Stożek morse'a z użyciem liniału nie wychodzi

SNB 400

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Stożek morse'a z użyciem liniału nie wychodzi

#1

Post napisał: Bearing » 07 kwie 2019, 10:06

Witam serdecznie.
Wczoraj miałem trochę czasu żeby sobie przyswoić użytkowanie liniału do stożków, wyczytałem że mors 3 ma ciut poniżej 1.5 stopnia, rozebrałem liniał wyczyściłem nasmarowałem, pokasowałem luzy. U mnie brakuje tej długiej śruby i elementu chwytającego się prowadnicy żeby liniał stał w miejscu, ale doraźnie zastąpiłem te elementy kawałkiem drewna z przodu między korpusem maszyny a liniałem i też stożek wychodził, w przyszłości dorobię sobie to czego mi brakuje ale nie to jest moim problemem.
Utoczyłem sobie stożek 1.5 stopnia pod MK3 i przymierzałem do niego redukcję MK4-MK3. Nie pasowało idealnie ale dało się dobić młotkiem i chwyt był bardzo silny, ciężko było wybić. Jednak na początku toczonego stożka (na małej średnicy) bardziej się wykładało w przymierzanej przeze mnie redukcji niż na dużej średnicy, delikatnie wsuwając redukcję w toczony stożek był punkt gdzie się redukcja zatrzymała ale dało się nią bujać i na dużej średnicy było widać luz. Wychodzi że utoczyłem za mały kąt skoro duża średnica wyszła za mała względem małej.
Macie jakieś sugestie odnośnie takiego przekłamania? Co może być przyczyną? Niepoprawnie wyskalowana "skala" liniału czy co innego? Skalę na liniale mam podzieloną co pół stopnia, dopiero jak dałbym około 1.75 stopnia zamiast 1.5 wychodziłoby dobrze i może za dużo oczekuję ale jednak średnio mi się to podoba :)




pitsky
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 470
Rejestracja: 06 maja 2005, 09:58
Lokalizacja: lublin

Re: Stożek morse'a z użyciem liniału nie wychodzi

#2

Post napisał: pitsky » 07 kwie 2019, 10:26

Ja bym tak bezkrytycznie tej skali na liniale nie ufał, i ustawiał stożek na czujnik według wzorca. Nie mam doświadczenia na szlifierkach ale spotkałem się z opinią że nawet na tak dokładnej maszynie, wykonanie morsea bez pasowania jest co najmniej trudne - co dopiero na tokarce przy użyciu skali liniału.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Stożek morse'a z użyciem liniału nie wychodzi

#3

Post napisał: Steryd » 07 kwie 2019, 10:27

A nóż masz idealnie w osi ustawiony?
Konik na wprost, czy może toczyłes w ogole bez konika. Wtedy to nie dziwota, że Ci odpycha.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Re: Stożek morse'a z użyciem liniału nie wychodzi

#4

Post napisał: Bearing » 07 kwie 2019, 10:47

Nóż idealnie ustawiony, bez konika ale krótko wystawiony materiał, płytka z promieniem 0.4, ostatni przejazd to kilka dyszek na stronę, nie odpycha w ogóle, kolejny przejazd bez przybierania praktycznie nie zbiera w ogóle materiału, to jest trochę bardziej widoczna różnica w tym kącie niż takie minimalne odchylenie, gdyby takie parametry jak nóż nie w osi albo odpychanie materiału tu występowały to czułbym to na pewno, wychodzi że ta skala nie jest w pełni wiarygodna, szkoda trochę bo tocząc inny stożek wg rysunku nie morse'a do którego łatwo o wzorzec, to ciężko będzie to ustawić :/


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Stożek morse'a z użyciem liniału nie wychodzi

#5

Post napisał: jasiu... » 07 kwie 2019, 10:47

Bo problem leży w luzach i jakości powierzchni. Zawsze przy toczeniu z liniałem będziesz miał luzy. Dlatego najpierw toczysz tak, jak umiesz najlepiej, a później tuszowanie i na obrotach starasz się wyprowadzić jednocześnie powierzchnię i kształt (kąt) sprawdzając z wzorcem (tulejką) gdzie ci tusz wytarło.

I inaczej się nie da, jeśli nie chcesz szlifować. Musisz wyprowadzić powierzchnię, to się ma choć trochę świecić.

Awatar użytkownika

MiziAir
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 31 gru 2018, 13:20
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Stożek morse'a z użyciem liniału nie wychodzi

#6

Post napisał: MiziAir » 07 kwie 2019, 10:52

Bo tego się nie robi z ustawienia kąta na kopiale, tylko jak wyżej kolega radzi, ustawia kąt z wzorcowego stożka. Podpatrz na yt jak to się robi. Z resztą zależy jaka tokarka, jaki kopiał, nie bez znaczenia są luzy na nim.


Autor tematu
Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Re: Stożek morse'a z użyciem liniału nie wychodzi

#7

Post napisał: Bearing » 07 kwie 2019, 10:58

Wiem wiem, jak się to robi z użyciem wzorca, miałem okazję robić tak skręconymi sankami i z tym sobie poradzę, jednak myślałem, że mając liniał i skalę uda się bez ustawiania na zegar :)
A macie jakiś sposób żeby ustawić odpowiedni kąt na liniale bez posiadania wzorca? Myślałem, żeby używać kątomierza warsztatowego z noniuszem przykładając go do czoła i stożkowej powierzchni. Czy jest to dobry sposób czy są lepsze ? :)


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Stożek morse'a z użyciem liniału nie wychodzi

#8

Post napisał: orion32 » 07 kwie 2019, 11:04

Zobacz sobie jaki kat ma stożek Morse,a.Jest podany do sekund kątowych.I ty chcesz to na kreskę na skali ustawić?
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


Autor tematu
Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Re: Stożek morse'a z użyciem liniału nie wychodzi

#9

Post napisał: Bearing » 07 kwie 2019, 11:09

Chodzi mi bardziej o inny kąt niż morse'a gdybym miał np. wykonać stożek z kątem 4 ° , do morse'a wzorce są bardzo powszechne i nie ma problemu żeby ustawiać go na zegar idealnie. Ale gdy mam do zrobienia inny stożek i ciężko o wzorzec to jak sobie poradzić?


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Stożek morse'a z użyciem liniału nie wychodzi

#10

Post napisał: IMPULS3 » 07 kwie 2019, 11:15

MiziAir pisze:Bo tego się nie robi z ustawienia kąta na kopiale,

Liniał to nie kopiał. :) kopiały odwzorowują dość wiernie.
Bearing pisze:
Wiem wiem, jak się to robi z użyciem wzorca, miałem okazję robić tak skręconymi sankami i z tym sobie poradzę,

Nie chodzi tylko o wzór stożka ale o wzorzec kąta. To są 2 różne rzeczy. Mozesz jeszcze jeśli znasz kat z dokladnoscią kąta, minut i sekunt użyć sinuśnicy wtedy będziesz też miał dosć dużą wiernosć kąta jaki chcesz zrobić.
Kątomierz warsztatowy jest dosć trudny do ustawienia przy duzych dokładnosciach.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”