Znaleziono 3 wyniki

autor: jestan
14 gru 2021, 18:51
Forum: CNC podstawy
Temat: Uruchamianie wrzeciona z linii G-code
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3173

Re: Uruchamianie wrzeciona z linii G-code

TOP67 pisze:
14 gru 2021, 18:23
Większość programów CAM ma tablicę narzędzi. W zależności od jego średnicy i materiału, wpisuje się tam prędkość obrotową i posuwy.
Używając takiego narzędzia, program sam wygeneruje odpowiedni kod.

Do nauki polecam ESTLCAM w wersji darmowej. Potem można się zdecydować na zakup licencji, żeby zlikwidować opóźnienie w generowaniu kodu lub przejść np. na Fusion 360.
O! to właśnie mnie najbardziej interesowało. Fusion360 już trochę znam (córka jest studentką, więc mam go na razie „za darmo” :)
Ale na tę tablicę narzędzi zwrócę uwagę, bo nie wiedziałem o tym nic.
Pozdrawiam
Miłego Wieczoru! :)
autor: jestan
14 gru 2021, 17:57
Forum: CNC podstawy
Temat: Uruchamianie wrzeciona z linii G-code
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3173

Re: Uruchamianie wrzeciona z linii G-code

TOP67 pisze:
13 gru 2021, 22:29
Zdecydowanie programowo. Możesz prędkość zmieniać w programie, zależnie od materiału, średnicy frezu.
Ale najważniejsze, żeby było automatyczne włączanie. Bardzo łatwo złamać frez, jeśli zapomni się wystartować wrzeciono.
Dziękuję za tak szybką odpowiedź, że nie spodziewałem się jej wczoraj :)
Właśnie wrzeciono i jego ustawienia stanowią dla mnie (raczej drukarza 3d) zagadkę. Mam w domu drukarki, zbudowałem kiedyś mały ploter, ale pisak, to nie silnik. Trochę już czytałem o tym i wiem, że trzeba je podłączyć do któregoś „D” (to w zależności od GRBL, ale ciekawi mnie jeszcze to, czy te sprawy ustawia program generujący g-kod, czy potem ingeruje się w samemu wstawiając odpowiednie prędkości i ich zmiany?

Pozdrawiam
autor: jestan
13 gru 2021, 22:23
Forum: CNC podstawy
Temat: Uruchamianie wrzeciona z linii G-code
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3173

Re: Uruchamianie wrzeciona z linii G-code

Chciałem podłączyć się do wątku pytaniem, co jest lepsze, czy regulowanie prędkości ręcznie, czy programowo przez PWM??.
Buduję pierwszy raz małą frezarkę CNC i zastanawiam się , który wariant wybrać?.
Mam silnik 400W, zasilacz 500W i regulator 5-48V 20A z potencjometrem, ale dość łatwo można go przerobić podając sygnał PWM z arduino.

Wróć do „Uruchamianie wrzeciona z linii G-code”