adam Fx pisze: ↑22 paź 2021, 21:54
"Adaś idziesz na CNC ale nie na małą tylko na Axie (wielkogabarytówka)"
I to przedsiębiorstwo funkcjonuje?

Polak faktycznie potrafi
walcu23 pisze: ↑22 paź 2021, 22:16
skoro wystarczy przecież na oko wpisać parametry w program i zobaczyć na żywo co sie stanie
Gdybyś przejrzał dyskusję, to byś zauważył, że właśnie to samo napisałem wcześniej. Masz na pudełku napisane, że do twojej stali prędkość skrawania wynosi przykładowo 200 m/min. Znasz też średnicę przedmiotu przy toczeniu, czy np. głowicy. Niech to będzie 100 mm
Ponieważ książka kosztuje, to możemy jej wersję internetową znaleźć tutaj:
https://www.sandvik.coromant.com/pl-pl/ ... rning.aspx
Mamy wzór na prędkość obrotową: n = Vc x 1000 / Π x Dm.
Tylko, że 1000/ Π to się równa około 300. Upraszczając wzór n = Vc/Dm x 300.
W naszym przypadku 200/100x300. Na oko widać, że 600.
Oczywiście można wejść na dowolny kalkulator skrawania, choćby tutaj:
https://artykulytechniczne.pl/blog/parametry-skrawania/ i otrzymać dokładną wartość, że powinnismy ustawić obroty na 632. Duża różnica?
Zaraz, zaraz, a w sumie komu to potrzebne? Przecież wpisując w CAMie czy w linii programu wartości, podajemy najczęściej prędkość skrawania właśnie w m/min, resztę liczy maszyna! Jeśli w Sinumeriku wybierasz G96 (Stała prędkość skrawania), to nie możesz wpisać obrotów, a więc nie liczysz nic. Wpisujesz np. G96M3S200. Tak będzie w naszym przypadku. S200 bierzemy z pudełka z płytkami. Podobnie postępujemy z posuwem.
No a jak okaże się, że wiór za niebieski? To masz możliwość zmienić w bardzo prosty sposób (przyciski albo pokrętło) tą prędkość na mniejszą, albo większą. I to już dawno temu było opisane w tym wątku.
Właśnie, mamy forum CNC, a więc trzymajmy się tego CNC, przy okazji wspominając, że łatwo też policzyć na zwykłych tokarkach co ustawić. Ewentualnie w sytuacjach, kiedy używamy G97 (Stałe obroty).