silnik krokowy - prądnica

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

silnik krokowy - prądnica

#1

Post napisał: wood carver » 07 kwie 2007, 15:57

Witam!!

Zastanwiam się , czy jest możliwośc rozmagnesowania silnika krokowego , gdyby zastosowac go jako prądnicę ( już pomijam fakt skuteczności takiego zastosowania...nieważne)
Wiem, że są pradnice ( może wszystkie..nie mam pojęcia , bo nie miałem doswiadczeń w tym kierunku), są zbudowane bez zastosowania magnesów trwałych, lecz poprzez namagnesowanie...jednak w wyniku pracy prądnicy w odwrotnym kierunku, dochodzi do rozmagnesowania...oczywiscie można je namagnesowac zasilając je prądem na jakiś czas...potem magnesują się same. nie miałęm z tym doświadczeń, także używam określeń bardzo "ogólnikowych"...

a co odnośnie silnika krokowego..czy można go w ten sposób rozmagnesowac, np. zwierając kable cewki i kręcąc czy używając go jako źródłą prądu???



Tagi:


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1546
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: upadły_mnich » 07 kwie 2007, 20:07

zagadnienie ciekawe
aby rozmagnesować "magnez" trzeba:
albo go podgrzać, albo go uderzyć (nie zawsze to jest skuteczne ale tak mówi teoria)
w filmie spotkałem się z teorią przeciwną. Że aby namagnesować pręt należy w niego uderzyć patrz MakGwayer...kurcze nie pamiętram tego wynalazcy.
prądnice i silniki magnesują się same korzystając z magnetyzmu szczątkowego
odnośnie silników krokowych...nie sądzę
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej

Awatar użytkownika

Autor tematu
wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#3

Post napisał: wood carver » 08 kwie 2007, 09:20

...o tuż to..o magnetyzm szczątkowy chodzi.....oczywiscie zagadnienie nie dotyczy krokowców....

i co się tyczy silników z magnesmi trwałymi to sprawa jest prosta, ale te z namagnesowanym winikiem? ...hm nano możn rozmagnesowac poprzez fizyczne zetknięcie namagnesowanego metalu z innym, ale poprzez odzdziaływanie pola??


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1546
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: upadły_mnich » 09 kwie 2007, 14:54

przez oddziaływanie pola magnetycznego można rozmagnesować. Stosuje się to np przy rozmagnesowaniu kineskopów, narzędzi ręcznych (wkrętaki itp), wirniki silników itp.itp
robi się to w ten sposób, że na dany detal oddziaływuje się zmiennym polem magnetycznym (może być o częstotliwości sieci czyli 50Hz) malejącym czyli praktycznie przemagnesowuje się go wielokrotnie zgodnie z krzywą magnesowania zwiększając odległość od cewki do detalu.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”