Za to frezy 3F do aluminium dobrze mi się sprawowały do obróbki żeliwa, żyły znacznie dłużej niż frezy do stali.
0,2D to przez pomyłkę, źle w katalog spojrzałem i tak pojechałem :/ o dziwo frez przeżył

Wróć do „Frezarka kolumnowa skręcana, klejona 700x300x600”
Parametry jakie miałem ustawione: posuw 180, głębokość 20 przybranie 0.2D 1600obr frez chiński parametry z katalogu, ustawione na jakieś 50% zalecanych. Bez chłodziwa przekroczyłem maksymalny moment na wrzecionie i silnik stanął, co widać na końcu filmiku :/NFZ pisze: ↑29 lip 2022, 21:15Do tej obróbki tak dobierasz parametry, a w praktyce przekrój wióra, żeby to właśnie on - w miarę możliwości - odprowadzał >90% ciepła.
Ewakuacja nadmuchem, a w ostateczności chłodzeniem przez wrzeciono, o dyszkach z chłodziwem można zapomnieć(to ma szansę się udać przy naprawdę płyciutkich kieszonkach czy rozfrezowywaniu przelotowych otworów).
Dziękuje za informacjemaciek95k pisze: ↑29 lip 2022, 21:28Ja u siebie mam dwie pompy. Ta mocniejsza daje około 20bar, słabsza chyba z 4 bar. Wcześniej miałem takie podawanie chłodziwa mniej więcej jak masz na filmie ale była to porażka. Raczej szukałbym na twoim miejscu dedykowanych pomp do chłodziwa. Używki idzie kupić za 200-600zł nawet.
Mam CSMIO IP-S. Moduł gwintowania ma w opcjach pozycjonowanie wrzecionamaciek95k pisze: ↑15 mar 2022, 23:28Jakie masz CSMIO? Bo jeśli IP-S to masz do niego moduł enkodera i spokojnie dać radę zrobić to na Mach'u a nie wiem czy nawet nie ma do tego gotowych makr. Ewentualnie jeszcze masz opcję z ich sterowaniem sim CNC. Napisz do CS-Lab'u bo jestem niemalże pewny że da się to zrobić. A jeśli się da, to chłopaki tam na pewno Ci pomogą. W mojej opinii, średnio będziesz to w stanie zrobić dobrze w niższych kosztach niż jakieś dedykowane rozwiązanie (dotyczy pomysłu z krańcówkami etc.). Jak przysiądziesz i będziesz kombinował to może uda Ci się od strzału, może będziesz miał jedne wielkie oscylacje i będziesz kminił jak zmienić w tej układance parametry regulacji i w końcu po długiej walce zadziała a może będziesz się z tym męczył miesiącami i i tak nic z tego nie będzie.
Przy wyborze CSMIO brałem pod uwagę że mach w takiej konfiguracji będzie "gcode sender" jak mnie pamięć nie myli to opóźnienia z wejść/wyjść cyfrowych mają około 200ms dane są buforowane dopiero potem wykonywane, program w csmio-ip obrabia na bieżąco chyba tylko wejścia: E-stop, próbę, index, +wejscia/wyjscia analogowe
Napęd wrzeciona mam do wymiany, zamontowałem na testy to co miałem pod ręką tz. silnik 3kw 1600obr +falownik Ig5 2.2kw na tym falowniku nawet nie myślę puszczenie silnika w technice 87Hz :/ . W planach mam silnik 5.5kw i kręcić wrzeciono do 6000obr. Jeszcze rok temu było opłacalne złożenie zestawu w Polsce. Przy aktualnej sytuacji geopolitycznej ciężko jest coś znaleźć w normalnych pieniądzach i będącego na magazynie w Polsce, a z importem z chin tez zaraz może być problem. Więc puki co będę pewnie pracował na tym co mam.
Łożyska są bodajże 7012 i 7010 nie rozbierałem wiec nie powiem co tam siedzi. W wariancie 10k rpm będziesz miał łożyska ceramiczne
planowałem do tego celu użyć falownika iS7 ma on w opcjach osobne ustawianie czasu rozpędzania/ hamowania oraz prędkości dla wejścia JOG. Ma też opcje utrzymywania pozycji.maciek95k pisze: ↑14 mar 2022, 20:52Tyle teorii chociaż i w teorii nie do końca tak by było. Byłby to regulator dwupołożeniowy którego parametry nie do końca mógłbyś dostroić tak jak chcesz lub wpływałyby Ci na normalną pracę maszyny. Dodatkowo, po to masz makra i cały ten soft żeby tam to zrobić. Robienie tego poza Machem to naprawdę średni pomysł.
Płyty były stworzone do maszyny drukarskiej, planowane z każdej strony. Maszyna poszła na złom ale parę płyt udało mi się pozyskać
prędkości jakie aktualnie mam ustawione w machu to 6000mm/min i przyspieszenie 500mm/s jeszcze nie dorobiłem się kabelka do sterowników i nie testowałem jakie maksymalne prędkości mogę bezpiecznie uzyskać.lukasixthm pisze: ↑10 mar 2022, 08:28Korpus rzeczywiście wygląda jak od jakiegoś gotowca. Jakie masz prędkości przejazdów na osiach? Powiedz coś więcej o tym wrzecionie no i ile było płacone za niego.