Sterowanie siłownikiem

Sterowanie siłownikiem z zaworem elektrycznym

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
TomaszJG
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 21 cze 2018, 20:26

Sterowanie siłownikiem

#1

Post napisał: TomaszJG » 11 kwie 2022, 14:33

Witam serdecznie.
Planuje zbudować wiertarkę której od Zet będzie napędzana silnikiem krokowym a docisk materiału będzie się odbywał dzięki siłownikom pneumatycznym. . I tu zatrzymałem się w temacie.
Bo chciałbym aby proces wiercenia (tylko w drewnie i drewnopochodnych) odbywał się automatycznie. Wyobrażam to sobie tak że mam panel HMI i za pomocą tego cuda praoce wiercenie jak i docisku materiału do stołu odbędzie się po naciśnięciu przycisku START.
Czy jest to do wykonania a jeśli tak to jak to wszystko ogarnąć? Silnik osi Z to coś około 1Nm napęd przez śrubę trapezową. Siłowniki 2 sztuki jednokierunkowe skok około 30-50 mm, załączane elektrozaworami. I teraz pytanie. Czy będzie możliwość zaprogramowania tego wszystkiego tak aby proces wiercenia jak i docisku odbywał się automatycznie a siłowniki zwalniały by materiał dopiero wtedy kiedy oś Zet będzie już poruszała się w górę po zakończeniu wiercenia?
Czy silnik 1Nm wystarczy? Wiercenie będzie najczęściej wiertłem od 2.5 do 8 mm na głębokość max 15mm. Sporadycznie frezem puszkowym fi 22.
Czy ktoś znający się na rzeczy może mu cokolwiek podpowiedzieć?.
Bardzo dziękuję za każdą pomoc. Pozdrawiam, Tomasz.




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Sterowanie siłownikiem

#2

Post napisał: Steryd » 11 kwie 2022, 18:38

Zaprogramowanie to nie problem. Rozważ tylko, czy aby na pewno chcesz zwalniać docisk, podczas cofania fiertla. Wierz mi - będziesz zbierał deski po warsztacie.
Niutonometrów może wystarczyć pod warunkiem że dasz odpowiednio duże przełożenie.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sterowanie siłownikiem

#3

Post napisał: tuxcnc » 11 kwie 2022, 20:06

TomaszJG pisze:
11 kwie 2022, 14:33
Czy będzie możliwość zaprogramowania tego wszystkiego tak aby proces wiercenia jak i docisku odbywał się automatycznie a siłowniki zwalniały by materiał dopiero wtedy kiedy oś Zet będzie już poruszała się w górę po zakończeniu wiercenia?
Ale tu nie ma czego programować.
Wystarczy wyłącznik krańcowy, który będzie luzował imadło w górnym położeniu zetki.


Autor tematu
TomaszJG
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 21 cze 2018, 20:26

Re: Sterowanie siłownikiem

#4

Post napisał: TomaszJG » 12 kwie 2022, 09:11

No jak nie ma czego programować.....🤔Więc jak dobrze rozumiem wystarczy sterownik silnika krokowego, panel hmi EA 043 oraz odpowiednie zaprogramowanie tego panela? Czyli do wiercenia wiertłem fi 5 można zaprogramować szybszy posuw a wiertłem 22 wolniejszy? Oraz dodatkowo zaprogramować aby podać sygnał na cewke siłownika..


cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 426
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sterowanie siłownikiem

#5

Post napisał: cawboy » 12 kwie 2022, 17:03

popełniłem kiedyś 4 wrzecionową wiertarkę z posuwem pneumatycznym, łapami trzymającymi, przez kilka lat pracowała w bardzo ciężkich warunkach bezproblemowo, jaki sens bawić się w silniki krokowe, sterowanie itd jak proste rozwiązania są często najlepsze.
Krak.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sterowanie siłownikiem

#6

Post napisał: tuxcnc » 12 kwie 2022, 18:07

TomaszJG pisze:
12 kwie 2022, 09:11
Oraz dodatkowo zaprogramować aby podać sygnał na cewke siłownika..
No właśnie tego nie trzeba programować, bo zaciśnięcie lub zluzowanie imadła zależy od położenia wrzeciona...


Autor tematu
TomaszJG
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 21 cze 2018, 20:26

Re: Sterowanie siłownikiem

#7

Post napisał: TomaszJG » 12 kwie 2022, 19:04

No tak. Racja. Zakładam krańcówkę i po sprawie. A jeśli chodzi o zaprogramowanie panela to jak to jest. Czy można tak że do wiercenia fi 5 programuje jaki ma być posuw np 10mm/0.7 s lub fi 12 i posuw 0.5 s /10mm. Jak to wygląda? I czy będę mógł przyporządkować różne wartości pod różne rodzaje nawierceń?


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Sterowanie siłownikiem

#8

Post napisał: tristar0 » 12 kwie 2022, 19:11

TomaszJG pisze:A jeśli chodzi o zaprogramowanie panela to jak to jest
Panel HMI( plus program) to jest zadajnik parametrów który wysyła sygnał do sterownika PLC(plus program) a ten z kolei steruje urządzeniami zewnętrznymi .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


Autor tematu
TomaszJG
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 21 cze 2018, 20:26

Re: Sterowanie siłownikiem

#9

Post napisał: TomaszJG » 13 kwie 2022, 08:41

A czy ktoś z Was kiedykolwiek programował taki panel? Czy to bardzo skomplikowane? Czy trzeba znać jakiś język programowania? Pytam bo jak kupię taki panel to czy nie utknę na dobre...

Dodane 1 godzina 6 minuty 31 sekundy:
cawboy pisze:
12 kwie 2022, 17:03
popełniłem kiedyś 4 wrzecionową wiertarkę z posuwem pneumatycznym, łapami trzymającymi, przez kilka lat pracowała w bardzo ciężkich warunkach bezproblemowo, jaki sens bawić się w silniki krokowe, sterowanie itd jak proste rozwiązania są często najlepsze.
No ok. Posuw pneumatyczny. Tylko jak ustawiałeś głębokość wiercenia? Kiedy zakres jest różny, raz muszę wiercić na przelot a raz na 8 czy 12 mm.


cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 426
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sterowanie siłownikiem

#10

Post napisał: cawboy » 13 kwie 2022, 16:59

TomaszJG pisze:No ok. Posuw pneumatyczny. Tylko jak ustawiałeś głębokość wiercenia? Kiedy zakres jest różny, raz muszę wiercić na przelot a raz na 8 czy 12 mm.


wkręcana śruba (do regulacji głębokości) i krańcówka.
Krak.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”