Sterownik silnika krokowego bipolarnego, dwucewkowego.

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
wlodie
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 02 sie 2005, 18:12
Lokalizacja: Pisz

Sterownik silnika krokowego bipolarnego, dwucewkowego.

#1

Post napisał: wlodie » 02 sie 2005, 18:44

Witam !!! Jestem początkujacym elektronikiem i chcialbym prosic o pomoc. Konkretnie to chodzi mi o jakis prosty schemat sterownika do silnika krokowego ( silnik taki jak w temacie- wymontowany z CD- Rom' u- dwie cewki, po dwa kable na cewke ). Sterownik musialby dzialac w ten sposob ze po otrzymaniu sygnalu z fotodiody ( wymontowanej z myszki A4Tech- diody oświetlające z soczewkami) wykonywalby zadana (ustawiona) ilosc kroków silnika krokowego np.: ustawiam sobie 10 kroków, sterownik po otrzymaniu impulsu z fotodiody wykonuje 10 kroków, po otrzymaniu nastepnego impulsu z fotodiody wykonuje nastepne 10 kroków itd. Impulsy z fotodiody podawane bylyby z czestotliwoscia ok 6 razy na sekunde lub 46 razy na sekunde ( lub cztery razy szybciej jezeli byloby to mozliwe z punktu widzenia elektroniki ). Chcialbym tez zeby kierunek obrotów silnika krokowego sterownik zmienial po otrzymaniu sygnalu z drugiej fotodiody- tu czestotliwosc bedzie duzo mniejsza rzedu kilku razy na minute. Chcialbym sie tez zapytac czy fotodiody i sterownik poradzą sobie z taką częstotliwością pracy ???
Z góry dziękuję i pozdrawiam.



Tagi:

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#2

Post napisał: webserver » 02 sie 2005, 21:24

Witam
Zamotane to troche ? :wink:
Pozdrawiam PlotComplex.com


Autor tematu
wlodie
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 02 sie 2005, 18:12
Lokalizacja: Pisz

#3

Post napisał: wlodie » 02 sie 2005, 21:43

Wiem ze to troche zamotane ale nie wiem jak inaczej to wytlumaczyc:( Ogolnie chodzi mi o to zeby zaprojektowac jakis sterownik silnika krokowego, bipolarnego z dwoma cewkami. Ten sterownik mialby byc sterowany dwoma impulsami z fotoelementow. Jeden fotoelement mialby sterowac krokami drugi natomiast kierunkiem obrotów. Jeden impuls fotodiody sterujacej krokami= np.:10 kroków silnika- te dziesiec kroków wczesniej bylo przezemnie ustawione np.: jakimis przyciskami. To samo dotyczy zmiany kierunków silnika krokowego- jeden impuls z fotodiody sterującej obrotami= zmiana obrotów silnika. Jak wpominalem jestem prawie zielony z elektroniki wiec nie wiem jak to inaczej wytlumaczyc i czy w ogole da sie cos takiego zrobic ???? POZDRAWIAM !!!


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 02 sie 2005, 22:35

witam !! Kol. chce wykonać nawijarkę do traf na elektronice się nie zna ( tak napisał ) ale jest na tyle sprytny że szuka rozwiązania na dwóch Forach.:D:D:D . w załaczeniu przesyłam moją idee ( w uproszczeniu ) . jeżeli ktoś dostrzeże błąd to proszę uprzejmie o uwagi . pozdrawiam !!
Załączniki
naw.zip
(22.63 KiB) Pobrany 5537 razy
Mane Tekel Fares


lisow1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 295
Rejestracja: 02 gru 2004, 23:51
Lokalizacja: polska

#5

Post napisał: lisow1 » 04 sie 2005, 10:48

he he he
nawijarka byŁa puplikowana w EdW i chyba EP. Wystarczy zajrzeć.
:lol:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pukury » 04 sie 2005, 13:15

witam !! ale koledze chodziło o odniesienie sie do Jego pomysłu HE HE HE pozdrawiam !
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”