Spawanie cienkiej rury

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
parafoil
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 98
Rejestracja: 23 mar 2020, 16:27

Spawanie cienkiej rury

#1

Post napisał: parafoil » 12 lut 2024, 11:52

Mam płaskownik # 8 mm ,pasuje mi szczepić rurę fi 40 mm- grubość ścianki 1,5 mm /wydechowa/, ale do krawędzi płaskownika, tzn oś rury jest współliniowa z krawędzią. Czy nie będzie problemu ze szczepieniem rury o takiej grubości ścianki i takim umiejscowieniu?
Załączniki
b.jpg
b.jpg (9.25 KiB) Przejrzano 403 razy



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Spawanie cienkiej rury

#2

Post napisał: RomanJ4 » 12 lut 2024, 12:39

Rozumiem, że będziesz spawać TiG-iem? Jak dasz materiał dodatkowy(drut) to nie powinno. Ja w takich przypadkach najpierw łukiem topię położony na materiale drut, a ten stopiony roztapia łączone materiały nie wypalając dziur w nawet cienkiej blasze. Spawałem taką metodą narożnie blaszki czarne nawet ≠0,45mm...
przylbiaca-samosciemniajaca-zdziwienie- ... 47-20.html
Obrazek
Obrazek
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
parafoil
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 98
Rejestracja: 23 mar 2020, 16:27

Re: Spawanie cienkiej rury

#3

Post napisał: parafoil » 12 lut 2024, 13:05

jeśli chodzi o metodę, to nie wiem, mam zamiar to komuś zlecić


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Spawanie cienkiej rury

#4

Post napisał: pavyan » 12 lut 2024, 14:02

Dodałbym, że ze spawaniem od strony prawej (odnoszę się do rysunku) nie będzie problemu z rurą o stosunkowo grubej ściance 1,5mm - ale żeby połączenie miało pełną wytrzymałość, koniecznością jest położyć spoinę także od lewej strony, inaczej rura pod wpływem stosunkowo niewielkiej siły odłamie się od płaskownika.
A to już będzie pewien problem, bo tam utworzy się głęboka i zwężająca się szczelina, wynikająca z kształtu obu elementów, tam się elektrodą i łukiem "nie wejdzie".
Można pomóc sobie na parę sposobów, ja przyciąłbym paseczek blachy o odpowiedniej grubości, być może nawet bym ten paseczek "sklinował", wsunął w szczelinę i spawał dopiero taki zestaw.
Bez tego bardzo prawdopodobne jest przetopienie się do wnętrza rury, a nawet jej przedziurawienie.
Spawałbym dopiero po takim wypełnieniu szczeliny - ale ja jestem amator, niewykluczone że zawodowiec pojedzie bez takich ułatwień, podając tylko spoiwo.
Ponieważ będziesz zlecał, wybierz raczej dobrego fachowca.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Spawanie cienkiej rury

#5

Post napisał: rynio_di » 12 lut 2024, 16:21

Też myślę że da radę to zrobić jak pisze RomanJ4 , a spaw ,, pachwinowy ,, położy stosując osłonki typu V . Elektrodę wysunie ciut więcej da więcej drutu i pospawa . Może bardziej misi kontrolować łuk aby nie przepalić rury,

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Spawanie cienkiej rury

#6

Post napisał: RomanJ4 » 12 lut 2024, 16:38

pavyan pisze:koniecznością jest położyć spoinę także od lewej strony, inaczej rura pod wpływem stosunkowo niewielkiej siły odłamie się od płaskownika.
A to już będzie pewien problem, bo tam utworzy się głęboka i zwężająca się szczelina, wynikająca z kształtu obu elementów, tam się elektrodą i łukiem "nie wejdzie"...
..przyciąłbym paseczek blachy o odpowiedniej grubości, być może nawet bym ten paseczek "sklinował", wsunął w szczelinę i spawał dopiero taki zestaw.

Ale niekoniecznie blaszki, można porobić mostki z np 10-15mm długości odcinków okrągłego pręta powiedzmy ⌀5mm, i zespawanego z oboma częściami. Dostęp dużo lepszy niż spawać wewnątrz szczeliny ˃.
Obrazek
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”