STEP2CNC - ZAKOŃCZENIE PRAC NAD PROGRAMEM

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

STEP2CNC - ZAKOŃCZENIE PRAC NAD PROGRAMEM

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 19 lut 2007, 20:32

"Panie Prezesie - melduję wykonanie zadania!" - powiedział nie tak dawno pewien znany polityk do innego znanego obecnie polityka (prywatnie swojego brata) tuż po wygraniu wyborów :razz:

Panowie - melduję zakończenie prac programistycznych :!:

Zostały mi już tylko opisy i strona WWW. Starałem się uwzględnić wszystkie Wasze postulaty. Uwzględniłem większość z nich. Zmiany w wersji ostatecznej w stosunku do Beta3:

:arrow: Pogdląd 3D ma nowe opcje:
a. Obracanie podglądu względem dowolnej osi X, Y oraz Z,
b. Opcja kasowania (usuwania) podglądu wykonanego przebiegu,
c. Dodano wskaznik aktualnej pozycji XYZ narzędzia w postaci krzyżyka. Opcja uruchamiająca ten wskaźnik (postępu pracy) nazywa się "Wskaźnik pozycji XYZ".
:arrow: Pomoc do programu uruchamiana jest w oddzielnym oknie.
:arrow: Ograniczono ilość wysyłanych impulsów do 25000/sekundę.
:arrow: Posuwy zaczynają się od 1 mm, a ich maksimum wynika z ograniczenia do ilości_wysyłanych_impulsów/kroki_na_milimetr. Tak więc np. dla wartości 400 kroków na mm maksymalny posuw liniowy wyniesie 3750 mm/minutę.
:arrow: Przesunięcie do zapisanej pozycji maszyny wymaga zainstalowania 3 krańcówek: 2 początkowych w osiach X i Y oraz końcowej w osi Z.
:arrow: Wysłanie sygnału Enable wymusza 100 ms przerwę po zmianie stanu tej krańcówki.
:arrow: Zamiast przekaźnika 3 uruchomiono procedury związane ze zmianą narzędzia (opcja uwzględnia rodzaj czujnika zwarciowy/rozwarciowy):
a. zapis pozycji aktualnego narzędzia,
b. wprowadzenie korekty po zmianie narzędzia,
c. polecenia M6/M7 przestały działać.
:arrow: Zniesiono ograniczenie liczby wyświetlanych ruchów (w każdej wersji programu).
:arrow: Wersja pełna wymaga rejestracji (dokłądnie tak, jak to wprowadzono w eduCADzie 2.5). Program będzie się przypsywał do komputera, na którym wygenerowano kod użytkownika. Zarówno generator kodu użytkownika jak i opcja wpisywania kodu odblokowującego jest dodana w menu Pomoc. Po wpisaniu kodu odblokowującego obie te pozycje z menu Pomoc zostają usunięte.
:arrow: Plik PLT ma dodatkowe opcje dostępne w czasie wczytywania oraz wczytywania ponownego z ich uwzględnieniem:
a. Numerowanie linii g-kodu lub nie, start numeracji oraz interwał numerowania,
b. Skalowanie procentowe,
c. Przesunięcie o zadaną wartość X i Y w mm,
d. Odbicie lustrzane i obrót "do góry nogami".
e. Wszystkie opcje mogą być użyte jednocześnie. Dodatkowy przycisk [Konwertuj] uaktywnia się po wczytaniu pliku PLT i pozwala na ponowne jego skonwertowanie po zmianie opcji związanych z konwersją.
:arrow: Wprowadzono symulację ruchu maszyny. W prosesie symulacji impulsy do portu LPT nie są wysyłanie.

STEP2CNC DEMO (z plikami pomocy - około 2,6 MB) - jest już dostępny: http://www.soft4cnc.pl.

Instalacja polega na jego uruchomieniu. Instalator poprowadzi instalację samoczynnie.
Program posiada także moduł deinstalujący.

Bardzo dziękuję za uwagi wszystkim tym, którym chciało się przetestować mój program.


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 627
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

#2

Post napisał: chaos » 03 mar 2007, 22:33

A więc w końcu przysiadłem się do sprawdzenia programu. Poniżej kilka podpunktów, które
wynotowywałem sobie podczas pracy z programem (5 godzin). Komputer PIII 550Mhz z
zainstalowanym świeżutkim Win 98.
Po testach zainstalowałem KCAM4 dla porównania pracy silników i faktycznie bardzo podobnie się zachowują.
Silniki SanyoDenki 3Nm, sterowniki SSK-B03 podział 1/8, SSK-MB.

-Wskaźniki pozycji i okno podglądu odświeżają się za wolno
-Silniki podczas jazdy stukają rytmicznie
-Ruch myszką podczas pracy powoduje "brzękot" silników
-Po otwarciu pliku pomocy okno główne jest nieaktywne
-Dlaczego poruszanie osiami jest z Alt'em ??
-Po wykonaniu programu i powrocie do początku (ustawione w g-code) nie można ręcznie
ustawić pozycji
-Ogólnie sterowanie ręczne potrafi się czasami "zawiesić" - puszczam kursor a maszyna
jedzie dalej; podczas jazdy w prawo przeskakuje po zakładkach programu;
Akcesoria CNC - EBMiA.pl
Elementy Budowy Maszyn i Automatyki
www.ebmia.pl
MECHANIKA * AUTOMATYKA * PNEUMATYKA * NARZĘDZIA * BHP, CHEMIA * TWORZYWA SZTUCZNE

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 04 mar 2007, 08:34

chaos pisze:Wskaźniki pozycji i okno podglądu odświeżają się za wolno
Możesz częstość ich odświeżania zmieniać - opcja: "XYZ timer" w zakładce "Ustawiena sterownika". Okno podglądu pokazuje, albo wektor właśnie obrabiany, albo uruchamiasz krzyżyk, który pokazuje pozycję wrzeciona. Jest odświeżany tym samym timerem, co pozycje XYZ.
chaos pisze:Silniki podczas jazdy stukają rytmicznie
Tak, bo to jest właśnie praca timera, który odświeża ekran i pozycje XYZ.
chaos pisze:Ruch myszką podczas pracy powoduje "brzękot" silników
Nie szkodzi - nic się nie dzieje wielkiego. Zobacz na zużycie procesora - jest zawsze 100%. Dlaczego? - bo to procesor przejmuje na siebie podliczanie czasu potrzebnego do wygenerowania impulsu. Ruch myszką to także jest przerwanie dla Winodws i na ten czas wątek ruchu jest zatrzymywany.
chaos pisze:Po otwarciu pliku pomocy okno główne jest nieaktywne
Specjalnie, ale mogę to zmienić, jeśli nie będzie się to podobało.
chaos pisze:Dlaczego poruszanie osiami jest z Alt'em ??
Bo tak to wymyśliłem, ale ma to swoje uzasadnienie. Żeby nie robić oddzielnych procedur w różnych oknach procedury obsługi klawiszy są globalne. Więc w oknie edycji G-kodu poruszanie kursorem powodowałoby ruch silników, a nie przesuwanie kursora.
chaos pisze:Po wykonaniu programu i powrocie do początku (ustawione w g-code) nie można ręcznieustawić pozycji
A praca maszyny jest wtedy zakończona (STOP), czy wstrzymana (Wstrzymaj)?
chaos pisze:Ogólnie sterowanie ręczne potrafi się czasami "zawiesić" - puszczam kursor a maszyna jedzie dalej; podczas jazdy w prawo przeskakuje po zakładkach programu;
Tak, już to zauważyłem, ale nie umiem sobie na razie z tym poradzić. Chodzi o to, że winowsy mylnie interpretują klawiaturę z ALT-em - czasem przyjmują, że Alt znaczy coś innego (w końcu defaultowe działanie Alta w Windows to przeście do menu). Zobaczę, może z Controlem będzie lepiej.

Dzięki za uwagi. Proszę o dalsze testy.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 04 mar 2007, 18:12

ja też mam kilka zastrzezen i nie wiem czy to wynika z faktu ze nie wywaliłe tylko wyłączyłem macha ... no w kazdym razie program od czasu do czasu sie wiesza
do testów uzyłem elektroniki od Chaosa tej na 1A.

druga sprawka - testowałem w machu i tam gra a w stepie nie gra - chodzi o interpolację równoczesną dwóch osi - jeden silnik sie kreci potem drugi i na zmianę, a powinny równoczesnie tak jak na ekranie, specjalnie zwiekszylem taktowanie na 10 jednostek zeby sprawdzic czy te kroczki nie sa zbyt małe i ja tego nie widzę

ustawienia maszyny tez troche dziwne - raz działa z sygnałem enable raz bez, bez pin 1 maszyna nie rusza
i najwazniejsze
przypuścmy że mamy jakiś program w którym pierwsza fraze stanowi opuszczenie osi z druga wykonanie interpolacji xy trzecia podniesienie osi z

wystapiła taka sytuacja i to za kazdym razem
opuszczenie osi z - poprawne
interpolacja xy - poprawne
podniesienie osi z - kręci sie silnik y
i potem ponownie opuszcza się oś z - czyli w tym wypadku mamy kolizje, ponieważ wczesniej sie nie podniosła ... gdzie jest błąd ?

przy powtórnym odpaleniu macha zjawiska nie ma, czyli elektronika, kabel i port w porządku ...
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: Piotr Rakowski » 04 mar 2007, 19:13

Wieszanie się to niestety sprawa Winodwsów, nie moja. Ogólnie na komputerach, które są rzeczywiście przeznaczone do obsługi maszyny, gdzie jest tylko STEP2CNC i Windoza jest bez zarzutu.

Po pierwsze musisz usunąć driver Macha (nie program, a sam driver portu LPT).

Interpolacja osi JEST! To dziwne działanie musi być związane z jakimiś czynnikiem zewnętrznym. Odinstaluj driver Macha i spróbuj raz jeszcze.

Z tym ustawieniem maszyny, to niestety Ty masz coś dziwnego. Enable, jak raz włączysz to działa zawsze. Ale Enable jest na pinie 17 w płycie Chaosa. Co ma więc włączanie pinu 1? Ten pin podpięty jest w płycie Chaosa do przekażnika 1.

Usuń Macha i wykonuj próby raz jeszcze. Jak będzie działał dziwnie - wyślij mi kod i ustawienia Twojego sterownika. Sprawdzę u siebie.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#6

Post napisał: bartuss1 » 04 mar 2007, 21:14

faktycznie, problem jakoś sie rozwiązał, pozostaje tylko wieszanie sie programu ... czyli najlepiej na jakiejś czystej windzie go instalowac , moze nawet 98
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: Piotr Rakowski » 04 mar 2007, 21:17

Tak, zdecydowanie! Ja mam Win95 na swoim najstarszym kompie i śmiga jak złoto!
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


anonim
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 11 lut 2007, 14:48
Lokalizacja: kraków

#8

Post napisał: anonim » 05 mar 2007, 10:13

witam
właśnie zaczynam robić próby oprogramowania na swojej amatorskiej maszynce CNC z komunikacją portem LPT.
Mam za soba pierwsze próby na razie na sucho (bez frezowania) i wstępne oceny:
mach2, winpc-nc economy
a także kcam4 tudzież parę programow pod dosem (te ostatnie oceniam słabo)

Zainstalowałem także step2cnc
Co do tego programu mam wstępnie na gorąco następujące zastrzeżenia:
1. ustawienia liczby kroków posuwu - brak jest możliwości ustawienia wartości ułamkowej, ja mam śruby o skoku 3mm , silniki 200kroków na obrót, jak mam ustawic w tej sytuacji liczbę kroków aby uzyskać właściwe w miarę dokładne skalowanie?
2. silniki krokowe pracują w sposob rzężący co wyczuwa się wyraźnie w przypadku wykonywania łuków więc , prawdopodobnie zaważy to na dokładności odtwarzania.
Dla porówniania nie wyczuwa się tego rzężenia w machu i w winpc-nc economy

Co do punktu nr2 być może nie mam racji. Jak wykonam próby frezowania wtedy się odezwę.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: Piotr Rakowski » 05 mar 2007, 11:27

Na obie kwestie odpowiadałem już wielokrotnie.

1. Tam, gdzie jest uruchomiony Mach (dokładnie jego sterownik portu LPT) tam STEP2CNC będzie pracował źle. Chodzi o to, że sterownik Macha korzysta z przerwań karty dźwiękowej do generowania impulsów, co nakłada się ze sterowaniem bezpośrednim, jakie zrobiłem ja.

2. Ustawienia ułamkowego kroków na obrót także na razie nie przewiduję, bo to jest BŁĄD W ZAŁOŻENIACH MASZYNY! Nie można przy silniku, o parzystej ilości kroków na obrót (standardowo 200 dla większości silników krokowych) zastosować nieparzysty podział tych kroków - zawsze powstanie błąd w interpretacji! I zawsze wtedy będzie problem: dodać na końcu te kilka kroków, czy nie?

Budując maszynę trzeba niestety o tym myśleć.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 627
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

#10

Post napisał: chaos » 06 mar 2007, 23:50

A nie możesz w swoim programie wykorzystać przerwań z karty muzycznej lub innego urządzenia tak jak jest w machu? Rozwiązało by to na pewno wiele problemów z kulturą pracy silników.
Akcesoria CNC - EBMiA.pl
Elementy Budowy Maszyn i Automatyki
www.ebmia.pl
MECHANIKA * AUTOMATYKA * PNEUMATYKA * NARZĘDZIA * BHP, CHEMIA * TWORZYWA SZTUCZNE

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”