Znaleziono 3 wyniki

autor: Zieciu321
05 sty 2021, 11:44
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka do drewna
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 1529

Re: Tokarka do drewna

Dzięki za rady, jestem zdecydowany zakupić typową tokarkę do drewna. Tylko teraz mam dwa typy:

1. TOKARKA DO DREWNA NOVA COMET Z UCHWYTEM - 250-4000 obr/min
2. Tokarka D 460 Holzmann - 600/2800 obr/min

W zasadzie to do numeru 1 tylko dokupuje szczęki, by łapać mniejsze średnice i głowice by wiercić, a do typu numer 2 wszystko z uchwytami włącznie. Cenowo to jest jakieś 500-600zł różnicy, ale skoro różnica w tokarkach jest nie znaczna, to lepiej kasę wydać na coś innego :)

Ktoś wcześniej pisał, że do drewna to powinny być wysokie obroty, a precyzując do czego to mi będzie potrzebne, to do toczenia coś w rodzaju pierścionków z drewna - czyli precyzyjny środek i różnica między średnicą wew. i zew. będzie jakieś 4-5mm

Dzięki za porady odnośnie tokarek.
autor: Zieciu321
04 sty 2021, 18:25
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka do drewna
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 1529

Re: Tokarka do drewna

Głównie chodzi o toczenie jednostkowe, w przypadku otworów. Jeśli chodzi o jakieś wałki to pewnie z rozpędu zrobię kilka sztuk z wymaganą średnicą i tyle - więc praca nie będzie na niej 8h => o ile to coś daje w kwestii pyłu i możliwości dostania się go w nie odpowiednie miejsca.
Nie mniej dzięki za poradę, że może być z tym problem.

Jeśli tokarka do metalu się nie nadaję to miał ktoś doświadczenie i montował wytaczadło do tokarki z drewna?
Z góry nie oczekuje, że zrobię idealnie za pierwszym strzałem żądaną średnice i liczę się z tym, że będę musiał wyłączyć tokarkę i zmierzyć suwmiarką średnice, dalej zbierać pomału materiał. Tylko obawiam się bicia i z otworu 16mm ustawie 0,1mm by zbierał i zrobi mi 16,3 lub 16,4mm - wiadomo kwestia wprawy i obeznania maszyny, ale jeśli bicie będzie ciągle się zmieniało to może być ciężko.

Co do wiertarki i wierteł to jeszcze nie widziałem wierteł 16,2mm więc to odpada. Za to widziałem, jak gościu montował wytaczadło do frezarko-wiertarki i coś tam robił w metalu - niestety ciężko coś znaleźć na YT... Przypuszczam, że tutaj też może być problem jeśli chodzi o dokładność.

Maszyna ma być przeznaczona na produkcje jednostkową, więc taki automat nigdy mi się nie zwróci :)
autor: Zieciu321
04 sty 2021, 16:42
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka do drewna
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 1529

Tokarka do drewna

Witam,
Jestem na etapie kupna tokarki - to już jest postanowione, ale jako osoba prowadząca swój mały biznes, myślę nad "przyszłością" i późniejszym zastosowaniem tokarki.

Głównym celem jest toczenie średnic wewnętrznych w drewnie (dąb, orzech, jesion, czasami może się trafi coś miękkiego, ale przeważnie to będą twarde gatunki) - z dużą precyzją. Chodzi mi o średnice pokroju 15,9mm ; 16,3mm ; 17,2mm, czyli z dokładnością do dziesiątych milimetra.
Na odcinku od 15 do 30mm w głąb - średnica zewnętrzna to 20 do 30 mm.
Dodatkowo chciałbym toczyć na tokarce wałki o maksymalnej średnicy 50mm i tutaj długość to max do 100mm.

Dlatego takim pierwszym wyborem to mini tokarka do metalu z racji tego, że ma imak z posuwami i można zebrać materiał od środka:
1. Tytan 350
2. Bernardo DM450V

Dostałem poradę, że w sumie lepiej Tytana bo jest tańszy, a jakość obu jest bardzo podobna. Chyba, że ktoś w oparciu o swoje doświadczenie, jest wstanie doradzić? Różnica w cenie to jakieś 400-500zł.

Przeglądając internety zacząłem się zastanawiać nad trochę innym rozwiązaniem, ale mam duże obawy co do tego.. Chodzi o skompletowanie sprzętu w tokarce do drewna i takie zakupy:
1. Mała tokarka do drewna DM 305 V - 230 V BERNARDO
2. Uchwyt 3-szczękowy M33x3,5mm Bernardo
3. Wytaczadło 30mm zestaw MK2 - w komplecie są noże
4. Nie wiem czy tutaj nie będzie trzeba jeszcze czegoś zakupić, by zamontować prawidłowo uchwyt 3-szczękowy

Niestety z tokarkami nie miałem styczności, a jedynie obrabiam drewno na zasadzie wywiercenia otworu, nadania w miarę okrągłego kształtu, zamocowania na dremel i szlifowania papierkiem by nadać okrągły kształt.
Samo rozwiązanie z kompletowaniem sprzętu do tokarki do drewna jest spowodowane tym, że w przyszłości mogę użyć jej właśnie do toczenia w drewnie większych elementów i akcesoriów jak małe miski, wazoniki itp. Drzewa mam pod dostatkiem i jest to taka myśl na przyszłość jak znajdę więcej czasu.
Dlatego się nad tym zastanawiam, bo daje mi to możliwości w przyszłości o rozszerzenie swojej oferty - cenowo wychodzi to również podobnie, bo od punktu 1 do 3 wychodzi to z 2200zł, a przykładowo Tytan 2500-2600zł.
Tylko tutaj mam obawy co do samej precyzji i czy nie będzie za dużego bicia na takiej tokarce - mówie tutaj o precyzji do dziesiątki milimetra, więc spora precyzja jest wymagana.

Dlatego korzystając z waszego doświadczenia, bardzo bym prosił o poradę - główny wyznacznik to spełnienie głównego celu, który opisałem powyżej.
Z góry dziękuje za waszą pomoc.

Wróć do „Tokarka do drewna”