Śrutownica, oczyszczarka bębnowa, wibracyjna?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

Śrutownica, oczyszczarka bębnowa, wibracyjna?

#1

Post napisał: dragon44 » 28 lip 2017, 22:48

Cześć wszystkim.
Uruchamiam właśnie plazmę i mam do wycięcia sporo małych detali. Większe mógłbym potraktować szlifierką, ale w tym przypadku boję się o palce ;p W sumie nie będzie tego dużo, ale jestem na tyle leniwy, że zamiast się przemęczyć i to zrobić w kilkadziesiąt minut, postanowiłem zbudować maszynę do tej roboty ;D Pytanie tylko jaką? Zacząłem szukać inspiracji i mam mętlik w głowie... Co będzie lepsze, śrutownica bębnowa czy wibracyjna? a może jeszcze coś innego... Za bębnem przemawia do mnie prostota: zbiornik, dwa łożyska, sprzęgło i silnik z motoreduktorem. W tym zestawie mam prawie wszystko. Druga opcja wymaga ode mnie więcej kreatywności - oponę bym znalazł, ale gorzej z elektrowibratorem, musiałbym na wał wirnika nałożyć jakieś paskudztwo, tylko nie wiem jak dobrać jego masę do masy wibrowanej i mocy silnika. Obroty bym regulował przemiennikiem częstotliwości. Michę bym zrobił z plastikowej beczki, albo dał znajomemu do pospawania, tylko żywotność mnie martwi, w końcu to tylko tworzywo, a w środku jakby nie patrzeć ścierniwo.

Jak Wy rozwiązujecie ten problem?

Pewnie napiszecie, żebym ciął bez żużlu ;p Bardzo chętnie! Chętnie poznam wskazówki jak to osiągnąć. Dodam, że aktualnie mam podpięty zwykły kompresor tłokowy. Pracuję nad śrubą z osuszaczem. Blacha czarnuch 4 albo 6. Cięcie nad wodą i w wodzie, ale efekt ten sam. Parametry 65A i 88V. Wysokość nad blachą... hmmm... nisko ;p nie wiem ile dokładnie bo z**** jak głupia i nie mogę zmierzyć ;p 6mm ciąłem z prędkością 2200 mm/min, a czwórkę 4m/min. Źródło mam spartusa 65. O samym źródle więcej nie powiem, bo nie testowałem go jeszcze na większych grubościach. Jak będzie okazja i będę miał pod ręką jakąś godną kamerę to zaktualizuje mój temat z plazmą, ale póki co walczę z jakością po paleniu ;)


Prawdę mówiąc przejrzałem forum i nie znalazłem lepszego działu dla tego tematu. Może maszyny średnio związane z tematyką przecinarek, ale myślę, że bezpośrednio tematyka wiążę się obróbką po cięciu.
Ostatnio zmieniony 29 lip 2017, 10:26 przez dragon44, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#2

Post napisał: Petroholic » 29 lip 2017, 08:45

Jak małe te detale? Podpowiadałem wcześniej na forum jak zrobić szybko małą bębnówkę tylko pytanie czy wejdą...

Tokarkę masz?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Śrutownica, oczyszczarka bębnowa, wibracyjna?

#3

Post napisał: WZÓR » 29 lip 2017, 10:34

dragon44 pisze:Cześć wszystkim.
Uruchamiam właśnie plazmę i mam do wycięcia sporo małych detali. Większe mógłbym potraktować szlifierką, ale w tym przypadku boję się o palce ;p W sumie nie będzie tego dużo, ale jestem na tyle leniwy, że zamiast się przemęczyć i to zrobić w kilkadziesiąt minut, postanowiłem zbudować maszynę do tej roboty ;D Pytanie tylko jaką? ...
Może tutaj podpatrzysz technologię;

http://www.avalon-machines.pl/

https://uk.rosler.com/uk-en/

http://marbad.eu/

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: Yarec » 29 lip 2017, 10:48

Starą działającą pralkę z obspawanymi otworami bębna pochylić do tyłu,
nasypać ścierniwo i elementy, zamknąć drzwiczki (będzie ciszej) i nastawić pranie. :)
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#5

Post napisał: dragon44 » 31 lip 2017, 00:10

Petroholic, podlinkuj jak możesz, bo po czterech stronach Twoich postów się poddałem ;p Tokarkę mam, tylko bez konia. Ale nie jest to jedyna tokarka do której mogę mieć dojście ;) Detale wielkości paczki zapałek.

Yarec, Myślałem o pralce ładowanej od góry, tylko właśnie nie chce mi się spawać tych wszystkich otworków. Można owinąć blachą i obspawać, ale to też sporo roboty, a ma być tanio, szybko i długowiecznie. Martwi mnie to, że bęben w pralce jest cienki. I przedewszystkim pytanie czy ten proces lepiej przeprowadzać przy użyciu drobnego śrutu, czy lepiej użyć większych "kamieni". Bo w przypadku używania tych drugich pralka z podziurkowanym bębnem ma ogromną zaletę - syf od razu będzie usuwany ze wsadu ;)


Tr4ns
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 28 lis 2016, 20:55
Lokalizacja: Oława

#6

Post napisał: Tr4ns » 31 lip 2017, 05:02

Cześć wszystkim.

Nie myślałeś o betoniarce? :)
Co do prędkości to w pracy blachę 6mm przy 80A tniemy na prędkości 2100mm/min.

Pozdrawiam Łukasz

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#7

Post napisał: Petroholic » 31 lip 2017, 08:31

dragon44 pisze:Petroholic, podlinkuj jak możesz, bo po czterech stronach Twoich postów się poddałem ;p Tokarkę mam, tylko bez konia. Ale nie jest to jedyna tokarka do której mogę mieć dojście ;) Detale wielkości paczki zapałek.
Petroholic pisze:A ja polecę najstarszą i najtańszą metodę pod słońcem - tokarkę masz?

Bierzesz największy słoik jaki znajdziesz (lub inny mocny pojemnik okrągły - bęben). Wrzucasz tam elementy i kamyki ścierne, skórki co tam tylko chcesz i trochę wody. Mocujesz słoik w tokarce i puszczasz najniższe możliwe obroty. Eksperymentalnie godzinę lub dwie później wyciągasz śliczne elementy :D

Jak tak swego czasu matowiłem nierdzewkę po obróbce :) Dawno temu :)

źródło: https://www.cnc.info.pl/topics66/stepia ... ht=s%B3oik

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: Yarec » 31 lip 2017, 19:46

dragon44 - łatwiej obspawać taką od frontu - jeden ciągły pas blachy.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#9

Post napisał: dragon44 » 01 sie 2017, 00:23

Tr4ns, myślałem... Wiem, że sam proces nie będzie cichy, więc nie chcę dolewać oliwy do ognia betoniarką. A nie chce mi się szukać takiej z motoreduktorem - a to podnosi też cenę.
Czyli moje źródełko nie wypada tak tragicznie ;)

Petroholic, genialne w swojej prostocie. Tylko trochę za mało "przemysłowe" to rozwiązanie. Wolałbym coś dedykowanego.

Yarec, niby tak... ale równie dobrze mógłbym od razu wyspawać docelowy bęben ;p

Byłem dzisiaj na złomie po jakiś zbiornik. Od hydroforu, kompresora, beczka grubościenna, myślę też o zbiorniku na gaz z samochodu i chyba najlepszy będzie taki wkładany w koło zapasowe. Duża średnica i nie za szeroki. Kusi mnie też próba w oponie ;D Szkoda, że nie można zbudować kilku, sprawdzić, przetestować, cofnąć czas i zrobić ten właściwy ;p No ale wracając do przygody na złomie to zbiornika nie upatrzyłem, ale za to wróciłem z lżejszy na portfelu o siedemset kilo blach ;p będzie co śrutować hehe. Po tym nie miałem odwagi jechać w inne punkty ;p

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: Yarec » 01 sie 2017, 06:35

dragon44 - a po mojemu masz prawie gotowca,
a masz jeszcze wewnętrzne "wybrzuszenia" do przesypywania zawartości, na sucho i mokro (jak pisze Petro )
łatwiej przystosować bęben niż robić nową machinerię (rama+bęben+napęd itd.)
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”