orion32 pisze: ↑20 wrz 2020, 21:47
Czy to jest frez przeznaczony do obróbki miedzi?
Frez jest uniwersalny, wcześniej również go używali do miedzianych detali.
Dodane 5 minuty 58 sekundy:
Majster70 pisze: ↑21 wrz 2020, 07:30
Co to znaczy szybko? Ile godzin/minut frez wytrzymuje? Ja używam do miedzi w przypadku frezów kulowych takich jak do stali i jest dobrze. Parametry masz mniej więcej jak do obróbki stali. Do miedzi możesz dać odpowiednio większe obroty i posuw, np 2x o ile frezarka wydoli, jak masz dużo "szczegółów" a obroty wrzeciona nie za szybkie to nie za bardzo da radę przyspieszyć. Specjalne narzędzia do metali kolorowych przy kulkach mają sens jeśli masz wysokoobrotowe wrzeciono i dynamiczną obrabiarkę, tak jak przy graficiarkach np.
Co do tępienia freza przychodzi mi jeszcze taka możliwość, że masz złe naddatki na obróbkę wykańczającą, powinieneś mieć +- ok.0,1mm. Narzędzie będzie się szybciej tępiło jak będziesz miał za mały np 0,02mm jak również za duży - częsty to problem w narożach. Możesz mieć też problemy przy metalach kolorowych (szczególnie przy miękkich jak miedź) z ewakuacją wiórów, dobrze mieć obfite chłodzenie lub sprężone powietrze z odrobiną oleju. To tak na szybko co mi przychodzi do głowy.
Z góry dziękuję za wytłumaczenie, rozwiewa mi pewne wątpliwości. Co do naddatków, przy obróbce zgrubnej mam naddatek +0.3mm, a przy wykończeniu -0.15mm. Dobrze więc rozumiem że naddatek na wykończenie jest zbyt duży tak? Co do obróbki stali, mało w tym siedziałem jak wspomniałem wyżej jestem amatorem, który uczy się i uczy. Pracuje dopiero jakieś 2 miesiące i dopiero zdobywam doświadczenie. Niedługo dostane druga maszyne gdzie będę obrabiał różne płyty np pod wypychacze, belki itp. Są jakieś uniwersalne parametry stosowane do stali, czy muszę albo sam się dowiedzieć albo sam potestować. Wiadomo że zawsze to zależy od narzędzia. Ale proszę o wyjaśnienie mi tego tematu.
I jeszcze raz ogromnie dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Miłego dnia
