Znaleziono 1 wynik

autor: Krzysztof z Bagien
22 lut 2022, 17:24
Forum: Drukarki 3D, RepRap
Temat: Wydruki SLA - wytrzymałość
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 1353

Re: Wydruki SLA - wytrzymałość

Najtańsze żywice są w miarę twarde, ale bardzo kruche - chociaż przy odrobinie ostrożności ta się takie wydruki nawet jakoś tam obrabiać (np. zdarzyło mi się gwintować małe otwory i nawet wyszło spoko). Ale raczej nie da się zrobić z nich jakichś rzeczy użytkowych, przynajmniej takich podlegających obciążeniom, bo potrafi się to połamać np. jak spadnie na ziemię. Z drugiej strony - z takiej najtańszej żywicy (jakiejśtam Anycubic chyba) wydrukowałem sobie kiedyś np. główną część kolimatora laserowego do teleskopu i są tam elementy, które są nieco odkształcane podczas regulacji lasera i się to nie łamie, więc też nie jest tak, że to jest delikatne jak kryształowy kieliszek. Miał to być prototyp, żeby zobaczyć czy taki pomysł w ogóle ma sens, chciałem to docelowo wydrukować z czegoś innego - ale jakoś tak zostało, że używam tego właśnie prototypu już chyba z rok. No, ale gwoździ tym nie wbijam :)
Są też żywice naprawdę wytrzymałe i jednocześnie nie kruche, np. Siraya Blu, ale cena jest sporo wyższa (ok. 200zł za kilogram). Fajna jest też żywica Tenacius - taka trochę jak twarda guma, ale kosztuje jeszcze więcej (ok. 250zł za kilogram z tego co pamiętam, dawno kupowałem).
Dokładność wydruku jest nieporównywalna z FDM, spokojnie idzie np. drukować drobne gwinty.

A w ogóle to żywice można bez problemu ze sobą mieszać, np. ludzie do tych "zwykłych" dodają właśnie z 10% Blu albo Tenacious - nie będzie to w dalszym ciągu jakoś super wytrzymałe np. na rozciąganie czy zginanie, ale robi się duuuużo mniej kruche dzięki temu.

Wróć do „Wydruki SLA - wytrzymałość”