Znaleziono 6 wyników

autor: walter~
25 lut 2008, 00:51
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: frezarka cnc X1500 Y500 Z500
Odpowiedzi: 382
Odsłony: 198078

Mex pisze:Wallter pomysł jest intrygujący zamierzam go zgłębić jakbyś jeszcze znalazł jakieś materiały będę wdzięczny.
Oto kilka szczegolow na temat przekladni harmonicznych (albo falowych, jak wspomnial Kowal). Sama przekladnia sklada sie z 3 elementow: generatora fali, wienca podatnego i sztywnego kola z uzebieniem wewnetrznym.

Obrazek

Generator fali ma ksztalt elipsy i jest zakladany na os motoru. Zmienia on ksztalt wienca w owalny i odksztalcenie to przemieszcza sie sie wraz z obrotem generatora, powodujac zmiane miejsc zazebienia koła sztywnego z wiencem. Jeden obrot generatora wymusza zmiane pozycji wienca wzgledem kola o 2 zeby (wieniec podatny ma 2 zeby mniej niz sztywne kolo z uzebieniem wewnetrznym). Stad np przy 200 zebach wienca mamy przelozenie 100:1. Przelozenia moga siegac nawet 300:1.

W USA praktycznie wszystkie spotykane przekladnie sa produkowane przez japonska firme Harmonic Drive i z tego co widze to sa one dwufalowe. Wygladaloby wiec ze ze robi to tylko jedna firma i maja na to patent. Artykul z Politechniki Slaskiej podaje z kolei ze "Istnieje wiele firm wytwarzających reduktory tego typu", wiec trudno powiedziec jak to w koncu jest. Chyba ze mowia oni o innych przekladniach, np trojfalowych.

W kazdym razie sa szczegoly uzebienia: W uzębieniach stosuje się zarys zębów trójkątny (o kącie wierzchołkowym zęba 60º i wysokości zęba równej różnicy średnic podziałowych uzębień) oraz ewolwentowy o kącie zarysu alfa=20º (dla modułu m<=0.4 mm) i alfa=30º(dla modułów większych). http://e-zipk.ia.polsl.pl/falowe/zebate.htm

* * *

Najczesciej spotykana wersja przekladni dwufalowej firmy HD:

Obrazek

Powyzszy model jest juz troche przestarzaly, dzisiejsze przekladnie sa krotsze, sztywniejsze i przenosza wieksze obciazenia.

Ja mam wlasnie jedna z tych starszych przekladni:

Obrazek

Srednica 135mm, maksymalne obroty na wejsciu 3000, nominalny moment przy 2000obr 265Nm, moment szczytowy 647Nm.

* * *

Z Internetu: Typowa przekladnia do duzych obciazen ma srednice 280mm, dlugosc 150mm, moment ciagly 2270Nm, 20obr/min na wyjsciu (4.7kW), moment szczytowy 9000Nm, wydajnosc ok 70% i wage 42kg.

Porownywalna przekladnia slimakowa wazylaby 327kg i miala rozmiar 750mm x 360mm x 500mm, wydajnosc 77% (zakladajac 1800obr na wejsciu, przelozenie 70:1 oraz podobny moment na wyjsciu).


Powyzsze dane spisane z brytyjskiej stony http://www.roymech.co.uk/Useful_Tables/ ... Gears.html

* * *

Powrot do mojej przekladni. Wszystkie 3 elementy jak widac sa ze stali:

Obrazek

Wieniec zupelnie nie wyglada na elastyczny, w sumie to powiedzialbym nawet ze jest dosyc sztywny. Grubosc wienca na uzebieniu 2mm, dalej ok 1mm:

Obrazek

Krzywka z lozyskiem ma ksztalt lekkiej elipsy. Do wienca wchodzi bardzo ciasno:

Obrazek

Wieniec zmienia ksztalt na owalny i po wsunieciu calosci w sztywne kolo widac zazebienie:

Obrazek

* * *

W standardowych przekladniach jest podobno ok 15% zazebienia. Firma HD reklamuje sie ze ma swoj specjalny ksztalt zebow (S-curve) ktory pozwala na zazebienie 30% zebow. Na zdjeciu widac ze na dole i na gorze elipsy ok 20 zebow jest w pelnym kontakcie- w sumie min 40 zebow wiec nie ma mowy o zadnym luzie.

Video pokazuje jak to dziala:
Jeden obrot motoru przesuwa wieniec o 2 zeby. Na 100:1 musi byc 200 zebow na wiencu i 202 na sztywnym kole.

* * *

Problem polega na tym ze bez lozyska na wyjsciu te 3 elementy nie sa wiele warte. Przed uzyciem trzeba jeszcze zbudowac dla nich korpus (na Ebay te 3 elementy mozna spotkac po 75USD). Najdrozsze sa przekladnie ktore maja gotowy korpus, albo sztywne kolo z uzebieniem wewnetrznym stanowi korpus i ma wbudowane lozysko na wyjsciu:

Obrazek

Uzywa sie je bezposrednio na serwomotorze, a na wyjsciu nie potrzeba dodatkowego lozyskowania:

Obrazek

Mam taka przekladnie i pokaze ja za moment.

* * *

Najpierw miniaturowa 50mm wersja tej starodawnej przekladni oraz badziewny korpus ktory wypelnia sie olejem. Przy uzyciu oleju wzrasta predkosc wejsciowa jaka te przekladnie wytrzymuja.

Obrazek

Konstrukcja i przelozenie to samo co w mojej duzej przekladni:

Obrazek

Reszta czesci:

Obrazek

Sam korpus jest uzebiony, nie ma tu kola sztywnego

Obrazek

Zasada dzialania ta sama.

Obrazek

Choc cala konstrukcja jest miniaturowa to w zupelnosci wystarczylaby do amatorskiej maszynki CNC. Na Ebay czasami mozna te stare konstrukcje spotkac w cenie ok 100USD. Wystarczy dolozyc maly silnik krokowy i 4-ta os gotowa.

* * *

Tutaj nowsza konstrukcja o ktorej wspominalem poprzednio, Srednica 190mm

Obrazek

z poteznym lozyskiem krzyzowym na wyjsciu:

Obrazek

Zasada dzialania oczywiscie ta sama. Roznica polega na zabudowaniu lozyska krzyzowego w sztywnym kole dzieki czemu nie potrzeba dodatkowego lozyskowania (np uzycie w ramieniu robota CNC).

Obrazek

Zblizenie zebow (przelozenie 160:1 czyli 320 zebow na wiencu):

Obrazek

Dwie nowe takie przekladnie upolowalem na Ebay po 220 USD sztuka (jak na ironie maja wejscie 16mm z klinem i bez przerobek wchodza na moje 1kW AC serwa). Koszt w sklepie to ponad 10 razy tyle. Nie orientuje sie ile jest ona w stanie udzwignac. Podobna przekladnia podrzuca tutaj 360kg:

* * *

Dla ciekawostki pokaze jeszcze jeden egzemplarz, wazacy ponad 20kg:

Obrazek

Jeden z magazynow wyprzedajacych roznego rodzaju zlom z odrzutu mial w katalogu calosc razem z 99VDC motorem. Nie bylo podane jaki rodzaj przekladni; a cena ok 120USD. Po rozebraniu okazalo sie ze jest tam wlasnie przekladnia falowa, identyczna jak ta na poczatku posta. Nie ma niestety lozyska na wyjsciu. Jest natomiast hermetycznie szczelna i wypelniona czerwonym olejem. Mysle ze po niewielkiej przerobce bedzie z niej niezla 4-ta os. (Wejscie rowniez 16mm z klinem)

* * *

Zywotnosc wiekszosci z tych przekladni to ok 3000 godzin. Te do duzych obciazen wytrzymuja nawet do 10000 godzin, w zaleznosci od konstrukcji. Warto miec na uwadze ze najczeciej rozlatuja sie te krzywki z lozyskiem na wejsciu- a nie wieniec podatny, jakby sie moglo wydawac. Widzialem tez ze niektore konstukcje maja podwojna krzywke- jedna oska i na niej dwa niezalezne lozyska. Stad pewnie wieksza trwalosc.

O tym ze puszczaja tylko lozyska dowiedzialem sie od firmy HD. Dzwonilem pytajac o czesci zamienne i sekretarka wygadala sie ze juz nie sprzedaja lozysk bo klienci przestali kupowac przekladnie, a tylko wymieniali same lozyska. Teraz jak sie rozleci lozysko trzeba kupic cala przekladnie za 1000USD.

* * *

Zdaje sobie sprawe ze robienie pojednynczej przekladni moze nie byc oplacalne. Z drugiej strony Mex pokazal ze nie boi sie wyzwan wiec kto wie, moze i podejmie sie zrobienia amatorskiej przekladni falowej. Bylby to hit na rynku hobby i przyznam ze mialby niezle wziecie np. na Allegro. Generalnie jesli chodzi o 4 os to hobbysci nie maja zbyt wielkiego wyboru, a tego typu przekladnia to proste i skuteczne rozwiazanie.

Ta maszyna ma os obrotowa na przekladni falowej:

Obrazek

Obrazek

* * *
Z materialow firmy HD wynika ze miedzy zebami przekladni falowej nie ma w ogole luzu (ze wzgledu na napiecie oraz poprzeczny ruch zebow). Jedyny luz jaki moze wystapic to luz na wejsciu czyli polaczenie osi motoru z krzywka (mierzony pomiedzy osia wejsciowa a wyjsciowa wynosi 0.00056- 0.01000 stopni) i przy odrobinie wysilku moze byc rowniez wyeliminowany. Stad nazwa przekladnia bezluzowa.
_
autor: walter~
23 lut 2008, 18:32
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: frezarka cnc X1500 Y500 Z500
Odpowiedzi: 382
Odsłony: 198078

Elastomerowe kolo zebate jest ze stali Leoo. Mam kilka tych przekladni, w niedziele rano zamieszcze dokladne zdjecia.
autor: walter~
23 lut 2008, 04:32
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: frezarka cnc X1500 Y500 Z500
Odpowiedzi: 382
Odsłony: 198078

Mex, proponuje zrobienie przekladni harmonicznej. Ktos kto zna sie na zebach nie powinien miec wiekszych trudnosci:

http://www.powertransmission.com/issues ... rmonic.htm

200 zebow na srodkowym elemencie, 202 na pierscieniu. Bezluzowa praca, przelozenie 100:1, trwalosc do 3000 godzin

Przekladnia dziala na zasadzie elipsy w okregu. Srodkowy stalowy element jest elastyczny. Dopychany do zewnetrznego pierscienia za kazdym obrotem przesuwa sie o 2 zeby. 30% zebow jest caly czas w kontakcie co oferuje bezluzowa prace.
Precyzja pozycjonowania do 0.008 stopni.
autor: walter~
04 gru 2007, 06:26
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: frezarka cnc X1500 Y500 Z500
Odpowiedzi: 382
Odsłony: 198078

olo_3 pisze:mex,
walter,

powstaje nowy problem z g100
ma jechać: (na G0)

g21
g90
g0
x1
g4p4
x0
g4p4
m47
m30

a fizycznie jedzie
X0
X0.86
X0
itd...
Olo,

Najpierw upewnij sie ze masz najnowsza wersje Mach3 oraz najnowszy plugin G100, potem zrob tuning motorow (accel/max velocity) na wszystkich osiach, wcisnij OK i przeslij do G100. Po restarcie nie powinno byc problemow.

Problemy zdaje sie wystepuja gdy motory sa ustawione w Mach3, potem dokonane zmiany szybkosci w G100 - bez ponownego tuningu motorow. Tak pisze Art, ja osobiscie nie mialem jeszcze do czynienia z g-code i musialem zajrzec do encyklopedii co oznacza G0 :mrgreen:

Trafilem tez na dwie wiadomosci, jedna ze stycznia 2006 gdzie Art pisze ze "closed loop" przynajmniej na razie nie bedzie dostepny [czyli kiedys jednak bedzie?] oraz druga z listopada 2006 gdzie uzytkownik pisze ze po podlaczeniu enkoderow bedzie odczyt w DRO i ze mozna podpiac do tego "VB script" [visual basic?] i sprobowac na przyklad zwolnic posuw gdy wystapi zbyt duzy blad- "following error" [czyli mowa o servomotorach]. Pisze tez ze po podlaczeniu linialow mozna by kalibrowac zmiany temperatury, luzy na srubach, itp. Mozliwosci jest podobno wiele jednak musialyby byc one uruchomione od wewnatrz G100, czyli tez specyficzne do danej maszyny- uzytkownik sam musialby sie wziasc za programowanie G100. Dodaje ze Art jest mocno zajety i nie chca mu zawracac tym glowy. Wnioskuje z tego ze nie ma ograniczen sprzetowych, jest tylko kwestia oprogramowania- predzej czy pozniej ktos sprytny sie za to wezmie i uruchomi te wszystkie funkcje.


Pozdrowienia!
autor: walter~
23 lis 2007, 02:40
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: frezarka cnc X1500 Y500 Z500
Odpowiedzi: 382
Odsłony: 198078

Mex,

Dziekuje za opinie i rady.

Po kolejnym dniu spedzonym w necie dochodze do wniosku ze "real time closed loop" na dzien dzisiejszy odnosi sie do silnikow krokowych. Ale o tym za chwile.

Generalnie G100 cieszy sie duzym zainteresowaniem, szczegolnie wsrod ludzi z branzy przemyslowej. Jednostka generuje step/dir co umozliwia ludziom zejscie z portu drukarki, zastepuje tez moduly I/O oraz moze pracowac jako PLC. W tej cenie jest to wiec bardzo dobra oferta. Jesli chodzi o PLC to zdaje sie jest mozliwosc wczytania programu, odlaczenia komputera PC i maszyna bedzie kontynuowala sama. Ulatwiloby to prace wielu maszyn przemyslowych, wszelkiego rodzaju podajnikow i urzadzen wykonujacych caly czas te same ruchy. Jest wiec cala masa zastosowan dla G100. Sa natomiast jakies problemy z firmware i nie wszysto u wszystkich dziala (przynajmniej nie od razu).

Jednostka cieszy sie jednak popularnoscia i mysle ze nie predko sie to zmieni. Jako "motion controller" posiada wszystko co powinna - tak to mniej wiecej odebralem po przeczytaniu setki postow obecnych i przyszlych wlascicieli G100. (Jednak nigdzie nie jest reklamowana jako "real-time motion controller" a tylko jako "motion controller") .

Wracajac do "closed loop".

Z tego co widze jest tam grupa ludzi ktora stawiala na rozwoj w tym wlasnie kierunku i to jak na razie sie to nie sprawdzilo. Architektura G100 i jego algorytmy sugerowaly ze obecne funkcje to tylko poczatek mozliwosci i ze bedzie wiele nowych ciekawych rzeczy. Niestety cala sprawa opiera sie na wsparciu ze strony producenta, uaktualnianiu firmware, uruchamianiu nowych funkcji- tam na dzien dzisiejszy wszystko podobno stanelo. Firmware od poczatku bylo zlecone komu innemu co nie podobalo sie wielu ludziom, do tego ostatnio wlasciciel Gecko zajmuje sie glownie swoim patentem dla silnikow krokowych.

Doszly tez limitacje przy sfragmentowanym kodzie 3d. Choc G100 moze wydac 4 miliony krokow na sekunde to ilosc jaka moze "przyjac" jest nieporownywalnie mniejsza co powoduje ze przy niektorych kodach moze byc on wolniejszy nawet od portu drukarki. Wczoraj przeczytalem ze ta limitacja jest okreslana jako BPS (block-per-second) i dla portu LPT jest ona +- 10.000 ruchow na sekunde a dla G100 tylko 100 ruchow na sekunde. (Fakt ze G100 ma swoje dodatkowe algorytmy i powinno to w jakis sposob poprawic sytuacje, jednak nie znam szegolow).

Kolega o ktorym wspomnialem nie mogl przekroczyc 0.5m/min- autor Macha rozlozyl rece i powiedzial ze na dzien dzisiejszy takie sa niestety limity. Art mowi ze jest to wewnetrzny algorytm G100 na ktory on nie ma wplywu; z tego tez powodu wersja Mach Quantum nie chodzi pod G100. Wpomniany wewnetrzny algorytm G100 napisal wlasciciel Gecko, sprawilo mu to wystarczajaco duzo trudnosci i na razie (podobno) nie ma zamiaru do tego wracac. Udalo sie tez mu uruchomic PID dla silnikow krokowych- patentu nad ktorym pracowal od kilku lat- i wszystko inne zdaje sie zeszlo teraz na plan dalszy.

Mimo wszystko widze mase zadowolonych wlascicieli G100 ktorym pasuja funkcje ktore obecnie on wykonuje i nie zamieniliby sie na nic innego. Niektorzy poruszaja duze maszyny i pracuja w 2.5d wiec nie maja problemu z szybkoscia obrobki. Dla innych byla to koniecznosc ze wzgledu na rozdzielczosc enkoderow. Jesze inni cenia sobie duze mozliwosci I/O. Nie ma natomiast jak na razie mowy o korekcji sciezki servomotoru- przynajmniej ja nie slyszalem.

Dla tych ktorzy odlozyli G100 na polke powstal plugin do Mach3 ktory umozliwia uzywanie G100 tylko jako I/O, przy normalnej pracy z portu drukarki. Wyrazny znak ze sprawy nie zmierzaja w dobrym kierunku. Widze tez zrezygnowanie wsrod ludzi ktorzy mieli powazne plany komercyjne wobec G100. Niektorzy zaczeli juz dzwonic do VitalSystems. Ich karty pracuja w czasie rzeczywistym, maja wyjscia analogowe pradowe a producenci testuja plugin do Mach3. Autor Mach3 wyrazal sie o nich bardzo pozytywnie i mowil ze bez jego pomocy zamkneli petle w pluginie do Mach3. Przy cenie $695 wyglada to na solidne rozwiazanie i mysle ze ten kon ma szanse wygrac wyscig.

Nawet jesli G100 zostal (chwilowo) spisany na straty to generalnie mowi sie ze rok 2008 bedzie rewolucyjny jesli chodzi o urzadzenia zewnetrzne do Mach3. Port drukarki nie bedzie juz produkowany i wszystko przechodzi albo na PCI, USB albo na Ethernet. Dalo to bodziec kilku producentom, dodatkowo przylozyly sie tez poblemy z G100.

Obecnie jest testowany ncPod ktory ma pracowac pod USB. Jako drugi ma byc SmoothStepper, ktory ma byc szybszy od G100 i mowi sie nawet sie o jakiejs imitacji "closed loop" gdzie kontroler daje znac do Macha i wyswietla na bierzaco blad. Niestety nie bedzie korekcji sciezki. Jednak przy cenie $155 i czestotliwosci 4-8Mhz bedzie to solidna alternatywa dla G100.

Karty Galil od dawna sa stosowane pod Machem, oferuja closed-loop i podwojne wejscia na enkodery niestety ceny sa dosyc zaporowe. Galil to powazna firma i Mach3 to raczej dla nich ciekawostka niz powazny rynek wiec nie spodziewam sie tam wiele. Delta Tau tez bedzie niedlugo pracowac pod Machem, cenowo jeszcze drozej od Galil i ma to byc bardzo profesjonalna oferta.

Osobiscie interesowalem sie karta Galil jednak ceny, nawet te z Ebay, sa poza moim budzetem. Tym bardziej ze nie potrzebuje korekcji sciezki a moja maszyna do tylko desktopowa zabawka, nie urzadzenie przemyslowe. W tym tygodniu mialem kupic G100, zahamowalem w ostatniej chwili i chyba wstrzymam sie do czasu wyjscia SmoothSteppera. $155 to naprawde nie duzo na takie urzadzenie, zwlaszcza jesli ma oferowac szybkie profilowanie 3d. W kazdym razie pierwsze prototypy chodza juz pod Machem. Trudno natomiast powiedziec kiedy jednostka wejdzie do sprzedazy.

Wracajac jeszcze do "real-time closed loop" w G100.

Bedzie to wymagalo uzycia nowych driverow Gecko oraz silnikow krokowych z enkoderami. Z definicji bedzie to "real-time" oraz "closed loop" bo kontroler nie pozwoli na zatrzymanie silnika pod obciazeniem oraz nie bedzie gubil krokow. Czyli monitorowanie w czasie rzeczywistym oraz korekcja- to co jest w definicji "real-time closed loop".

Jednak z tego co na razie przeczytalem korekcja nie bedzie taka jak w systemach servo bo zamiast "poganiania" silnika bedzie on poprostu spowolniony- ze wzgledu na charakterystyke momentu obrotowego krokowek. Koordynacja bedzie na wszystkich osiach naraz.
Mysle ze algorytm moze nie dzialac na serwach bo zamiast spowalniania trzeba byloby je "poganiac". Wyglada ze ten algorytm albo zostal napisany wlasnie pod katem silnikow krokowych, albo na przyklad bazuje na jakichs tendencjach specyficznych dla silnikow krokowych. Zupelnie nie znam sie na motorach wiec nie bede spekulowal, moze Leoo tu zajrzy i rzuci swiatlo na zagadnienie.


Jak narazie nie znalazlem wzmianki o korygowaniu serwomotorow- nigdzie w calym forum. Choc w sumie nie widze powodu dlaczego nie mialby zostac napisany podobny algorytm dla servomotorow?

Znalazlem tez post z kwietnia 2006 w ktorym wlasciciel Gecko opisuje G100. Pisze on ze kwintesencja G100 bedzie PID dla krokowek, caly hardware zostal zaprojektowany pod tym katem i ze dlatego jest tam 6 wejsc dla enkoderow. Pisze ze ma maly (Nema 23) silnik krokowy i przy predkosci 3000obr/min chwyta za wal kombinerkami- silnik zwalnia ale nie gubi krokow az do predkosci 0 obr/min. Po puszczeniu walu silnik wraca do 3000 obr/min. Rozumiem ze wystepuje tez mozliwosc większego użytecznego wyjściowego momentu obrotowego.

http://www.cnczone.com/forums/showpost. ... ostcount=1

W innym poscie pisze ze ma maly silnik zamontowany na 60cm osi i srubie o skoku 25mm. Predkosc jaka osiaga to 76m/min przy 3000obr/min. Pokonuje dystans 60cm tam i z powrotem ponizej 1 sekundy, bez gubienia krokow i caly czas pod kontrola PID. Silnik NEMA-23, 3A/phase, 24VDC

http://www.cnczone.com/forums/showpost. ... ostcount=7

Technicznie jest to "closed loop" i zdecydowanie "real time" wiec stawka jest dosyc wysoka. Na rynku jest cala masa solidnych duzych krokowek i pod tym systemem beda one 2-3 razy mocniejsze. Jesli system zadziala jak sie go reklamuje to wybije on z rynku wszystkie badziewne serwa w maszynach do 1 tony, taka jest moja opinia. Oczywiscie na rynku hobbystycznym..

To sa wszystkie informacje jakie posiadam, jak pojawi sie cos nowego to oczywiscie dam znac.

Pozdrowienia!
:mrgreen:

PS. Z duzym zainteresowaniem obserwuje rozwoj Twojego projektu- w jakiejkolwiek skali by nie patrzec to zasluguje on na miano supermaszyny.
autor: walter~
21 lis 2007, 10:56
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: frezarka cnc X1500 Y500 Z500
Odpowiedzi: 382
Odsłony: 198078

Mex pisze:Może jeśli mamy nie zniechęcać nowych użytkowników G100
jak słusznie zauważył , kolega Azazel , to może nie piszmy w tym temacie . :smile:
Bo G-Rex&#8217;a albo trzeba kochać albo nienawidzić , na razie niema nic
lepszego do macha pozostaje tylko LPT albo owy G100 który
mimo swoich wad i niedociągnięć pracuje o niebo lepiej niż LPT
choć według mnie nie jest wart ani w połowie tych pieniędzy które
sobie życzą , oczywiście to jest moja prywatna opinia .
Tym bardziej jestem zawiedziony że real time to wielka lipa .
Oczywiście mogę się mylić i bardzo bym się cieszył jak by tak
było , tylko na razie nic się na to nie zapowiada , odczyt z enkodera
niema wpływu na korekcję ścieżki . poza odczytem w DRO nic więcej nie dało się osiągnąć . :sad:
Jesli chodzi o real time w G100 to technicznie nigdzie nie wspomina on o obslugiwaniu servo motorow. Jest jedno zdanie o ewentualnym podlaczeniu DRO oraz caly paragraf o silnikach krokowych i enkoderach, ale to wszystko. Mam wrazenie ze calosc od poczatku byla budowana pod katem silnikow krokowych i tylko silnikow krokowych. Wtedy technicznie bylby to system "real time closed loop".

Wlasnie szukam urzadzenia w tej cenie i zaczalem przekopywac forum. Natknalem sie na kilku zawiedzionych uzytkownikow oraz na zastraszajaco slabe wyniki w profilowaniu 3d- do tego stopnia ze ludzie wracaja do portu LPT.
Wlasnie czytam post jednego z kolegow. Przygotowal kod do maszyny i obliczyl go na 30 godzin przy predkosci skrawania 5m/min. G100 zatyka sie przy sfragmentowanym kodzie 3d i maszyna nie byla w stanie przekroczyc 0.5m/min.
30 godzinny kod zamienil sie w 300 godzinny i koledze opadly rece. Zrobil testy przez LPT i maszyna wyciaga 2.5m/min przy czestotliwosci 25Khz.

Znalazlem tez kilka innych produktow, dwa ponizsze jeszcze w budowie:

ncPod- mniej wiecej pomiedzy G100 a LPT, obsluga przez USB, czestotliwosc 75Khz, cena troche ponad $100

SmoothStepper- Xilinx FPGA, 4Mhz, USB, szybkie profilowanie 3d, step/dir albo wersja analog +/-10V, cena ok $155.

Z gotowych produktow jest MOTENC PCI za $350 i DSPMC Ethernet za $695. Tylko analogowe niestety ale za to closed loop; powstaje juz plugin do Mach3 http://www.vitalsystem.com/web/motion/dspmc.php

Sa jeszcze karty Galil (niestety powyzej $1000) oraz oferta z najwyzszej polki pod nazwa Delta Tau. Ta ostania dopiero w przygotowaniu.

Testy SmoothSteppera zaczynaja sie za tydzien.

Pozdrowienia!

Wróć do „frezarka cnc X1500 Y500 Z500”