sprzeglo elektromagnetyczne

zastosowanie sprzegla w automacie tokarskim

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
oooo123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2021, 18:09

sprzeglo elektromagnetyczne

#1

Post napisał: oooo123 » 31 maja 2021, 21:09

Witam.
Automat tokarski do drewna w ktorym uruchamiany jest silnik srednio co 10 sek , przez kilka godzin , czy zastosowanie sprzegla elektromagnetycznego rozwiazalo by problem aby pominac czeste zalaczenia silnika ?
Jeszcze jedo , czy zmiana docisku hydraulicznego na pneumatyczny w koniku w/w tokarki bedzie ok , czy sila bedzie mniejwiecej jednakowa?




tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: sprzeglo elektromagnetyczne

#2

Post napisał: tristar0 » 01 cze 2021, 10:17

oooo123 pisze: czy zastosowanie sprzegla elektromagnetycznego rozwiazalo by problem aby pominac czeste zalaczenia silnika
jeśli zastosujesz sprzęgło cierne to z czasem się bedzie zuzywąć lepszym roswiązaniem jest elektrosprzęgło proszkowe działają latami bez oznak zużycia .
oooo123 pisze:czy zmiana docisku hydraulicznego na pneumatyczny w koniku w/w tokarki bedzie ok

hydraulika ma inne ciśnienia niż pneumatyka ,wszystko zależy od średnicy tłoka ( co za tym idzie gabaryty siłownika ) można uzyskać ten sam docisk ale wielkość siłownika pneumatycznego bedzie wielokrotnie większa .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


Autor tematu
oooo123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2021, 18:09

Re: sprzeglo elektromagnetyczne

#3

Post napisał: oooo123 » 04 cze 2021, 19:43

Odnosnie 3pneumatyki , skoro aktualny docisk hydrauliczny ma cisnienie 10 bar to jaki jest tego odpowiednik w pneumatyce?


juzwa1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2015, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: sprzeglo elektromagnetyczne

#4

Post napisał: juzwa1 » 04 cze 2021, 19:57

Najlepsze do tego jest sprzęgło gdzie są dwie tarcze z naciętymi ząbkami. U mnie takie działa już kilkanaście lat a toczone elementy z drewna mają średnicę 60 cm i długość 250 cm. Zasilanie 24 V DC.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: sprzeglo elektromagnetyczne

#5

Post napisał: tristar0 » 04 cze 2021, 22:05

oooo123 pisze:skoro aktualny docisk hydrauliczny ma cisnienie 10 bar
nie docisk tylko ciśnienie robocze mylisz pojęcia docisk zależy od średnicy tłoka. Musisz zmierzyć średnicę wewnętrzną rury i wg tego porównać z tabelą ciśnień i siły nacisku siłownika pneumatycznego
juzwa1 pisze:Najlepsze do tego jest sprzęgło gdzie są dwie tarcze z naciętymi ząbkami
to jest sprzęgło kłowe elektromagnetyczne.

Dodane 5 minuty 35 sekundy:
wadą tego rodzaju sprzęgieł jest szarpnięcie przy załaczeniu no i klepanie , nie masz płynnego załaczenia napędu .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: sprzeglo elektromagnetyczne

#6

Post napisał: orion32 » 05 cze 2021, 09:21

Ciśnienie powietrza też 10 bar. Rodzaj czynnika roboczego, nie ma znaczenia dla wywieranej siły.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: sprzeglo elektromagnetyczne

#7

Post napisał: tristar0 » 05 cze 2021, 12:52

:P Istotna jest średnica tłoka pisałem wyżej doczytaj .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


walcu23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 243
Rejestracja: 07 mar 2020, 20:54

Re: sprzeglo elektromagnetyczne

#8

Post napisał: walcu23 » 06 cze 2021, 15:02

Ludzie, czy wy widzicie co piszecie? Skoro ma 10 bar ciśnienia oleju, to może zamiast oleju podłączyć powietrze pod ciśnieniem 10 bar bez żadnych kombinacji i siła pozostanie bez zmian.
Trzeba jednak pamiętać, że powietrze jest ściśliwe i może dojść do sytuacji że podczas jakiegoś przeciążenia odepchnie tuleję dociskową konika (spręży powietrze) i dostaniesz klockiem w głowę... Nie bez przyczyny jest tam olej (medium nieściśliwe)


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: sprzeglo elektromagnetyczne

#9

Post napisał: tristar0 » 06 cze 2021, 15:49

walcu23 pisze:Trzeba jednak pamiętać, że powietrze jest ściśliwe
no może zamiast pisać pomyślisz dla czego dla powietrza trzeba przeliczyć średnice tłoka żeby uzyskać taki sam nacisk bo dla siłownika hydraulicznego 10 bar to zaledwie początek skali ciśnienia a dla siłownika pneumatycznego to już max .w standardzie ISO

Dodane 11 minuty 44 sekundy:
poza tym siłownik hydrauliczny posiada coś takiego jak własny opory tłoczyska zależne od ilości zastosowanych uszczelniaczy bo ich ciśnienia znamionowe są poza zakresem siłowników pneumatycznych , a na koniec na tym siłowniku na pewno nie ma 10 bar ciśnienia zwłaszcza na koniku bo tam docisk jest naprawdę duży w mojej jednej maszynie docisk konika zaczyna się od 30Bar z regulacją do 150 .a wspomniane 10 Bar to tylko 10 kg/cm2 co na tokarce to żadne ciśnienie żeby utrzymać cokolwiek podczas toczenia w kłach , gdzie podczas toczenia opory skrawania na nóż są kilkadziesiąt razy większe.

Dodane 2 minuty 5 sekundy:
walcu23 pisze:Nie bez przyczyny jest tam olej
wiec dla powietrza trzeba wielokrotnie większy siłownik założyć z zabezpieczeniem przed chwilowym odcięciem zasilania bo dramat gotowy .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


walcu23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 243
Rejestracja: 07 mar 2020, 20:54

Re: sprzeglo elektromagnetyczne

#10

Post napisał: walcu23 » 06 cze 2021, 16:53

oooo123 pisze:
04 cze 2021, 19:43
Odnosnie 3pneumatyki , skoro aktualny docisk hydrauliczny ma cisnienie 10 bar to jaki jest tego odpowiednik w pneumatyce?
Jest napisane wyraźnie, ja nie wnikam czy jest więcej czy mniej, odnoszę się do tego co autor napisał i przyjmuję to do dalszej analizy.
Żadne zabezpieczenie przed nagłym wypływem powietrza z cylindra nie zabezpieczy przed tym co napisałem tzn ściśnięciem powietrza i ugięciem podpory.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”