Znaleziono 3 wyniki

autor: Adi123
30 kwie 2021, 15:24
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Basic dimensions
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3690

Re: Basic dimensions

Sprzeczne na rysunku który wrzuciłem nie są, bo w tolerancja w ramce tyczy się bazy A, w więc wymiaru 50- dla wymiary "30" jest inna wartość tolerancji (ale tak, lepiej by wyglądało jak by było to tolerowane na jeden z tych sposobów, a nie miks obu- bo nten rysunek to tylko przykład)- po prostu pole tolerancji w którym się ma zawierać środek otworu jest kwadratem ("bo tak konstruktor założył")

Tak, konstruktor "mówi" wykonawcy, jakie jest możliwe odchylenie, i że nominał to to w ramce (swoją drogą ten sam sposób wymiarowania stosuje się i u nas, i w innych krajach- kwestią jest ramka, która chyba nie jest określona przez europejskie normy w żaden sposób- ale fakt rysunki dzięki niej są trochę bardziej przejrzyste)

Co masz na myśli mówiąc FOS ( nie znam amerykańskich norm)?
Ogólnie w "naszym rysunku" możesz tak tolerować (no kwestia samej ramki na wymiarze teoretycznie dokładnym- tego się raczej u nas nie spotyka).
Przy czym musisz pamiętać że rysunek ma być przejrzysty. Jak będziesz wszędzie wstawiał te wymiary nominalne/teoretycznie dokładne, a obok bazy wymiarów i ramki tolerancji odnoszące się do nich... To ten rysunek może się okazać bardzo chaotyczny i dość nieprzyjazny dla czytającego.
autor: Adi123
28 kwie 2021, 14:04
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Basic dimensions
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3690

Re: Basic dimensions

W "polskim" rysunku technicznym to w sumienie wydaje mi się, że nie jest on jakoś określony, zresztą "Basic Dimension" to tak niezbyt po polsku.
Czasami jest używany ten prostokąt (to pochodzi c ze Stanów i/lub Kanady, z tego co wiem) jako oznaczenie wymiaru nominalnego, przy wymiarowaniu położenia jakiegoś elementu, w przypadku gdy tolerancja położenia tego elementu zapisana jest zgodnie z zasadami tolerancji położenia, przy użyciu prostokątnej ramki z symbolami tolerancji.

Obrazek

Tutaj masz taki przykładowy szkic (bez osi symetrii rysunku)- zrobiłem na nim miks obu sposobów wymiarowania/tolerowania- ten wymiar w ramce mówi tyle, że pozycja otworu od górnej poziomej krawędzi nominalnie wynosi 50mm, natomiast szerokość pola tolerancji, w odniesieniu do tej ścianki to 0,1mm (realnie dopuszczalne wymiary są w takim razie od 49,95 do 50,05)

Co do wymiaru 30, to wydaje mi się, że wszystko jest jasne
autor: Adi123
28 kwie 2021, 08:18
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Basic dimensions
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3690

Re: Basic dimensions

Ogólnie to wymiary na których Ci szczególnie zależy powinieneś tolerować np 20 + 0.02 -0 dla wykonawcy to informacja, że zależy Ci na wymiarze 20, ale odchyłka może być do dwóch setek na plusie. Jeśli nie podajesz konkretnej tolerancji, to wymiary są tolerowane wtedy albo tolerancją warsztatową, albo tolerancjami z tabelki umieszczonej na rysunku, która np. mówi że dla wymiarów od 0 do 5 mm dopuszczalna jest taka i taka odchyłka, dla wymiarów od 5 do X dopuszczalna odchyłka to Y itp.).
No jeszcze można by zrobić teoretycznie adnotację że wymiary oznaczone jakoś tam tolerować w tolerancji... (I tu musiałbyś podać tolerancję). Tyle że o ile to będzie zrozumiałe dla człowieka, to będzie to jednak moim zdaniem upierdliwe i nie do końca zgodne z normami (jak napiszesz że wymiary oznaczone wykonać np w IT7 to tokarz/frezer/technolog będą musieli sobie sami te tolerancje z tabel dobierać)

Wróć do „Basic dimensions”