Znaleziono 1 wynik

autor: jasiu...
17 maja 2012, 10:55
Forum: Elektronika CNC
Temat: Porówanie układów sterowania
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 4113

No więc różnica jest taka, jak pomiędzy silnikiem elektrycznym i spalinowym. Oba mogą służyć do napędu pojazdu i w obu przypadkach będziesz miał podobne funkcje i panel sterowania (prędkościomierz, wskaźnik czy błyskają kierunkowskazy itd.)

Bo tak naprawdę to są to systemy, a więc rozbudowane programy. Jeden i drugi działa na podobnym sprzęcie (komputer z podobnym procesorem, dysk twardy, monitor itd.), i współpracuje z podobnymi elementami na zewnątrz (napędy, listwy pomiarowe położenia itd.). Różnica polega na sposobie sterowania tym wszystkim i przetwarzania informacji. Po prostu ktoś w inny sposób napisał program, stosując inne zasady w komunikacji się z maszyną. W Sinumeriku podstawą pisania programu będą kody "G", w HH składnia polecenia, którym będziesz chcieć np. przesunąć narzędzie pomiędzy dwoma punktami będzie trochę inna, choć i tu i tam będą wspólne elementy (podobnie włącza się np. obroty, czy chłodziwo). Na dodatek HH może pracować również z użyciem kodów "G".

Reasumując dokładnie to różnica jest taka, jak pomiędzy AlphaCAM i MasterCAM. Oba służą do wykonania ścieżki narzędzia, ale oba robią to w trochę inny sposób.

Bo ja uważam, że przytaczanie szczegółowych różnic, np. pomiędzy zapisem poszczególnych cykli, choćby wiercenia (CYCL DEF 200, albo CYCLE 83) mija się z celem. Bo co wnosi wiadomość, że w HH głębokość, to Q 201, a w Sinumeriku DPR? Tego się i tak nie pamięta, bo cykle wpisujesz i tak, wypełniając określoną tabelkę na ekranie podczas pisania programu.

Porównaj http://www.heidenhain.de/doku/tnc_guide ... 388-P0.pdf i http://cache.automation.siemens.com/dnl ... 108_pl.pdf

Z pierwszej zobacz stronę 75 (rysunek), a z drugiej 53. Na tych stronach masz pokazaną różnicę pomiędzy zapisem symbolicznym w obu systemach. Jak chcesz, szukaj różnic dalej, tylko czy to cokolwiek wnosi do tematu? Ale na to, to już samemu musisz odpowiedzieć.

Wróć do „Porówanie układów sterowania”