sprawdzanie bicia wrzeciona

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#11

Post napisał: Dolce » 16 lut 2014, 09:01

Rozumiem, że szlifowałeś stożek w ten sposób, że na kresa założyłeś kamień szlifierski i go uruchomiłeś (pewnie na maksymalnych obrotach) "jeżdżąc" w osi Y.
A czy dodatkowo włączałeś wrzeciono, któremu szlifowałeś stożek czy tylko kres był włączony ?
Zapytam tak - czy jest możliwość, żeby przeszlifować stożek wrzeciona bez konieczności stosowania drugiego wrzeciona (kresa czy proxxona), tylko za pomocą jakiegoś gładzika ?



Tagi:

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#12

Post napisał: noel20 » 16 lut 2014, 10:22

W teorii oczywiście, w praktyce wyjść może różnie.
Ja gdybym miał tak zrobić to zamiast swojego proxxona ze ściernicą zastosował bym odpowiednio mały wytaczak przykręcony do stołu, przekręcił wrzeciono o 8 stopni i jeździł w te i we wte.
To co pisał kolega przed chwilą. Ze względu na siły trzeba zbierać po bardzo małej warstwie, ustawić bardzo wolny posuw i każdy przejazd powtarzać wielokrotnie.

Awatar użytkownika

Drim
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 84
Rejestracja: 23 lut 2011, 10:50
Lokalizacja: Mońki

#13

Post napisał: Drim » 19 lut 2014, 19:25

Witam
gdzie można w miarę tanio oddać wrzeciono do przeszlifowania stożka?
Sam nie mam warunków do wykonania tego.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#14

Post napisał: Zienek » 19 lut 2014, 22:52

Pisz do Dudiego.

Tfu. Jak Dudi zrobi moją robotę to dopiero wtedy pisz ;)
Szlifuje mi HSD 5kW 12k rpm.

Awatar użytkownika

Drim
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 84
Rejestracja: 23 lut 2011, 10:50
Lokalizacja: Mońki

#15

Post napisał: Drim » 20 lut 2014, 12:28

Zienek pisze:Pisz do Dudiego.

Tfu. Jak Dudi zrobi moją robotę to dopiero wtedy pisz ;)
Szlifuje mi HSD 5kW 12k rpm.

Ok dzięki


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#16

Post napisał: upanie » 01 mar 2014, 06:41

noel20 ta tulejka APX, którą kupiłeś ma nazwę producenta na sobie?
Pytam bo kupiłem takie tulejki w sklepie na alle.. ale mają tylko rozmiar.
Kupiłem w sklepie o którym pisałeś tylko przez alle..
czilałt...


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#17

Post napisał: Dolce » 01 mar 2014, 22:38

Witam ponownie.
Oddałem wrzeciono do kolegi noel20 w celu przeszlifowania stożka. Usługa została wykonana. Jestem z niej bardzo zadowolony. Wrzeciono miało bicie na stożku w granicach 0,07-0,09mm. Obecnie, po przeszlifowaniu bicie na stożku spadło poniżej setki. Jeśli chodzi o zmniejszenie się bicia na frezach, co oczywiście najbardziej mnie interesowało, to również wynik jest bardzo dobry. Przed przeszlifowaniem pomiar w odległości ok. 16mm od tulejki wykazywał ok. 0,03-0,06mm bicia (w zależności od zastosowanej tulei), obecnie jest w granicach 0,01-0,025. Oczywiście liczę na to, że zakup lepszych tulei spowoduje utrzymanie się bicie na poziomie do 0.01mm.
Przeszlifowanie poprawiło znacząco parametry mojego wrzeciona. Mam nadzieję, że taki stan się utrzyma jak najdłużej choć oczywiście może się okazać, że przeszlifowanie stożka poprawi parametry wrzeciona na krótki czas - jeśli na bicie składa się kilku czynników (łożyska, niedokładności gniazd itp). To już jednak inna kwestia. Samo przeszlifowanie u kolegi noel20 zostało wykonane bardzo dobrze.
Gratuluję mu staranności wykonania szlifowania i oczywiście polecam jego pracę.

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#18

Post napisał: noel20 » 02 mar 2014, 11:44

upanie pisze:noel20 ta tulejka APX, którą kupiłeś ma nazwę producenta na sobie?
Moje nie mają. Ale w porównaniu do chińczyka mają zdecydowanie więcej nacięć i czuć w palcach, że są bardziej elastyczne i ogólnie dużo lepiej wykonane.
Oddałem wrzeciono do kolegi noel20 w celu przeszlifowania stożka. Usługa została wykonana. Jestem z niej bardzo zadowolony.
Cieszę się, że się podoba i jesteś usatysfakcjonowany. U mnie pomiary bicia były trochę lepsze. Ciekawe skąd jest różnica. Ja po szlifie na żadnym frezie i żadnej tulejce nie miałem więcej jak 0,01mm. Mam nadzieję, że to widać na tych filmikach, które podesłałem.
Ogromne znaczenie ma zamocowanie, ja wrzeciono z uchwytem wkręciłem w imadło i czujnik też zamocowałem do tegoż imadła, a i tak bardzo delikatnie trzeba kręcić, bo czujnik wskazuje nawet najmniejszą siłę przyłożoną do wrzeciona.
Ale to już raczej nie ma dużego znaczenia. Z resztą mój wskaźnik zegarowy to zwykły chińczyk, więc nie ma co wnikać chyba.
Apropo łożysk to ja jak mi się nie spieszy to nie puszczam swego więcej niż na 18krpm. Nie wiem czy to ma znaczenie czy to tylko placebo, ale mam nadzieję, że łożyska dłużej pochodzą.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#19

Post napisał: upanie » 02 mar 2014, 12:02

A to spoks bo już myślałem, że jakaś pomyłka była ;)
Swoją drogą swojego chińczyka 2,2kW kupiłem niedawno od kolegi na forum i napisał, że bicie na stożku jest 0,03mm. Faktycznie takie jest ale na samym brzegu stożka. Im dalej w las tym pomiary dziwniejsze, w jednym miejscu bicie większe w innym mniejsze.
Właśnie w tym tygodniu kupiłem te tulejki i na wiertle mam bicie 0,03 w najdalszym miejscu w jakim mogłem zmierzyć czyli ok 15mm. Wsadziłem jakiś wałek wyjęty z drukarki i 10 cm od uchwytu miałem 0,042. Chyba wygląda na to, że stożek jest po prostu nieosiowo wykonany. W tym tygodniu dojdą frezy z węglika to zmierzę na nich.
czilałt...


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#20

Post napisał: Dolce » 02 mar 2014, 12:50

noel20 pisze:U mnie pomiary bicia były trochę lepsze. Ciekawe skąd jest różnica. Ja po szlifie na żadnym frezie i żadnej tulejce nie miałem więcej jak 0,01mm. Mam nadzieję, że to widać na tych filmikach, które podesłałem.
Różnice w pomiarach biorą się stąd, że pomiar wykonywałem, jak zaznaczyłem poprzednio, w odległości 16mm od tulejki a Ty z tego co wypatrzyłem na filmikach praktycznie przy niej. Tu jest ściąga według której przeprowadziłem pomiar, mam czujnik zegarowy dobre klasy :
pomiar bicia
Różnice w biciu, które podałem poprzednio wynikają z zastosowania różnych tulejek. Mam jedną dobra tulejkę i na niej jest 0,01mm. Wychodzi na to, że są pozostałe tulejki, wykonane w gorszej klasie powodują większe bicie na frezie. I to by się zgadzało mniej więcej z załączoną tabelką. U Ciebie nawet na tych słabszych tulejkach było poniżej jednej setki ale robiłeś pomiar przy tulejce, u mnie tam też wychodzi poniżej jednej setki.
Natomiast w miarę sensowny jest ten pomiar w odległości 16mm, ponieważ nikt nie obrabia materiału wierzchołkiem frezu tuż przy zakończeniu tulejki :)
Myślę, że zastosowanie tulejek precyzyjnych spowodowało by ustalenie się bicia na frezie w odległości 16mm od tulejki tak do jednej setki.
Jeśli parametry bicia mojego wrzeciona się nie zmienią w najbliższych godzinach jego pracy to będzie super, pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”