sprawdzony extruder do pla/abs

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D

Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

sprawdzony extruder do pla/abs

#1

Post napisał: Hrumque » 13 maja 2014, 20:00

Miałem na CNC montowany (zamiast wrzeciona) extruder, taka typowa konstrukcja "z reprapa" zrobiona na reprapie, proste dziadostwo:
Obrazek Obrazek
Niestety - coś poszło źle (pewnie głowica się nie zgrzała, bo teraz sprawdzam grzałkę - i ma nieskończoną rezystancję) i całość pękła - rozjechała się duża zębatka (straciła wewnątrz "wieloklinowość" przez co kręci się luzem na ośce).
Nie chce mi się odkrywać koła na nowo, mógłbym od biedy nawet z alu na cnc wystrugać 1:1 od nowa te elementy - ale po co, to będzie aż zbyt solidne znów. A z drugiej strony - chciało by się coś jeszcze lepszego, niż się miało - stąd pomysł np na 2głowice na raz.

Co polecicie? Gonię extruder silnikiem nema23 200step/obr 1.8Nm (bo akurat taki miałem), więc dla 1.75mm - mocy mu nie brak, ale czy lepiej extruder z przekładnią (paskową/zębatą, by zwiększyć precyzję podawania pręta) czy wprost na osi zębatka podająca?
Extruder od razu z głowicą grzejną, czy osobno extruder-napęd (plus prowadzenie materiału w rurce), a głowica grzejna osobno, podłączona rurką? Kupować gotowe od chińczyka czy u nas, czy samemu jednak zrobić? (tutaj mam wątpliwości, bo tak same końcówki kalibrowane 0.4, 0.3mm nie mam jak precyzyjnie wykonać, tak samo dobrą zębatkę transportu-napędu pręta). A w sumie - jakby tak założyć 3 głowice, i drukować w RGB? :)

Masa mnie nie obchodzi, bo całe cnc jest solidne, jak założę 2 głowice zamiast ciężkiego wrzeciona chłodzonego wodą - to nic to nie zmienia.



Tagi:


laserki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 327
Rejestracja: 09 mar 2009, 15:41
Lokalizacja: SpodSamiuśkichGórek

#2

Post napisał: laserki » 13 maja 2014, 21:54

Wszystko fajnie tylko jeden błąd.
Jeśli chcesz uzyskać barwy pośrednie mieszając farby (filament) to stosujesz subtraktywne mieszanie barw czyli korzystasz z barw podstawowych CMY (lub CMYK).
Model przestrzeni barw RGB (addytywne mieszanie barw) stosuje się do wyświetlania kolorów czyli w telewizorach, projektorach, itp.

Czyli w skrócie: drukujemy CMYK-kiem, wyświetlamy RGB.

A tutaj to samo z obrazkami dla tych co wolą komiksy:
http://www.swiatlo.tak.pl/pts/pts-kolor.php

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#3

Post napisał: syntetyczny » 13 maja 2014, 22:11

Ja wycinam ekstrudery ze sklejki:
Obrazek
Równie dobrze można o wyciąć z aluminium. A drukuje nieźle, chociaż zawsze może lepiej;)
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#4

Post napisał: Hrumque » 16 maja 2014, 14:02

laserki pisze:Wszystko fajnie tylko jeden błąd.
Tak tak, wiem ;) Z tym rgb to raczej żart był, bo mieszania full-32bit-kolor w życiu nie zamierzałem uzyskać, a raczej po prostu móc robić elementy wielo-kolorowe (co zawsze prezentuje się dużo lepiej, niż dwa osobne elementy z różnych prętów, i w jakiś sposób łączone), a skoro 2 głowice (zwłaszcza jak sam sobie je robię), to czemu nie od razu 3. Bo jeszcze więcej - to już problem wielkości, tutaj już raczej tylko układ "osobno głowica grzejna z dyszami" i osobno (szerzej) extrudery pchające filament rurkami, coś jak tutaj:
Obrazek

syntetyczny pisze:Ja wycinam ekstrudery ze sklejki:

Równie dobrze można o wyciąć z aluminium. A drukuje nieźle, chociaż zawsze może lepiej;)
No to jak już robić, to zrobić by było lepiej ;) Dlatego pytam.

Np te zębatki u ciebie - czy z czegoś (obliczeniowo) wynika podział-przekładnia 7:27 (o ile dobrze policzyłem na obrazku), czy "tak wyszło"? Silniczek to wygląda mi na nema17, więc przekładnia zapewne głównie w celu zwiększenia momentu? Bo prędkości pobierania/podawania jest duży zapas, a zwiększenie dokładności podawania ... to nie wiem czy to o wiele zmienia, sama dynamika (a w zasadzie bezwładność) topienia pręta w dyszy grzejącej jest większa niż podawanie-niepodawanie go?

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#5

Post napisał: syntetyczny » 16 maja 2014, 20:28

Przełożenie jest ok. x3.5 i wynika z tego, że moje pierwsze wytłaczarki były yegah(taki wade) i tworząc mój ekstruder głównie opierałem się na yegah.
Obecnie robię kolejny projekt na ekstruder bezpośredni na filament 1.5 gdyż w przypadku takiego rozwiązania unika się luzów na zębatkach i jest lepsza responsywność układu.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#6

Post napisał: jacek-1210 » 28 mar 2015, 23:24

Czy są gdzieś dxf-y itp. do prostych ekstruderów bezpośrednich z alu ? Chyba będę musiał coś wyskrobać. Trochę mi się nie chce robić wszystkiego od zera, ale widzę że w tytanie z Kielc brak ekstruderów (przestali produkować/sprzedawać ?), bulldogi z kolei to cena zaporowa, to co widzę u Chińczyków jakoś mnie nie przekonuje. A może byłby jeszcze ktoś chętny, tak że jeśli już robić to chociaż kilka sztuk ?
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#7

Post napisał: syntetyczny » 29 mar 2015, 10:50

Te z alu, to głównie zabawa z przewracaniem, bo trzeba frezować z dwóch stron. Z gotowych projektów to tutaj ma kolega pliki : http://printrbot.com/2014/01/23/aluminu ... ation-fun/
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#8

Post napisał: noel20 » 30 mar 2015, 09:33

A taki silnik nema23 mający ok. 0,5 Nm daje radę z filamentem 1,75 gdy ma zębatkę bezpośrednio na osi?
Pytam, bo sam jestem w trakcie wykonywania takiego extrudera.
Projektowałem sam, ale zasada działania i nawet wygląd bardzo podobny do tego z linku powyżej. Dolna część trochę prostsza, przykładać tylko trzeba do wiercenia otworów.


karol0885
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 50
Rejestracja: 10 lut 2008, 21:56
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: karol0885 » 30 mar 2015, 18:32

Ja stosuje nema 17 z 0.5Nm z napędem bezpośrednim i dają spokojnie rade z 1.75

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#10

Post napisał: syntetyczny » 30 mar 2015, 18:45

0.5Nm to jest spory zapas, 0.4Nm, 0.35Nm daje radę już w zupełności przy napędzie bezpośrednim. Trzeba jednak pamiętać, że dużo zależy od głowicy :wink:
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”