW dopiero zaczynam.
Większość moich projektów rysuję w powierzchniach, bo tak najlepiej wychodzi.
Druga sprawa, rysując formę wtryskową, też muszę używać powierzchni do stworzenia powierzchni podziałowych.
Jeżeli chodzi o resztę, to muszę filmiki wrzucić na jakiś serwer, żeby pokazać o co pytam.

Acha, i na początek niestety, wszystko robi się na zasadzie analogii ;)

rysuję formy wtryskowe od dobrych kilku lat i nie używam do tego powierzchni. Tak jak kolega wcześnie napisał - starasz się robić tak jak w innych programach, a to nie tędy droga


Autor tematu
SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#7

Post napisał: SACZI » 13 lis 2016, 19:53

Jakoś tak czasu mi brakuje ostatnio w ciągu tygodnia ...
Krowal pisze:Ad2 Moim zdaniem najłatwiej dodać element w ten sposób (musi on być jednym z otwartych plików):



Wtedy jest on od razu "złapany" pod kursorem.

Jeszcze jedną opcją jest ukrycie elementu - jeśli w złożeniu mamy duży korpus, to można oczekiwać, że szukana śruba będzie wewnątrz. Wtedy wystarczy ukryć korpus, przesunąć śrubę, pokazać korpus.



Można też zmienić przezroczystość:



Powiązanie do innych elementów, to już wiązania:

Oczywiście masz racje, jeżeli chodzi o ukrywanie elementów, później przesuwanie innych w dogodniejsze miejsce i ponownie pokazanie detali ukrytych.
Jednak to trochę klikania i czasu zajmuje.

Pod linkiem znajduje się film, który pokazuje co miałem na myśli.

http://host1gb.net.pl/download.php?file ... e13ade10ad

W "środku" zawiasu umieszczono śrubę i kołek.
Zadanie - powiązać do odpowiednich otworów.
Widać, jak pojawia się lista cech detali, wg których nadaję wiązania geometryczne i pozycjonuję detale w złożeniu.


Odnośnie punktu 3), kopiowanie geometrii w złożeniu, poniżej poglądowy film:

W Catii też podobny mechanizm funkcjonuje:

(14ta minuta, np)


Krowal
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 24 lut 2016, 15:40
Lokalizacja: Mazowsze

#8

Post napisał: Krowal » 14 lis 2016, 20:23

SACZI pisze: Pod linkiem znajduje się film, który pokazuje co miałem na myśli.

http://host1gb.net.pl/download.php?file ... e13ade10ad

W "środku" zawiasu umieszczono śrubę i kołek.
Zadanie - powiązać do odpowiednich otworów.
Widać, jak pojawia się lista cech detali, wg których nadaję wiązania geometryczne i pozycjonuję detale w złożeniu.
Coś podobnego to będzie funkcja "wybierz inny"

https://youtu.be/jm246K5-ogQ?t=224

SACZI pisze: Odnośnie punktu 3), kopiowanie geometrii w złożeniu, poniżej poglądowy film:

W Catii też podobny mechanizm funkcjonuje:

(14ta minuta, np)
Nie kojarzę podobnej funkcji w SW w kontekście złożenia, jedynie przy edycji części:



W ostateczności można przekonwertować złożenie na część, ale to trochę naokoło.



Autor tematu
SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#9

Post napisał: SACZI » 27 lis 2016, 13:02

Czy istnieje w SW opcja, do nadawania symetryczności elementów w szkicu?
Chciałbym więzem geometrycznym związać linię zakreżloną w czerwonym prostokącie względem środka szkicu.
https://zapodaj.net/10ae81944f90f.jpg.html


EDIT
Do Administracji - czy możecie "ucywilizować" opcje dodawania załączników, a w szczególności zdjęć?


jareks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 105
Rejestracja: 25 sie 2015, 18:09
Lokalizacja: Wwa

#10

Post napisał: jareks » 27 lis 2016, 18:05

Naciśnij z włączonym Ctrl-em punkt końcowy linii zwymiarowanej, linię konstrukcyjną oraz punkt końcowy drugiej linii i dodaj właściwość "symetryczne". Zrób tak też z drugim punktem.

https://zapodaj.net/18d2a5b6087c2.png.html

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”