viper pisze:Jak ma 5k na wrzecionie to zakładam że, to mała maszynka
moja ma 18 kW a poza nią jest jeszcze 5 innych tokarek po 25 i 30 kW, podłączonych do starej komunistycznej instalacji

dopiero otworzyliśmy interes i na razie jest jak jest

Wróć do „Pytanie o parametry skrawania #SCLCR #VORGEN”
viper pisze:Jak ma 5k na wrzecionie to zakładam że, to mała maszynka
Pneumokok pisze:. Kolego zwiększ te obroty do np. 2500-3000
Pneumokok pisze: Łamie Ci wióra podczas wytaczania?
Adrian M. pisze:Płytka ma jaką krawędź skrawająca?
Adrian M. pisze:do obróbki wykańczającej?
racja! nie pomyślałem o tym, spróbuję.viper pisze:jak to nie ma jak? Planuj czoło tym nożem w kierunku X0 i zobacz co jaki efetk przy osi.
viper pisze:Dlaczego tak mały trzonek żeby robić otwór fi16? Zmień na fi10 lub 12.
Otwór nie jest przelotowy ale dalej jest otwór pod gwint. Racja, wiór zamiast wypachać na zewnątrz, idzie w kierunku środka. Na samej płytce nie ma efektu "obklejania się" Nóż cały czas jest płukany chłodziwem pod ciśnieniem. Co do parametrów stosowałem sie do zaleceń napisanych na opakowaniu płytek a także próbowałem 100 różnych ustawień, zawsze z mizernym skutkiem. Możesz mi zasugerować jakiś nóż ze średnicą nie więcej niż 8mm?RomanJ4 pisze: ↑16 mar 2019, 13:30Jeśli otwór jest przelotowy to spróbuj nożem z kątem przystawienia płytki Kr mniejszym jak 90°("dodatnim"), bo w SCLCR/CCMT masz bodaj 95°("ujemny"), i prawdopodobnie zawija Ci wiór pod trzonek utrudniając jego ekstradycję . Może to mieć wpływ na warunki skrawania. (nie zapycha się czasem?)
(mniemam, że Vc , ap , oraz fn dobrze dobrałeś?)
Automatowa w odróżnieniu od "zwykłej" węglowej, ma oprócz innych także dodatki zwiększające łamliwość wióra - siarki do 0,35%, i fosforu do 0,15%(siarka tworząca z metalami kruche siarczki najbardziej wpływa na łamliwość wiórów), a to poprawia ekstradycje wiórów z pola roboczego i warunki skrawania.
Jeśli to nie problem, to spróbuj też wypłukiwać wiór chłodziwem pod ciśnieniem, co poprawi także (przez smarowanie i chłodzenie) spływ wióra z powierzchni natarcia, oraz zmniejsza tendencje do tworzenia narostów.
Tak, jest wzorek z drgań, słychać nawet podczas wytaczania, że drży. Spróbuje z tym Vc. Będę musiał kupić te płytki i zobaczePetroholic pisze: ↑16 mar 2019, 17:07A na powierzchni wytaczanej nie widać wzorka po drganiu? Może bardziej prawdopodobne jest przegrzanie i problem z odprowadzeniem wióra, a przez to problem z dotarciem chłodzenia do płytki... Vc 200 dla tak małej płytki trochę dużoSpróbuj zdjąć trochę Ap i Fr i zgrubnie przejedz Vc 120-150, a dopiero wykończ Vc 180-200 z minimalnym Ap i Fr (żeby była powierzchnia ładna).
Albo jak ja kiedyś zrób eksperyment jak masz płytki do tego noża do alu (ostra krawędz) to załóż. Nie miałem płytek do stali, a była robota to założyłem do alu i wyszło ładniej niż do staliTylko Vc dla nich nie przesadzaj 100-150 max w stali bo się wytopi krawędz
zdjęcie zapożyczone od wujka google
![]()
Tak, własnie problem leży w drżeniu
Widać na krawędzi płytki wytarcie, staram sie wystawiać go jak najkrócejPetroholic pisze: ↑16 mar 2019, 12:38W jaki sposób niszczy? Wykrusza, wypala? I co najważniejsze - jak wytaczasz na 20mm głęboko to nóż wystaw nie więcej niż 25mm z imaka...MazakQT20 pisze:Szybko niszczy się płytka.