Znaleziono 9 wyników

autor: maciek95k
04 gru 2023, 22:51
Forum: Elektronika CNC
Temat: Retrofit maszyny CNC - co wybrać
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3567

Re: Retrofit maszyny CNC - co wybrać

W mojej opinii totalnie nie ma to sensu. Jeśli masz opcję montażu sterowania i napędów od jednego producenta to jest to najsensowniejsza droga. Wyjątkiem są napędy wrzeciona gdzie często nowy silnik jest bardzo drogi a stary bez problemu zrobi te samą robotę, różnego rodzaju silniki wbudowane w osie obrotowe czy elektrowrzeciona. Ale i tak wtedy najlepiej starać się zostawić sam silnik a driver wymienić.
autor: maciek95k
24 kwie 2023, 21:51
Forum: Elektronika CNC
Temat: Retrofit maszyny CNC - co wybrać
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3567

Re: Retrofit maszyny CNC - co wybrać

W sumie to podesłałem im zapytanie mniej więcej o to co wyżej i ofertę na komplet falownika do silnika AC 7,5kW + 2 serwa 1,5kW + kontroler + wyspa I/O. Zobaczymy co z tego będzie.
autor: maciek95k
24 kwie 2023, 20:15
Forum: Elektronika CNC
Temat: Retrofit maszyny CNC - co wybrać
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3567

Re: Retrofit maszyny CNC - co wybrać

lepi pisze: Muszę do nich zadzwonić. Niech przyślą przedstawiciela.

Daj znać jak się czegoś dowiesz i podziel się swoją opinią. Póki co powiem szczerze, że wygląda to całkiem zacnie. Znalazłem film wg którego można nawet GUI zmieniać korzystając z softu do paneli operatorskich delty. Nawet zassałem taki soft ale nie widzę w nim opcji tego sterowania, więc temat do zgłębienia.

W sumie pytania które zostają otwarte to:
- cena kontrolera
- czy jest opcja z panelem na którym są pokrętła do posuwu i prędkości wrzeciona (w internecie widziałem takie wariacje)
- czy do głowicy narzędzi w tokarce są jakieś gotowe już predefiniowane skrypty tylko do małej edycji
- to co wyżej tylko do sondy narzędzia
- czy jest opcja tworzenia własnych skryptów projektowania graficznego
autor: maciek95k
23 kwie 2023, 19:40
Forum: Elektronika CNC
Temat: Retrofit maszyny CNC - co wybrać
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3567

Re: Retrofit maszyny CNC - co wybrać

Jeśli chodzi o tokarki to chyba coś namierzyłem. Kontroler delty wydaje się być bardzo fajnym rozwiązaniem. Działa w sieci (mało kabli), wątpię że będzie kosztował miliony monet, dobra dokumentacja, delta ma fajne napędy, jest do niego osprzęt taki jak wyspy I/O.
No i jest wspomaganie programowania które wydaje się być bardzo proste i czytelne. Do prostych detali w zwykłej tokarce bez przeciwrzecion i wodotrysków wydaje się wręcz idealne.
Tutaj film z jego prezentacji (od 31 minuty programowanie graficzne):
https://youtu.be/W-p6jQwbhjQ
autor: maciek95k
21 kwie 2023, 17:44
Forum: Elektronika CNC
Temat: Retrofit maszyny CNC - co wybrać
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3567

Re: Retrofit maszyny CNC - co wybrać

bdgr pisze:karty z dedykowanym sterownikiem za 5 zł

O jakich konkretnie kartach mówisz? Jakiś link etc.?
bdgr pisze:Czemu? Jakie są minusy zrobienia tego po HID?

Po HID jeszcze w sumie ok. Ale zawsze to trochę roboty. Każde z rozwiązań będzie miało jakieś minusy które pewnie się pojawią w czasie tworzenia. Wiesz, ważne żeby wszystko zawsze wstawało i nigdy nie było sytuacji że trzeba wypiąć USB i wpiąć ponownie żeby zadziałało i takie tam.
bdgr pisze:Kojarzysz Probe Basic?

Gdzieś się mi przewijało jak sprawdzałem możliwości customizacji GUI w linux CNC. Ogólnie to tak szczerze nie znalazłem żadnego sensowego GUI do linucha. Tutaj podobnie jak w machu, od cholery info upchane w jeden ekran że człowiek oczopląsu dostaje. Zdecydowanie wolę przyciski funkcyjne pod ekranem i przełączanie kontekstów w zależności od tego czego się chce aktualnie używać. Dlatego w mojej opinii warto się wzorować na jakimś gotowym systemie z górnej półki bo wiele rzeczy już tam jest sprawdzonych po prostu.
bdgr pisze:W sumie to teraz jest jest jeszcze jeden sposób: open source, na open source narzędziach (kicad et al), z gotowymi plikami zamówień (gerber + pos) w formacie wspieranych przez kilka boardhouse/PCBA. Jak za kilka lat potrzeba to zamawiasz sobie sam.


Nie mam tutaj na myśli customowych PCB itd. które imho należałoby ograniczyć do minimum. Bardziej miałem na myśli monitory, ewentualnie jakieś karty sieciowe, sam komputer PC itd. Wiadomo, może sobie ktoś na własne ryzyko postawić na czymś innym ale bazowo powinno to być robione na sprzęcie dostępnym i który będzie dostępny, oraz taki który się nie będzie gryzł w żaden sposób.
autor: maciek95k
21 kwie 2023, 16:05
Forum: Elektronika CNC
Temat: Retrofit maszyny CNC - co wybrać
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3567

Re: Retrofit maszyny CNC - co wybrać

bdgr pisze:Na kiedy będziesz to potrzebował?

Nie wiem, czy kiedykolwiek. Przyszłość pokaże. Mam dużo różnych możliwości i potencjalnych scenariuszy. Może być tak, że coś wpadnie i sobie człowiek kupi nową maszynę, postawi i tyle. Każdy wie, jak takie projekty potrafią być czasochłonne jeśli mają działać dobrze a nie tylko w miarę działać :)
bdgr pisze:Robię projekt serwa EtherCAT, za jakiś czas planuję budowę maszyny do ich testowania. Z racji ethercata dla mnie realistycznie w grę wchodzi tylko LinuxCNC, będę musiał zacząć od kart Mesa - na razie 6i25+7i44 (oraz RV901T pod próby z customowym gateware jak dostępność z mesanet się nie poprawi)

Hmm, jest jakiś konkretny powód dla którego robisz to po swojemu?
Jeśli o mnie chodzi, to jak miałbym robić retrofit to padłoby prawie na pewno na serwonapędy Delta ASDA-A2 z ethercatem. Mają dobry stosunek jakości do ceny, dość dobrą dokumentację, tutoriale strojenia itp. no i współpracują z liniałami (tak, wiem że liniały można też w linuxie obsłużyć ale wpięcie ich do drivera napędu też jest przydatną i wygodną funkcjonalnością).
Z napędem na wrzeciona już gorzej. Tutaj na te chwilę nie mam żadnego pomysłu. We frezarce mam falownik od SZGH ale też ma jakieś tam swoje bolączki i chińczyk jak to chińczyk, żadnej gwarancji że za chwile sobie czegoś nie zmieni i tyle by było z projektu.
bdgr pisze:Jak wybierzesz linuksa to pewnie możemy sobie jakoś nawzajem pomóc.

Nie wiedzę innej opcji jak robienia czegoś takiego na linuxie. W sumie tak z ciekawości, jak działa ograniczanie posuwu / obrotów na linuxie? Od razu czy tak jak w csmio z opóźnieniem?
bdgr pisze:Wiesz w miarę konkretnie jakich przycisków oczekujesz na takim panelu, albo przynajmniej możesz to określić w skali powiedzmy od my.cnc.brother do Haas NGC ?

Praktycznie komplet jak mają wszystkie poważne maszyny CNC. Tj:
- start / stop programu
- pauza
- chłodziwo
- JOG
- prawo / lewo / stop wrzeciona
- trochę przycisków typu K1, K2, Kx -> gdzie można sobie zaprogramować dane funkcje
- grzyb
- single block itd.
Dodatkowo ekran dotykowy. Imho 15" to dobry wybór. Mniej to już czasem będzie brakować a 17" to już sporo.
Dookoła ekranu wiadomo, przyciski typu F żeby się przełączać między oknami i takie tam.
W samym linuxie custom gui. Imho najlepiej wziąć gotowy panel i praktycznie go skopiować. Czyli np. panel Heidenhain ponieważ ma też pełną klawiaturę qwerty co przy sterowaniu opartym o PC'ta może być przydatne. Idzie sobie zainstalować symulator sterowania na PC'ta i po prostu krok po kroku całe GUI zrobić do linucha.
Same klawisze to pewnie klawiatura qwerty pod USB. Ewentualnie touchpad przemysłowy ale przy ekranie dotykowym mógłby odpaść. Reszta klawiszy to tutaj widzę kilka opcji. Własny kontroler i widoczny jako urządzenie HID (trochę średnie), karty MESA i jako I/O w linuxie (?), albo I/O na ethercat.
Ethercat mi się bardzo podoba. Kolejne wpinanie modułów to poprostu dodatkowy kabel ethernet. Mało kabli, ogromne możliwości, tanie wtyki i przewody i bez problemu zarabialne.
bdgr pisze:ale to jest otwarcie kolejnego wymiaru pochłaniaczki czasu

Obawiam się, że to wszystko co napisałem powyżej też. Robienie takiego projektu w jakimś community i jako open source mogło by mieć sens ale tu znowu problem pojawia się jakości. Wiele osób zrobi żeby im działało jako tako i na tym się skończy.

Dodane 4 minuty 24 sekundy:
A, no i najważniejsza zasada. Jeśli chodzi o hardware to wybór tylko komponentów które są i będą produkowane przez najbliższe X lat i można je kupić nowe. Inaczej to nie ma sensu żadnego.
autor: maciek95k
19 kwie 2023, 20:58
Forum: Elektronika CNC
Temat: Retrofit maszyny CNC - co wybrać
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3567

Re: Retrofit maszyny CNC - co wybrać

tuxcnc pisze:Poza tym, przy twoim budżecie (a z tego co piszesz, to muszą być tysiące) możesz pomyśleć o karcie Mesa.
Żaden gotowy system nie przebije Linuxcnc, który jest tak elastyczny, konfigurowalny i skalowalny, że tylko wyobraźnia Cię ogranicza ...

Nie rozważam nawet niczego poniżej kart Mesa. To jest absolutne minimum dla mnie.
To czy przebije czy nie przebije to pojęcie względne. Jeśli ktoś potrzebuje totalnej customizacji to nie. Jeśli ktoś potrzebuje wciskać zielony i tłuc setki sztuk to już inna bajka.
Budżet ? Nie określam budżetu na zasadzie "tyle chce wydać". Patrzę na dane rozwiązanie, patrzę ile kosztuje, co mi ono daje i albo na sam koniec jestem do przodu albo nie i tylko to się w zasadzie liczy.
kamar pisze:Dla mnie podstawowe pytanie to ile takich sterowań potrzebujesz ? Jedno, dwa czy trzydzieści ? Jak trzydzieści to warto się po boksować. Dla mnie uruchomić sterowanie do nowej maszyny to wsadzić dysk od podobnej do klonowarki.

Na te chwilę jedną sztukę. Docelowo byłoby to około 7 maszyn zapewne. Tylko tak jak pisałem, musiałby to być rozwiązanie kompleksowe. Tj. pulpit z prawdziwego zdarzenia, obsługa sond i jakichś innych szpejów jeśli zajdzie potrzeba, praca w sieci itd.
Może jeszcze trochę inaczej. Fajnie by było mieć w przyszłości komplet maszyn wyposażonych w sondy narzędzi, detali, pracujące pod siecią, z normalnym pulpitem (tak jak pisałem, myszka i klawiatura u mnie odpada. Dotykowy monitor bym wstawił przy linuxie ale tylko jako dodatek), jakieś dodatkowe szpeje, doposażone w cykle / gotowe makroprogramy itd. gdzie wszystko byłoby z jednej parafii. Fajnie by było...

Wszystko co wyżej napisałem jest spokojnie imho do zrobienia na linuxie tylko kwestia czasu. Jak sobie policzę te godziny i popatrzę ile idzie roboty w tym czasie przepchnąć to może się okazać, że będę miał linuxa w cenie doposażonego Fanuca. Najbliżej tego co napisałem ze sterowań w niższych pieniądzach jest z tego co póki co widzę węgierskie NCT. Temu też służyć ma ten temat żeby powrzucać trochę więcej sterowań bo może coś mi umknęło i w razie W wybierać świadomie z jakiejś "bazy".
autor: maciek95k
19 kwie 2023, 18:58
Forum: Elektronika CNC
Temat: Retrofit maszyny CNC - co wybrać
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3567

Re: Retrofit maszyny CNC - co wybrać

Steryd pisze:Siemens 808 kosztuje mniej więcej tyle co SZGH i oferuje dokładnie tyle samo ( to chiński produkt, brandowany przez Niemców)

Jeśli kosztuje tyle samo to pojawia się poważne pytanie czy jest sens inwestować w SZGH skoro możemy mieć to samo z lepszym zapewne supportem, lepszą dokumentacją, popularniejsze itd.
Steryd pisze:Trochę droższe jest mitsubishi, ale oni już preferują swoje napedy i jest to układ nieco mniej otwarty niż zwykły step-dir.

To już zależy jak kto patrzy. Można rozważać jako zaletę (gotowe zintegrowane rozwiązanie) lub wadę - jeśli trzeba czegoś więcej. Pytanie co oferuje ten sterownik poza tym, że potrafi ruszać osiami wg Gcod'u. Z tego co widziałem, Delta też ma jakiś swój kontroler.
Steryd pisze:Jeszcze droższe Fanuc'i znowu najlepiej łączyć z ich motorami, ale da się i z innymi serwami. W pakiecie dostajesz wsparcie techniczne i serwis (w nawet rozsądnych piniondzach). Oczywiście w podstawie masz podstawowe funkcje, za fajerwerki trzeba płacić.

Jesteś tutaj podać jakiś rząd wielkości jeśli chodzi o koszty? Powiedzmy zestaw 3 osie z serwami 1,5kW i silnikiem na wrzeciono 10kw. I co masz na myśli mówiąc wodotryski? Czy np. możliwość wpięcia w sieć czy cykle to już są te wodotryski? No i czy jest to sterowanie otwarte, tj. czego nie kupisz możesz sobie zrobić sam, czy na zasadzie "albo płacisz albo nie masz"?
Steryd pisze:Siemens w wersji niemieckiej to już calkiem zamknięty system. Drogi, ale kolorowy, aczkolwiek z rozrostem rozrósł sie też czas zadzialania każdej duperelki.
Heidenhain to najwyższa półka i jak Cię stać, to może wydobyć z maszyny wszystkie możliwości. ale też każda opcja to worek eurasów.

Tu w sumie te same pytania co wyżej.
Pneumokok pisze:Jest jeszcze coś takiego:
https://xyzmachinetools.com/controls/pr ... -the-mill/

Wygląda jak połączenie fajnych funkcji z kontrolerem z odpustu :D sam nie wiem :)
kamar pisze:Brak dedykowanych paneli to dla mnie raczej zaleta.
Tak samo obsługuję tokarkę jak i szlifierką , wypalarkę plazmową czy piłę taśmową. Przyzwyczajenia i nawyki obsługi są bezcenne.

Przez dedykowany panel mam na myśli gotowego kompa, którego montuję w panel maszyny i mam tam już ręczne kółko, podstawowe przyciski do chłodziwa itd. Niestety ale robienie tego samemu to znowu jest czas którego nie da się nie liczyć określając koszty sterowania. Poza tymi cechami panel dla każdej maszyny wygląda praktycznie tak samo.
kamar pisze:Też nie mam doświadczenia z innymi sterowaniami ale uważam , że do jednostkowych robót i nietypowych zastosowań,
nic lepszego nie wymyślono.

Widzę jakie rzeczy ludzie stawiają na linuxie i naprawdę w to wierzę. Problem widzę natomiast gdzie indziej. Jw, nie mogę wziąć gotowego praktycznie kontrolera, wsadzić jednej części w panel, drugiej w szafie, połączyć np. ethernetem i mieć połowę roboty z głowy. Wiadomo, Ty masz już naprawdę ogromną bazę pod do sterowanie zrobioną to inaczej na to patrzysz. Ja muszę patrzeć z perspektywy kogoś, kto będzie się musiał przez to wszystko przekopać, nazbierać te pliki i inne, sprawdzić, wdrożyć itd. To są znowu ogromne pieniądze stąd rozważania nad tym, co daje np. taki Fanuc, także w temacie gotowych przetestowanych makr, cykli itd. i jak to wychodzi cenowo żeby się nie okazało, że jak policzę ten cały czas który będzie trzeba nad tym spędzić to sobie kupię gotowe. Inną sprawą, że jak to już zrobisz to kupujesz hardware za grosze i powielasz do ilu maszyn chcesz - i to mnie bardzo przekonuje, aczkolwiek tez nie planuję stawiać 50 maszyn u siebie.
bartuss1 pisze:mach csmio na xpeku i linux cnc. W jednym i drugim mozesz mieszać z makrami. I niech nikt nie kituje ze przemysłowe musi być na plc.

Miałem CSMIO i wylądowało na OLX a wleciało za nie SZGH. Wiem, że są na forum osoby które budują poważne maszyny na tych kontrolerach i na Machu. Niczego nie umniejszam tym implementacją i jestem skłonny uwierzyć, że działa to ok. U mnie jednak się nie sprawdziło. W moim odczuciu nie ma nic gorszego niż myszka i klawiatura do obsługi i to co ciągle wspominam, opóźnienie reakcji np. na skręcanie posuwów. Ale to moja opinia i wiem, że każdy ma inne. Odkąd mam SZGH ilość kolizji spadła drastycznie a także ilość telefonów na zasadzie "gdzieś kliknąłem i coś się spaskudziło", "jakieś okienko mi wyskoczyło" itd.
bartuss1 pisze:aha, sporo maszyn tych starszych ma serwonapędy sterowane analogowo, przegryźć sie z tym , nawet jesli masz pelną dokumentację to loteria. Mi się poniekąd udało ale upaliłem jeden wiekowy tranzystor. Przy tych maszynkach najlepiej wywalić wszystko do gołej mechaniki, no chyba ze masz pewniaki.

Szczerze, to dla mnie robienie retrofitu zostawiając stare napędy to jakieś nieporozumienie. Jedyne co widzę sens zostawiać to silnik wrzeciona / elektrowrzeciono i pożenić to z nowoczesnym napędem. Stąd też moje dywagacje. Kupiłem sobie tego Mazaka QT8 praktycznie na kilogramy. Wygląda bardzo dobrze mechanicznie tylko sterowanie padło. Naprawiam sobie go po kawałeczku z sukcesami ale zobaczymy gdzie to zawędruje. Jak lutuję te wiekowe komponenty to jasnym jest dla mnie to, że nie robię sprzętu na następne 10-15 lat tylko na krócej i pytanie co dalej.
Nowsze maszyny?
Można. Ale każda będzie z innej parafii. Trudno na rynku wtórnym trafić dokładnie to czego się potrzebuje i jeszcze nazbierać całą "flotę".
Całkiem nowe maszyny?
Tutaj też, trzeba by kupić całą flotę żeby wszystko mieć z jednej parafii najlepiej a nie w każdej coś totalnie innego.
Retrofit starszych maszyn?
Tak, ale jeśli maszyna będzie po tym retroficie naprawdę spełniała wszystkie wymogi maszyny przemysłowej. Mam okumę 1989 roku i Macha to to sterowanie wciąga nosem w mojej opinii. Niestety SZGH mimo że jest bardzo fajnym sterownikiem, to o ile ktoś nie zamierza trzepać setek sztuk tych samych komponentów to nie nadaje się do stawiania na nim "floty" raczej.

Obecnie sobie piszę cykle do sondowania na SZGH wzorując się na cyklach do Fanuca i dopiero wtedy człowiek widzi ile jeszcze rzeczy takie sterowanie powinno mieć. Tryb dokładnego pozycjonowania, ograniczenie interpretera Gcodu żeby nie analizował X linii do przodu, timery systemowe i wiele innych...
autor: maciek95k
18 kwie 2023, 19:02
Forum: Elektronika CNC
Temat: Retrofit maszyny CNC - co wybrać
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3567

Retrofit maszyny CNC - co wybrać

Chciałbym podjąć temat który się często przewija ale w mojej opinii nie został wyczerpany wystarczająco, lub przewijają się w nim opinie osób które użytkują maszyny do dłubania z tymi, co korzystają profesjonalnie.
Chciałbym się skupić w tym temacie na tym drugim zagadnieniu, dlatego nie ubliżając oczywiście nikomu, prosiłbym aby a miarę możliwości powstrzymać się od postów "co by było gdyby" albo "co mi się wydaje", a dzielić się raczej "prawdami" popartymi doświadczeniem (zawodowym a nie hobbystycznym).

Dodatkowo, interesują mnie sterowania typowo pod retrofit maszyn CNC. Nie do samoróbek tylko solidnych maszyn gdzie stare sterowanie albo powoli coraz trudniej jest utrzymywać albo jest po prostu mało wygodne już w użytku.

Opcje które są mi znajome:

1. SZGH - posiadam we frezarce.
Zalety:
- zintegrowany cały panel który wystarczy wpakować w szafę / pulpit
- proste w obsłudze
- korzystne w cenie zakupu
- w miarę obszerna dokumentacja
Wady:
- dość upierdliwe jeśli chce się zrobić coś inaczej niż sobie chińczyk wymyślił
- w przypadku napędów step/dir może zabraknąć I/O jeśli ma ktoś duże wymagania
- bardzo prosty interferjs przez co możliwości dodania "udogodnień" są ograniczone
- brak obwodów safety (trzeba je w całości robić samemu a jak wyżej pisałem, chińczyk się tym nie przejmuje więc trzeba kombinować samemu)
- wszystkie mniej popularne rozwiązania trzeba implementować samemu, z niepełnej dokumentacji a jeśli chińczyk coś ma to zrobione często bardzo na kolanie

2. NCT węgierskiego producenta
Nie używałem więc będę pisał tutaj o tym co udało mi się wyczytać lub zasłyszane opinie.
Zalety:
- słyszałem dobre opinie o nim
- producent ma też w ofercie serwa i całą resztę do kompletu
- wszystko leci po ethernecie co bardzo mocno zwiększa możliwości
- zintegrowany panel sterujący co ogranicza czas montażu itd.
- dość duże możliwości jeśli chodzi o pracę z panelu
- bardzo obszerna dokumentacja
- system plików windows, możliwość wpięcia w sieć
Wady które dostrzegam:
- dość rozbudowany interfejs (na pierwszy rzut oka sporo jednak zaciemnia)
- w dużej mierze wydaje się że wymagana jest obsługa myszką / klawiaturą lub z panelu dotykowego
- oparty na systemie windows (chyba nie słusznie ale jednak budzi to trochę moją niechęć - tak, zdaję sobie sprawę że istnieje wiele maszyn na nim opartych i działają)

3. POTĘŻNY Linux CNC
Tutaj dość ciekawą opcją jest droga z wykorzystaniem EtherCAT. Ale karty MESA też wyglądają kusząco.
Nie używałem nigdy linuxa więc to co wynotuję to po prostu wyniki mojej analizy.
Zalety:
- władza nad praktycznie każdym aspektem sterowania. Można customizować do woli
- istnieje sprawdzony hardware pod ten system
- hardware w dobrej cenie i łatwo zamienny
- suby NGC dzięki którym można w przyszłości bardzo szybko tworzyć na maszynie produkcję jednostkową
- korzystna cena (uwzględniając nawet hardware)
Wady:
- stosunkowo sporo pracy żeby system dostosować do siebie (wiem, że jest sporo źródeł ale jednak samo się to nie zrobi i nie przetestuje)
- znowu, w dużej mierze konieczność obsługi klawiaturą myszką
- brak dedykowanych panelów które by można po prostu wrzucić w pulpit sterujący (trzeba by coś stworzyć a to znowu czas, koszt itd)

Kontrolery które jeszcze znalazłem ale mało o nich idzie znaleźć informacji (chętnie posłucham kogoś jeśli używał / instalował):

Syntec:
Z tego co widziałem, testują go we frezarkach Syil które wyglądają dość solidnie. Przypomina mi trochę SZGH.
Sam interfejs sprawia wrażenie podobnego sterowania więc nie mam przekonania czy oferuje jakoś bardzo dużo więcej niż ten sterownik.
https://www.syntecthailand.com/

Sterownik HNC:
https://en.huazhongcnc.com/cnc-controll ... for-lathe/
W jego przypadku pada magiczne słowo Linux CNC. Jednak nie bardzo się o tym producent rozpisuje. Gdyby się okazało że jest to po prostu komp z customowym linuxem którego można sobie przebudować to wydawało by się to bardzo atrakcyjną opcją.

No i zostaje jeszcze jedna liga. Wszelkiego rodzaju Fanuc'i, Sinumeriki itp. Niestety nie miałem okazji na nich pracować. Mógłby się ktoś wypowiedzieć na temat tego, czy te sterowania w swoich standardowych wersjach nie za miliony złotych oferują dużo więcej niż to co wyżej wymieniłem w kontekście szybkiego programowania pod pojedyncze sztuki? Czy może jest tak, że jak człowiek zacznie wybierać "ficzery" to szybko cena samego sterowania osiągnie kwotę zaporową / nowszej maszyny z rynku wtórnego?

Proszę o kulturę wypowiedzi i konkrety, bez niepotrzebnego dywagowania.

Wróć do „Retrofit maszyny CNC - co wybrać”