step2cnc - poważny problem

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC

Autor tematu
matii_speed
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 02 sie 2011, 16:05
Lokalizacja: leszno

step2cnc - poważny problem

#1

Post napisał: matii_speed » 17 gru 2011, 01:12

Witam wszystkich.
Pisze na forum ponieważ nie dowiedziałem się niczego konkretnego po rozmowie telefonicznej z producentem.
Na początku chce zaznaczyć że nie pisze tego aby zniechęcić do programu tylko chce rozwiązać problem.
Problem jest taki że co cokolwiek wycinam "oprócz kwadratu" i bez znaczenia z jakiego pliku czy to jest BMP czy PLC program wycina np zamiast okręgu kwadrat z zaokrąglonymi rogami.
Jestem pewien że winny jest tu program ponieważ takie komendy wysyła do sterownika. Zamieściłem film z działaniem programu przy wycinaniu koła, proszę zwrócić uwagę jaka pozycja frezu jest na podglądzie a jakie wartości pozycji osi podaje program.


Co robię źle? miał ktoś taka sytuacje?



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 17 gru 2011, 01:29

Tu producent programu. Dziwię się, że kol. pisze, że nie mógł niczego konkretnego się dowiedzieć. Nie bardzo wiem, z kim rozmawiałeś - ja takiej sprawy nie pamiętam. Może rozmawiałeś z inną firmą? Ale do rzeczy.

Nie wiem, jak przygotowałeś to koło - jeśli poleceniami G2 i G3 (G02 i G03) to podgląd będziesz miał dobry, ale program interpretuje je, jako wektory liniowe. Jeśli się mylę - (masz same G0 i G1) zamieść w swoim poście g-kod tego, co pokazujesz na Youtube.

Napisz także, jakim programem generujesz ten g-kod?

Zawsze mogę podesłać Ci koło wygenerowane w eduCAD do sprawdzenia.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 7870
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#3

Post napisał: tuxcnc » 17 gru 2011, 10:46

Piotr Rakowski pisze:Dziwię się, że kol. pisze, że nie mógł niczego konkretnego się dowiedzieć.
A ja się nie dziwię.
Na filmie program ewidentnie rysuje koło na podglądzie, a współrzędne X i Y skaczą.
Podgląd jedzie po okręgu, a oś X jedzie przy stojącej osi Y, albo na odwrót, czyli tnie kwadrat.
Jakby program nie był popieprzony, to by ciął to co rysuje na podglądzie.
Jakie ma znaczenie jaki kod jest ładowany do programu ?


Ja rozumiem, że komputer może być uszkodzony, albo program się źle zainstalował.
Rozumiem, ze u wszystkich innych być może działa, a tutaj nie.
Ale jak bym się znalazł w sytuacji autora wątku i został tak potraktowany przez autora programu, to bym zaczął kląć.


@ matii_speed
Nigdy nie miałeś kłopotów z komputerem ?
Nie zawiesza się ?
Nie trzeba co jakiś czas reinstalować systemu ?
Nie masz wirusów ?
Usuń step2cnc i zainstaluj go ponownie.
Jeśli masz taką możliwość, zainstaluj na innym komputerze.
Dopiero wtedy będzie można szukać przyczyny w programie.

.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 17 gru 2011, 11:46

Kol. tuxcnc - nie bardzo rozumiem, czemu służy Twoja wypowiedź? Czyżbym Ci nadepnął na odcisk? Każdemu, powtarzam każdemu, kto się do mnie zwraca z problemem z moim oprogramowaniem staram się pomóc, w miarę swojej wiedzy i doświadczenia.

Autor wątku pisze: "nie dowiedziałem się niczego konkretnego po rozmowie telefonicznej z producentem". A ja dobrze pamiętam rozmowy w sprawie STEP2CNC i oświadczam, że takiej ROZMOWY ZE MNĄ NIE BYŁO! Dlatego dziwię się wypowiedzi autora wątku.

Program na podglądzie rzeczywiście pokazuje koło - wydaje się być kołem z wieloboku. Jeśli STEP2CNC pracuje nie tak, jak na podglądzie - przyczyn może być wiele. Mogą być to np. błędy pamięciowe (program tworzy "prekompilat" - tablicę wektorów przesunięć"), błędy wątków w Windows (w czasie pracy uruchamiane są trzy wątki jednocześnie). Pomogę, jak zobaczę kod.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 7870
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: tuxcnc » 17 gru 2011, 12:49

Piotr Rakowski pisze:Kol. tuxcnc - nie bardzo rozumiem, czemu służy Twoja wypowiedź?
Pisałeś nie na temat.
Problem polega na tym, że twój program co innego pokazuje, a co innego wycina.
Jeśli nie rozpoznaje prawidłowo kodów G2/G3, to powinien wywalić błąd po ich napotkaniu.
Jeśli interpretuje je prawidłowo, to powinien prawidłowo je wyciąć.
Jest jeszcze opcja, że ta konkretnie instalacja programu jest uszkodzona.
Jeśli piszesz, że podgląd G2/G3 będzie prawidłowy, ale wytnie kwadrat, to znaczy że twój program jest do du** i trzeba go poprawić.
"Mogę ci podesłać kod który działa" to już bezczelność.

A moja wypowiedź to nic osobistego.
Przygotowuję do mojej maszyny paletę oprogramowania, z której klient będzie mógł wybrać co mu odpowiada i pewnie nie będzie to Linux EMC2.
Po prostu chcę wiedzieć czy twój program jest warty polecenia go komuś.
Na razie mi wychodzi że nie.

.

.

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#6

Post napisał: Piotrjub » 17 gru 2011, 15:20

Piotr Rakowski pisze: Autor wątku pisze: "nie dowiedziałem się niczego konkretnego po rozmowie telefonicznej z producentem". A ja dobrze pamiętam rozmowy w sprawie STEP2CNC i oświadczam, że takiej ROZMOWY ZE MNĄ NIE BYŁO! Dlatego dziwię się wypowiedzi autora wątku.
Wszystkie problemy opisywane prędzej a związane z oprogramowaniem kolegi Piotra Rakowskiego, Pan Piotr rozwiązywał bardzo szybko, dość często po wyjaśnieniach okazywało się że był to problem związany po stronie użytkownika a nie po stronie oprogramowania. Jeśli twórca oprogramowania pisze starając się wyjaśnić problem i go rozwiązać to stwierdzenia w stylu "twój program jest do du**" jest delikatnie mówiąc nie kulturalne i nie na miejscu. Tym bardziej jak stwierdza że nikt z nim w sprawie tego problemu prędzej nie rozmawiał.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 7870
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#7

Post napisał: tuxcnc » 17 gru 2011, 15:34

Piotrjub pisze:stwierdzenia w stylu "twój program jest do du**" jest delikatnie mówiąc nie kulturalne i nie na miejscu.
W mojej wypowiedzi nie ma takiego stwierdzenia, jest tylko przypuszczenie, czyli jeżeli pewien warunek jest spełniony, to wynika z tego określony wniosek.
Czekam na odpowiedź autora programu, konkretnie na stwierdzenie że program obsługuje kody G2/G3, albo program odmawia wykonania nieobsługiwanych kodów wyświetlając komunikat o błędzie.
Jeżeli program próbuje wykonywać nieobsługiwane kody to taki program jest do du**.
IF THEN, jak ktoś pisze programy to musi taką konstrukcję rozumieć.

A czy kulturalne, czy nie, to o gustach się nie dyskutuje.
Myślę też, że koledze Piotrowi adwokat w tej sprawie nie jest potrzebny.

.


Autor tematu
matii_speed
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 02 sie 2011, 16:05
Lokalizacja: leszno

#8

Post napisał: matii_speed » 17 gru 2011, 16:25

Witam.
Rozmowa była, a nie wiem z kim rozmawiałem(jakaś pani przełączyła mnie do jakiegoś pana) Polecono mi kupno programu eduCAD albo zainstalowania wersji demo i tam stworzyć rysunek, co mnie bardzo zdziwiło bo program posiada konwersje z BMP i to było głównym powodem dla którego go kupiłem, żeby uprościć sobie życie.

Ten filmik jest z zachowania pliku plc. z eduCad ale tak samo zachowuje się np z BMP
Z komputerem nie miałem problemów, często korzystam z gniazda LPT i nigdy nie było problemów.
Prosił bym właściciela programu o przesłanie takiego pliku zobaczymy co z tego wyjdzie a ja jeszcze raz zainstaluje program.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#9

Post napisał: pitsa » 17 gru 2011, 16:38

Nagraj film i pokaż co dokładnie robisz, a potem wyślij do producenta pliki, które zastosowałeś. :-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Post napisał: Piotr Rakowski » 17 gru 2011, 16:40

Ale się zrobiła "burza w szklance wody" :wink:

Problem jest niespecyficzny - czyli, pojawił się po raz pierwszy odkąd zrobiłem program. Jeśli kod został wygenerowany eduCADem - nie będzie w nim problemu. Podejrzewam, że błąd leży po stronie Windows.

Po pierwsze interpretowanie separatora dziesiętnego. Kol matii_speed - sprawdź, jaki znak jest masz wpisany w pozycji "symbol dziesiętny" w ustawieniach regionalnych swojego systemu Windows? Jeśli jest tam wpisana kropka - musisz zmienić na przecinek. (Panel sterowania->Opcje regionalne...->[Dostosuj]->Symbol dziesiętny)

Jeśli jednak jest tam przecinek - postaraj się sprawdzić program:
- reinstalując na aktualnie posiadanym oraz
- instalując na innym komputerze.

Na razie sprawdź te rzeczy i napisz, co uzyskałeś?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”