Solidne drewno

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
MModzel
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 33
Rejestracja: 16 wrz 2014, 17:20
Lokalizacja: Łódź

Solidne drewno

#1

Post napisał: MModzel » 08 mar 2015, 14:47

Witam,
Rozpocząłem budowę frezarki CNC z drewna. Z założenia ma być stosunkowo tania, ma być zbudowana nie na skróty tylko dobrze, czas realizacji i budżet jest nieokreślony co nie znaczy, że nie skończony. Staram się stosować tanie ale dobre rozwiązania.

Projekt powstaje w Inventorze, na ten moment zaprojektowałem całą oś X, szczegóły projektu będą się pojawiały w miarę realizacji.

Na ten moment kompletuję części, robię poszczególne elementy. Skończyłem składać obsady łożysk i mocowanie silnika i od tego też zacznę relację:

Zacząłem od wałka poliamidu 70mm(w rzeczywistości 73) który stoczyłem na 70mm
Obrazek
Wałek został przecięty, stoczyłem obie powierzchnie i wytoczyłem otwór przelotowy(okazało się że drobna modyfikacja wiertła piórowego do drewna wsadzonego w tokarkę i poliamid nie ma szans)
Obrazek
Następnie wytoczyłem szerszy otwór nie przelotowy z dwóch stron na głębokość 15mm(tutaj też wiertło piórowe przeslifowane na płasko, a potem do precyzyjnego wymiaru nożem toczyłem) W ten sposób przygotowałem 3 obsady(na każdą oś)
Obrazek
Kolejnym krokiem było wywiercenie wszystkich otworów, z racji tego, że śruby będą imbusowe(klasa 12,9 M6)a postanowiłem je schować, przerobiłem wiertło do drewna, zostawiając ten szpikulec prowadzący a powierzchnie tnące podszlifowałem, żeby dały płaską powierzchnie. Takim wiertłem wywierciłem otwór na 6mm głęboki, potem wiertłem 6mm zrobiłem otwór przelotowy.
Obrazek
Wywiercilem równierz otwory wiertłem 4.2 a następnie je nagwintowałem na M5, tak powstały trzy obsady ze wszystkimi potrzebnymi otworami
Obrazek
Kolejnym krokiem było pocięcie prętów gwintowanych M5 oraz rurek na potrzebne wymiary:
Obrazek
Mając wszystkie elementy przystąpiłem do montażu, zastosowałem łożyska stożkowe 30203 i silniki Step-Syn 103H6703-0342(w przypadku silników otwory montażowe były o 0,25mm za małe, musiałem je delikatnie rozwiercić). Tak wygląda gotowy moduł:
Obrazek
A tak wygląda w programie:
Obrazek

Następny krok to zrobienie drugiej strony łozyskowania oraz dotoczenie tulei(łozysko-śruba trapezowa) razem z śrubami trapezowymi.

Czekam na wasze opinie dotyczące mocowania, jeżeli ktoś by chciał zrobić takie, to dołączam dokumentacje z wymiarami i rysunkami 1:1



Tagi:

Awatar użytkownika

kostek324
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 126
Rejestracja: 07 mar 2010, 18:47
Lokalizacja: Bielsk P

#2

Post napisał: kostek324 » 08 mar 2015, 21:22

Może jakaś wzmianka o użyciu frezarki, jakie śruby, wałki/szyny. To łączenie silnika poprzez te rurki nie jest za mało sztywne?


Autor tematu
MModzel
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 33
Rejestracja: 16 wrz 2014, 17:20
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: MModzel » 08 mar 2015, 21:47

Frezarka ma frezować głównie w miekkich materiałach takich jak tworzywa sztuczne, drewno. Byłoby cudownie gdyby dało się skrobnąć aluminium, ale zobaczymy jak to będzie szło.

Pole robocze to ok 70x40x15.

Śruby TR16x4 chciałem zastosować, wałki okrągłe 20mm.

Na osi X na pewno podparte bo konstrukcja sama w sobie będzie stosunkowo ciężka, zastnawiam się czy dawać podparte do Y i Z.

Całość chce wykonać z MDF'u (18mm konstrukcja skrzynkowa) poza osią Z która, w celu zaoszczędzenia miejsca - zyskania pola roboczego, będzie z aluminium 20mm grubego.

Co do rurek, tak skręcona konstrukcja okazuje się być sztywna, nie zauważyłem naddawania się konstrukcji pod obciążeniem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”