Sinumerik 840D - alarm enkodera

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
sterownikplc1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:02
Lokalizacja: PL

Sinumerik 840D - alarm enkodera

#1

Post napisał: sterownikplc1 » 27 maja 2008, 11:13

Czy ktoś wie w jaki sposób interpretować następujący kod alarmu:

"Hardware fault 00101000H during encoder initialization"

Chodzi dokładnie o ten kod: 00101000H.

Na pierwszy rzut oka wygląda to na zapis w systemie dwójkowym, co sugeruje 8 cyfr i zapis zero-jedynkowy. Mylna natomiast jest litera H na końcu, co oznaczałoby, że jest to zapis szesnastkowy. Tekst alarmu jest pod numerem 26020. W manual'u alarmów znalazłem ten alarm i są tam rozpisane bity od 0 do 15 wraz z ich znaczeniami a przy alarmie jest zapis DWORD. Czyli chyba jest to zapis szesnastkowy. W takim razie kod alarmu miałby 32 bity (DWORD = podwójne słowo = 4 bajty). Tylko, że w podręczniku alarmów brakuje opisanych pozostałych 16 bitów (nie ma od bitu 16 do 31). O co tu chodzi? Siemens znowu czegoś niedopowiedział/niedopisał?

Kontaktowałem się z pomocą techniczną Siemens'a, ale sami się w tym gubią i nie potrafią tego wyjaśnić (jednym słowem ściemniają).



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 27 maja 2008, 12:08

Obawiam się, że dokładne zrozumienie kodu błędu w niczym nie pomoże.
Trzeba odszukać dane enkoderów i przynajmniej sprawdzić napięcia zasilające. Mogą być zanieczyszczone lub zalane chłodziwem. Oczywiście mogły uszkodzić się przewody i objawy będą podobne.


Autor tematu
sterownikplc1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:02
Lokalizacja: PL

#3

Post napisał: sterownikplc1 » 27 maja 2008, 13:09

Enkoder został wymieniony i wszystko już działa. Chodzi mi o samo zrozumienie zapisu kodu błędu. Jest tutaj wiele niejasności. Wygląda na to, że manual alarmów Siemens'a jest niekompletny. Sprawdzałem wersję językową polską, angielską, niemiecką i wszędzie jest to samo. Brakuje pozostałych opisów błędów.


Ryszardjan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 87
Rejestracja: 21 wrz 2008, 11:37
Lokalizacja: Producent

#4

Post napisał: Ryszardjan » 21 wrz 2008, 19:43

Z moich doświadczeń wiem , że Siemens pozostawił sobie interpretację zapisu kodu błędu /dla serwisu Siemensa z Erlangen/. Zapis kodu sugeruje tylko format binarny , ale ltera H oznacza , że jest to w kodzie heksa i ten zapis /dla heksa/ tez będzie poprawny. Gdybyś chciał się dowiedzieć dokładnie co ten zapis oznacza proponuje zadać pytanie do hotline support Siemensa w ciągu jednego dnia dostaniesz odpowiedź. Obawiam się jednak , że odpowiedź bedzie =Encoder fault.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”